Přečtěte si, které domácí spotřebiče odebírají nejvíce elektřiny

Přečtěte si, které domácí spotřebiče odebírají nejvíce elektřiny

Spotřebu elektrické energie v domácnosti můžete do značné míry sami ovlivnit. Stačí jen omezit používání domácích spotřebičů, které jsou energeticky nejnáročnější. Velké množství elektřiny samozřejmě odebírají přístroje, které jsou v provozu 24 hodin, klasicky lednice nebo mrazák. Výměnou starého zařízení za nové energeticky úsporné ušetříte v řádu stovek až tisíců korun. Které spotřebiče tedy odebírají nejvíce elektřiny?

DÁLE NA TÉMA: MĚŘIČ SPOTŘEBY ELEKTŘINY

Lednice a mrazák

Mezi energeticky nejnáročnější elektrické spotřebiče patří bezpochyby ledničky a mrazničky. Jednak mají poměrně vysoký výkon a jednak musí být v provozu nepřetržitě. Není tak překvapením, že jejich provoz tvoří obvykle i desítky procent z celkových nákladů na elektřinu. Snížit spotřebu lednic a mrazáků můžete pořízením úspornějších přístrojů spadajících do třídy A++.

Pokud naopak nakoupíte zbytečně velkou lednici a mrazák a kapacitu nikdy nevyužijete, za energii zbytečně přeplatíte. Totéž platí v případě, budete-li zanedbávat jejich údržbu a využívat je i při několikamilimetrové námraze, která zvýší spotřebu až o 30 %. Nezapomeňte lednici i mrazák pravidelně odmrazovat, případně investujte do spotřebiče s funkcí automatického odmrazování.

Myčky, pračky, sušičky

Také další spotřebiče z kategorie bílé techniky odebírají velké množství elektrické energie. Myčky, pračky i sušičky sice běží jen jednou za čas a jsou v provozu maximálně několik hodin, nárazově ale spotřebují mnoho elektřiny. Šetrným zacházením se spotřebiči můžete jejich spotřebu výrazně snížit. Zapínejte je až ve chvíli, jsou-li dostatečně naplněné.

V případě praček častěji perte na ekologické programy a při nižších teplotách. Pokud se naučíte prát prádlo ve 40° nebo 60° namísto vysokých 90°, sníží se spotřeba o desítky procent. V případě myčky pak běžně využívejte spíše kratší programy s ohledem na míru zašpinění.

Počítače

Možná vás překvapí, že velkými žrouty elektrické energie jsou i stolní počítače. Pokud máte ve zvyku nechat počítač běžet i ve chvíli, kdy u něj nesedíte, zbytečně vyhazujete peníze oknem. Chcete-li spotřebu energie snížit, místo výkonných stolních počítačů používejte notebooky, které jsou úspornější.

Televizory

Necháváte doma puštěnou televizi od rána do večera? Pak počítejte s navýšením výdajů za elektřinu až o 10 %. I když se dnešní televizory vyrábí jako úsporné, spotřebují poměrně velké množství energie. Energeticky nejnáročnější jsou přitom plazmové televizory. Nechávejte televizi zapnutou jen ve chvíli, kdy ji skutečně sledujete, a naučte se používat úsporný mód. Při odjezdu na dovolenou vypněte spotřebič ze zásuvky a nenechávejte jej v pohotovostním stand-by režimu, během kterého se určité množství elektřiny taktéž spotřebovává.

Rychlovarné konvice

Vraťme se ještě k jednomu domácímu spotřebiči, který využívám v kuchyni i několikrát za den. Rychlovarné konvice uvaří vodu levněji než klasické konvice na plotnu, i u nich však můžete šetrným zacházením spotřebu snížit. Mnoho spotřebitelů totiž potvrzuje, že v rychlovarné konvici obvykle ohřeje mnohem více vody, než v reálu využije. Pokud tak na přípravu hrnku čaje o objemu 0,4 litru uvaříte vodu v celé 1,5l konvici, zbytečně zvýšíte náklady takřka čtyřikrát.

Domácí svítidla, žárovky a zářivky

Zamyslete, se jak výkonné žárovky a další svítidla v domácnosti používáte. I když neúsporným žárovkám už dávno odzvonilo a v obchodech je už nenajdete, v mnoha domácnostech se stále využívají. Ve skutečnosti však spotřebují mnohonásobně více elektrické energie a výdaje navíc v řádu tisíců korun za rok. V domácnostech také necháváme zbytečně rozsvíceno, ačkoliv se v dané místnosti zrovna nepohybujeme. I tím zbytečně utrácíme za spotřebu, i když bychom vůbec nemuseli.

Nenechte si ujít další články zaměření na úsporu v domácnosti:Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Jak odstranit graffiti z fasády vašeho domu?

Dobrý popis možností. Zaujalo mě také ekologické čištění a postupy na různých povrchách.

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Zútulněte si domov na léto. Přinášíme tipy na osvěžující dekorace a doplňky

Zapomeňte na potemnělé obývací pokoje a ponuré dekorace. Je načase vpustit do domova svěží letní atmosféru a proměnit ho v klidný a útulný prostor, který vytvoří ideální podmínky pro odpočinek a relaxaci v parn...