Dálkové odečty a trendy při měření spotřeby vody a tepla

Dálkové odečty a trendy při měření spotřeby vody a tepla

Vodoměry i měřiče tepla s dálkovým odečtem jsou stále vyhledávanější. Odečty na dálku totiž umožňují snadný a rychlý sběr dat, aniž by osoba provádějící odečet musela být přítomna přímo u vodoměru. Kromě zrychlení a zjednodušení procesu odečítání hodnot se navíc minimalizuje riziko podvodů, například moderní vodoměry na nelegální zásahy sami upozorní. Zařízení pro dálkový odečet pomáhají i sdružením vlastníků bytových jednotek, která mohou snadno a spravedlivě připravit rozúčtování. Pojďme se zaměřit na to, jaké jsou možnosti dálkových odečtů a jak probíhají v praxi.

Dálkové odečty zrychlí rozúčtování

Hlavní výhoda dálkového odečtu spočívá v rychlosti, komfortnosti a přesnosti. Proto se v mnoha bytových domech stále častěji používají indikátory topných nákladů, měřiče spotřeby tepla, plynu i vodoměry s funkcí dálkové, obvykle rádiové, komunikace. Díky tomu není nutné pravidelně navštívit všechny byty a hodnoty manuálně odečítat.

Zkušenosti SVJ potvrzují, že ruční sběr dat je náročný, protože mnohdy není možné se s majitelem bytu spojit a hodnoty od něj získat. Při dálkovém odečtu tyto problémy odpadají. Odečet může probíhat i na měsíční bázi, obyvatelé bytů tak získají přehled o tom, jakou spotřebu vody i tepla reálně vykazují.

Rozúčtování tepla s využitím indikátorů a měřičů je spravedlivé

Použití indikátorů a měřičů tepla v jednotlivých bytových domech vede k úspornějšímu a šetrnějšímu chování obyvatel. Ti totiž musí nad spotřebou tepla více přemýšlet, jelikož neplatí poměrnou částku, ale přesně takovou, kterou protopí. V domech, ve kterých se spotřeba tepla sleduje a dálkově odečítá, budete jen těžko hledat byty s permanentně otevřenými okny a vytápěním na plný výkon.

Rozúčtování tepla s využitím indikátorů a měřičů je spravedlivé a ocení jej zejména spolehliví a úsporní nájemníci, kteří by v opačném případě museli platit za nešetrnost ostatních spolubydlících. Společnost ENBRA, která se dodávkou měřičů tepla i vodoměrů s dálkovým odečtem zabývá, zvýšený zájem o tato zařízení potvrzuje. Indikátory a měřiče s možností dálkového odečtu se v domech a bytech instalují stále častěji, radiová komunikace navíc umožní provést odečet bez narušení soukromí obyvatel.

indikator tepla

Odečty hodnot probíhají obvykle pochůzkovým způsobem

Tam, kde se používají systémy pro dálkové odečty hodnot, probíhá sběr dat nejčastěji pochůzkovým způsobem. Pracovník provede odečet na dálku, používá k tomu speciální terminál. V mnoha případech ani nemusí vstoupit do společných prostorů budov, odečet může provést i z vnějšku budovy. Dálkové odečty vodoměrů se dnes často provádí i na dálku z automobilu, na které se umístí anténa.

V mnoha městech a obcích dodavatelé vody běžně instalují moderní vodoměry vybavené systémem dálkového odečtu. Stačí pak jen projet ulicemi a automaticky data posbírat. Takový způsob mnohonásobně snižuje časovou náročnost, navíc pracovníci nemusí majitele domu předem kontaktovat. Pokud vám nevyhovuje každoroční komunikace a nutnost osobního předávání odečtených dat, kontaktujte dodavatele a informujte se o možnostech instalace vodoměru s dálkových odečtem.

Systém dálkového odečtu může být online

Trendem v oblasti měření spotřeby a dálkových odečtů je doplnění systému o tzv. měřící uzly připojené k internetu. V takovém případě je možné spotřebu tepla i vody sledovat online z jakéhokoliv zařízení. Díky tomu si obyvatelé udělají přehled o tom, kolik energie spotřebují a kde mohou případně ušetřit. Záleží tak na vás, případně na sdružení bytových jednotek, do jaké míry chcete mít o spotřebě vody a tepla přehled a chcete-li pravidelné datové výstupy, nebo vám stačí výsledky spotřeby jednou za rok.

Dálkové odečty pomocí radiového signálu

Ačkoliv existuje hned několik technologií pro dálkové odečty, nejčastěji se používá metoda rádiového signálu. Společnost ENBRA, která dodává měřiče tepla i vodoměry s možností dálkového odečtu, však doplňuje, že obyvatelé bytů nemusí mít žádné obavy z případného elektrosmogu. Rádiový signál totiž není zařízením pro dálkový odpočet vysílán nepřetržitě, ale v krátkých pravidelných intervalech. Díky tomu se u měřičů tepla výrazně snižuje i spotřeba energie a zvyšuje se tak i životnost instalované baterie. Proto měřiče tepla fungují bez výměny baterie i 10 let.

Radiátor

Dálkové odečty přináší řadu výhod jak pro dodavatele energií, tak i samotné obyvatele a členy SVJ. Chcete-li mít přehled nad svými výdaji a způsob rozúčtování a odečtu hodnot zjednodušit, nad pořízením zařízení pro dálkové odečty vážně uvažujte.Diskuse k článku

 • Ladislav Laker

  15:14 16. 11. 2021 +1
  Čanek je propagační sdělení a tak je třeba jej brát. Na některé nepravdy je však vhodné reagovat.

  V článku se uvádí: "V domech, ve kterých se spotřeba tepla sleduje a dálkově odečítá, budete jen těžko hledat byty s permanentně otevřenými okny a vytápěním na plný výkon." Ono to ale vůbec nijak nesouvisí s dálkovými odečty. A pokud jde o plýtvání teplem, metodika rozúčtování plýtvače přímo podporuje. Podle znění vyhlášky č. 269/2015 Sb. a výkladu ministerstva platí, že ten kdo plýtvá teplem zaplatí za vytápění maximálně dvojnásobek průměru domu (vztaženo na započitatelnou podlahovou plochu bytu). Co vyplýtvá navíc, to mu ze své kapsy zaplatí všichni ostatní - právě ti kdo šetřili. Ministerstvo nikdy nevysvětlilo proč je vyhláška formulována právě takto.

  A ten kdo opravdu šetří, bude potrestán tím, že mu platby za vytápění budou zvýšeny na minimálně 80% nákladů domu.

  Spíše jako výsměch tedy vyznívá toto tvrzení: "Rozúčtování tepla s využitím indikátorů a měřičů je spravedlivé a ocení jej zejména spolehliví a úsporní nájemníci, kteří by v opačném případě museli platit za nešetrnost ostatních spolubydlících."
 • Zdeněk II

  14:28 25. 5. 2021 +5
  Je pozoruhodné, že v článku propagujete dálkově odčitatelné přístroje pro měření tepla a vody, protože na straně jedné tyto dálkové odečty usnadní a zrychlí sběr a zpracování dat pro rozúčtování nákladů za teplo a vodu, ovšem vlastníci jednotek a nájemci bytů nebudou mít levnější, protože dálkově odčitatelné přístroje jsou cenově dražší.
  Pokud se týká úspor tepla, pak je naprosto lživé tvrzení, že tyto dálkově odčitatelné kalorimetry nebo indikátory uspoří náklady za spotřebované teplo, protože vlastník jednotky či nájemce bytu je povinen podle vyhlášky uhradit minimálně 80% měrné spotřeby tepla zúčtovací jednotky (domu), tudíž může se chovat co nejhospodárněji a vytápět pouze na tzzv. projektovou teplotu a stejně mu náklady do uvedeného limitu 80% měrné spotřeby tepla dopočítají!
  A jelikož dálkově odčitatelné přístroje pro měření spotřeby tepla a vody jsou nutným předpokladem pro povinnost odběru tzv. dílčích vyúčtování tepla a vody, nejprve kvartálních, od dalšího roku pak měsíčních, můžete si spočítat, že vlastníci jednotek a nájemci bytů za tato vyúčtování zaplatí za rok více jak desetinásobně vyšší částky, než platí doposud za jedny odečty, rozúčtování a vyúčtování.
  Tomu říkám výdobytek vědeckotechnického pokroku prosazovaný šílenci EU, protože vždy to zaplatí konečný uživatel, ať chce, nebo nechce.
  Člověk s úrovní průměrného rozumu si dokáže odečíst vodoměry a indikátory či kalorimetry sám, kdykoli bude chtít. Stejně tak bude muset činit, protože dálkové odečty nemá šanci nikterak překontrolovat, zda odečetly hodnoty reálné, nebo zda nedošlo k nějakým chybám.
  Takže opět vítězí lobby rozúčtovacích firem, které budou z obyvatel domů vysávat další peníze za něco, co člověk nepotřebuje.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Jak na výběr oken

Za mě dobrých 5 typů pro někoho kdo se v oknech neorientuje. Ještě bych si dovolil podotknout, že bych si důkl...

Postavte si gabionový plot. Montáž zvládnete sami

Dobrý den,

tloušťka 30 cm by neměla být problém. Protože ale bude plot poměrně vysoký, měl byste použít st...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Pokud bych za současných podmínek plánoval změnu dodavatele, tak by to pravděpodobně byl...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Černá v koupelně dodá pocit luxusu

Černá je odjakživa synonymem luxusu, elegance a vkusu. Tato barva nevypadá dobře jen v šatníku, ale i jako součást bytového designu. Koupelnovým prostorám dopřeje nejen elegantní a sofistikovaný vzhled, ale tak...

Byt

Naplánujte si kuchyni chytře

Stojíte mezi čtyřmi zdmi, které mají tvořit hranice kuchyně a přemýšlíte, jak by měla nakonec vypadat? Ať už zařizujete kuchyni zcela novou, nebo tu stávající jen rekonstruujete, základem všeho je plánování kuc...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Období táboráků: Připravte si ohniště, které má styl

Zapomeňte na tradiční ohniště vyskládané z kamenů. Moderní ohniště může být nejen praktické, ale také hezké na pohled. Pokud chcete na zahradě vytvořit místo, které se stane centrem letních večerů, máme pro vás...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

Chytrá svítidla dokážou měnit barevné spektrum podle denní doby

Biorytmy, naše vnitřní hodiny, jsou zásadní pro naše pohodlí a produktivitu. Studie ukazují, že správné osvětlení v průběhu dne dokáže přímo ovlivnit kvalitu spánku, náladu a celkový energetický stav. Chytrá sv...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...