Hry s ohněm: bio krb přináší zkrocené plameny do interiéru

Hry s ohněm: bio krb přináší zkrocené plameny do interiéru

Ne každý obývací pokoj má dispozice k tomu, aby jeho součástí mohl být krb se vším svým příslušenstvím. I tak si můžete užívat pohled do plamenů. Jen k tomu bude potřeba bio krb, u kterého vyměníte dřevo za bio ethanol. Výhřevností sice neoslní, jako dekorace k potemnělým večerům slouží perfektně. Moderní design perfektně zapadne do interiérů podle aktuálních trendů.

 

Bio krb je možno instalovat do jakékoliv místnosti. Ani bez vybudování složitého systému ohniště a komínu ale nebude stačit, když krb přivezete. Veškeré úpravy však spočívají jen v detailech, jako je obložení přilehlé zdi. Pro náročnější uživatele už je ale třeba přizpůsobení místnosti.

Bio krb bez nepořádku

Bio krby se primárně nepořizují kvůli vytápění, jejích úloha je jiná. Promění každý interiér, ve kterém se objeví. Jsou designově zpracovány tak, aby byly nenápadně nápadným prvkem obývacích pokojů, ložnic, kanceláří, vstupních hal, odpočinkových zón i chodeb .
Při obložení kamenem se stávají designovou záležitostí, která při instalaci nepotřebuje stavební úpravy. Ba co víc, k dostání jsou i verze pro umístění na podstavec nebo stůl.

Bio krby si můžete užívat i v bytech, kde by krb nepřicházel v úvahu.

Princip fungování není složitý. Vzduchem se krb zásobuje ze svého okolí a tekuté palivo jako živná půda plamenů hoří ze zásobníků. Plamen se objevuje jen v prostoru nad hladinou kam má přístup vzduch. Prostorný je tedy podle toho, jak je mezera v deskách rozložitá. Palivo mizí poměrně pomalu. Jakmile dojde, plamen vyhasíná a romantika končí.

Romantika v moderním hávu

Plameny bez sazí a zápachu vznikají spalováním bio ethanolu. Při hoření vzniká pouze oxid uhličitý a vodní pára. Kromě čistého provozu to s sebou však přináší absenci zvukových efektů, které charakteristicky doplňují hoření dřeva.

Biolíh v zásobníku se zapaluje delší sirkou a velikost plamene reguluje nastavitelná mezera mezi posuvnými panely.


Při vytápění na bio krby raději nespoléhejte. Nepatrné zvýšení teploty se v malé místnosti projeví, avšak pro větší prostory je potřeba najít vhodnější řešení.
Znamená to ale taky výhodu. Plameny bio krbu vás totiž mohou těšit i v létě.

Biolíh v zásobníku se zapaluje delší sirkou a velikost plamene reguluje nastavitelná mezera mezi posuvnými panely.

Bio, bio, biolíh

Možná už těch „bio termínů" bylo až příliš, ale ještě jeden je potřeba zmínit. Otázka, kde se bere bio líh je na místě. Jeho původ je v biomase a je produktem jejího alkoholového kvašení.
Přidává se do benzínu (zejména v USA) a kvůli vzniku CO2 při spalování je palivem, které kvůli emisím budí pochyby.
Cena jednoho litru se pohybuje kolem 100 korun.

Šetrnost k životnímu prostředí závisí na modelu. Ne každý vyhovuje ekologickým požadavkům, proto se informujte o tom, jak moc přátelský k životnímu prostředí bude.

Otázka bezpečnosti

Plameny v malém uzavřeném prostoru budí pochyby o bezpečnosti provozu. Bio krb má svou achilovu patu v podobě chybějícího komínu pro odvod splodin a vlhkosti

Bio krby ke svému fungování potřebují dostatek vzduchu. Vyřešení s vlastním přívodem by znamenalo stavební úpravy, proto jej nezapomeňte do místnosti dostat jinak. I když se větráním ztrácí teplo, je třeba dostat do místnosti kyslík. Podle umístění bio krbu je k tomuto účelu možné využívat kuchyňský odsavač par.
Při spalování vzniká kromě oxidu uhličitého i vodní pára, která se při vyšší koncentraci vysráží. Je to další důvod pro větrání.
Při zavěšení na zeď se musí krb podložit izolační deskou.

Výběr místa pro bio krb důkladně zvažte. Prostor to však nemusí být definitivní. Mobilní bio krb snadno přesunete i bez nepořádku. Pevné místo potřebují jen vestavěné nebo závěsné modely.

Hodně o kvalitě naznačí použité materiály. S kvalitně zpracovanými nerezovými částmi upravenými třeba i odolnými barvami nešlápnete vedle. Punc luxusu dodá žáruvzdorné sklo, díky kterému je na plameny vidět z každého úhlu. Nepatří tak jen ke stěně, ale i do prostoru.

Správný výběr bio krbu

Bio krby se nejčastěji pořizují kvůli exkluzivnímu vzhledu a stylovosti. I v tomto případě oceníte dostatečně objemný zásobník Litr bio ethanolu vystačí asi na 120 minut hoření. Právě toto je parametr, ve kterém se jednotlivé typy odlišují nejvíc. Leccos naznačí rozměry a cena bio krbu. Cena miniatur na stůl se pohybuje do tří set korun, velké bio krby pak seženete od 1500 Kč.
Velikost bio krbu s velikostí vaničky nemusí plně korespondovat. To by mohl být nedostatek, kterého si musíte při koupi všímat.

U některých modelů oceníte možnost regulace plamene, kterou nabízí většina krbů. Problém by to mohl být jen u nejnižší třídy.

Bio krby spojují ideální uživatelskou kombinaci: jednoduchý princip s velkým efektem. Roztančeným plamenům ale chybí vůně a praskání dřeva. Bio krby nevyprodukují příliš tepla, k lehkému ohřátí malé místnosti to ale stačí. Takovou vlastnost ale oceníte při chladných letních večerech, kdy postačí k vytvoření příjemné atmosféry. Zkrocený oheň zkrátka nikdy nepřestane fascinovat.

Diskuse k článku

  • Lubajz

    23:47 25. 1. 2016 0
    Moc pěkný krby má http://flamen.cz/ - rozhodně doporučuji podívat se :)

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...