Dálkové odečty a trendy při měření spotřeby vody a tepla

Dálkové odečty a trendy při měření spotřeby vody a tepla

Vodoměry i měřiče tepla s dálkovým odečtem jsou stále vyhledávanější. Odečty na dálku totiž umožňují snadný a rychlý sběr dat, aniž by osoba provádějící odečet musela být přítomna přímo u vodoměru. Kromě zrychlení a zjednodušení procesu odečítání hodnot se navíc minimalizuje riziko podvodů, například moderní vodoměry na nelegální zásahy sami upozorní. Zařízení pro dálkový odečet pomáhají i sdružením vlastníků bytových jednotek, která mohou snadno a spravedlivě připravit rozúčtování. Pojďme se zaměřit na to, jaké jsou možnosti dálkových odečtů a jak probíhají v praxi.

Dálkové odečty zrychlí rozúčtování

Hlavní výhoda dálkového odečtu spočívá v rychlosti, komfortnosti a přesnosti. Proto se v mnoha bytových domech stále častěji používají indikátory topných nákladů, měřiče spotřeby tepla, plynu i vodoměry s funkcí dálkové, obvykle rádiové, komunikace. Díky tomu není nutné pravidelně navštívit všechny byty a hodnoty manuálně odečítat.

Zkušenosti SVJ potvrzují, že ruční sběr dat je náročný, protože mnohdy není možné se s majitelem bytu spojit a hodnoty od něj získat. Při dálkovém odečtu tyto problémy odpadají. Odečet může probíhat i na měsíční bázi, obyvatelé bytů tak získají přehled o tom, jakou spotřebu vody i tepla reálně vykazují.

Rozúčtování tepla s využitím indikátorů a měřičů je spravedlivé

Použití indikátorů a měřičů tepla v jednotlivých bytových domech vede k úspornějšímu a šetrnějšímu chování obyvatel. Ti totiž musí nad spotřebou tepla více přemýšlet, jelikož neplatí poměrnou částku, ale přesně takovou, kterou protopí. V domech, ve kterých se spotřeba tepla sleduje a dálkově odečítá, budete jen těžko hledat byty s permanentně otevřenými okny a vytápěním na plný výkon.

Rozúčtování tepla s využitím indikátorů a měřičů je spravedlivé a ocení jej zejména spolehliví a úsporní nájemníci, kteří by v opačném případě museli platit za nešetrnost ostatních spolubydlících. Společnost ENBRA, která se dodávkou měřičů tepla i vodoměrů s dálkovým odečtem zabývá, zvýšený zájem o tato zařízení potvrzuje. Indikátory a měřiče s možností dálkového odečtu se v domech a bytech instalují stále častěji, radiová komunikace navíc umožní provést odečet bez narušení soukromí obyvatel.

indikator tepla

Odečty hodnot probíhají obvykle pochůzkovým způsobem

Tam, kde se používají systémy pro dálkové odečty hodnot, probíhá sběr dat nejčastěji pochůzkovým způsobem. Pracovník provede odečet na dálku, používá k tomu speciální terminál. V mnoha případech ani nemusí vstoupit do společných prostorů budov, odečet může provést i z vnějšku budovy. Dálkové odečty vodoměrů se dnes často provádí i na dálku z automobilu, na které se umístí anténa.

V mnoha městech a obcích dodavatelé vody běžně instalují moderní vodoměry vybavené systémem dálkového odečtu. Stačí pak jen projet ulicemi a automaticky data posbírat. Takový způsob mnohonásobně snižuje časovou náročnost, navíc pracovníci nemusí majitele domu předem kontaktovat. Pokud vám nevyhovuje každoroční komunikace a nutnost osobního předávání odečtených dat, kontaktujte dodavatele a informujte se o možnostech instalace vodoměru s dálkových odečtem.

Systém dálkového odečtu může být online

Trendem v oblasti měření spotřeby a dálkových odečtů je doplnění systému o tzv. měřící uzly připojené k internetu. V takovém případě je možné spotřebu tepla i vody sledovat online z jakéhokoliv zařízení. Díky tomu si obyvatelé udělají přehled o tom, kolik energie spotřebují a kde mohou případně ušetřit. Záleží tak na vás, případně na sdružení bytových jednotek, do jaké míry chcete mít o spotřebě vody a tepla přehled a chcete-li pravidelné datové výstupy, nebo vám stačí výsledky spotřeby jednou za rok.

Dálkové odečty pomocí radiového signálu

Ačkoliv existuje hned několik technologií pro dálkové odečty, nejčastěji se používá metoda rádiového signálu. Společnost ENBRA, která dodává měřiče tepla i vodoměry s možností dálkového odečtu, však doplňuje, že obyvatelé bytů nemusí mít žádné obavy z případného elektrosmogu. Rádiový signál totiž není zařízením pro dálkový odpočet vysílán nepřetržitě, ale v krátkých pravidelných intervalech. Díky tomu se u měřičů tepla výrazně snižuje i spotřeba energie a zvyšuje se tak i životnost instalované baterie. Proto měřiče tepla fungují bez výměny baterie i 10 let.

Radiátor

Dálkové odečty přináší řadu výhod jak pro dodavatele energií, tak i samotné obyvatele a členy SVJ. Chcete-li mít přehled nad svými výdaji a způsob rozúčtování a odečtu hodnot zjednodušit, nad pořízením zařízení pro dálkové odečty vážně uvažujte.Diskuse k článku

 • Ladislav Laker

  15:14 16. 11. 2021 +1
  Čanek je propagační sdělení a tak je třeba jej brát. Na některé nepravdy je však vhodné reagovat.

  V článku se uvádí: "V domech, ve kterých se spotřeba tepla sleduje a dálkově odečítá, budete jen těžko hledat byty s permanentně otevřenými okny a vytápěním na plný výkon." Ono to ale vůbec nijak nesouvisí s dálkovými odečty. A pokud jde o plýtvání teplem, metodika rozúčtování plýtvače přímo podporuje. Podle znění vyhlášky č. 269/2015 Sb. a výkladu ministerstva platí, že ten kdo plýtvá teplem zaplatí za vytápění maximálně dvojnásobek průměru domu (vztaženo na započitatelnou podlahovou plochu bytu). Co vyplýtvá navíc, to mu ze své kapsy zaplatí všichni ostatní - právě ti kdo šetřili. Ministerstvo nikdy nevysvětlilo proč je vyhláška formulována právě takto.

  A ten kdo opravdu šetří, bude potrestán tím, že mu platby za vytápění budou zvýšeny na minimálně 80% nákladů domu.

  Spíše jako výsměch tedy vyznívá toto tvrzení: "Rozúčtování tepla s využitím indikátorů a měřičů je spravedlivé a ocení jej zejména spolehliví a úsporní nájemníci, kteří by v opačném případě museli platit za nešetrnost ostatních spolubydlících."
 • Zdeněk II

  14:28 25. 5. 2021 +3
  Je pozoruhodné, že v článku propagujete dálkově odčitatelné přístroje pro měření tepla a vody, protože na straně jedné tyto dálkové odečty usnadní a zrychlí sběr a zpracování dat pro rozúčtování nákladů za teplo a vodu, ovšem vlastníci jednotek a nájemci bytů nebudou mít levnější, protože dálkově odčitatelné přístroje jsou cenově dražší.
  Pokud se týká úspor tepla, pak je naprosto lživé tvrzení, že tyto dálkově odčitatelné kalorimetry nebo indikátory uspoří náklady za spotřebované teplo, protože vlastník jednotky či nájemce bytu je povinen podle vyhlášky uhradit minimálně 80% měrné spotřeby tepla zúčtovací jednotky (domu), tudíž může se chovat co nejhospodárněji a vytápět pouze na tzzv. projektovou teplotu a stejně mu náklady do uvedeného limitu 80% měrné spotřeby tepla dopočítají!
  A jelikož dálkově odčitatelné přístroje pro měření spotřeby tepla a vody jsou nutným předpokladem pro povinnost odběru tzv. dílčích vyúčtování tepla a vody, nejprve kvartálních, od dalšího roku pak měsíčních, můžete si spočítat, že vlastníci jednotek a nájemci bytů za tato vyúčtování zaplatí za rok více jak desetinásobně vyšší částky, než platí doposud za jedny odečty, rozúčtování a vyúčtování.
  Tomu říkám výdobytek vědeckotechnického pokroku prosazovaný šílenci EU, protože vždy to zaplatí konečný uživatel, ať chce, nebo nechce.
  Člověk s úrovní průměrného rozumu si dokáže odečíst vodoměry a indikátory či kalorimetry sám, kdykoli bude chtít. Stejně tak bude muset činit, protože dálkové odečty nemá šanci nikterak překontrolovat, zda odečetly hodnoty reálné, nebo zda nedošlo k nějakým chybám.
  Takže opět vítězí lobby rozúčtovacích firem, které budou z obyvatel domů vysávat další peníze za něco, co člověk nepotřebuje.

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...