Jak na skvrny od...? Babské rady a osvědčené recepty

Jak na skvrny od...? Babské rady a osvědčené recepty

Skvrnám se nevyhnou ani ty nejčistotnější hospodyňky. Když se stane, že někdo rozlije kávu na váš nový koberec nebo vám dítě umaže vaši oblíbenou halenku od čokolády, nemusíte si hned rvát vlasy. Raději zjistěte, jaké jsou zaručené rady, jak odstranit skvrny od borůvek, kávy, smůly, červeného vína, potu, krve, inkoustu, třešní rzi, rajčat, čokolády či vosku.

Jak na skvrny od kávy?

Skvrny od kávy patří snad k těm nejčastějším nehodám. Už naše babičky je odstraňovaly opatrným vetřením soli, kterou nechali chvíli působit a pak ji vymyly vodou. Skvrny od kávy vám také pomůže dostat dolů pár kapek čpavku či glycerinu do saponátu. Ale pozor! Horká voda je v případě skvrny od kávy špatná volba.

skvrny od kávy

Skvrny od borůvek čistěte čpavkem

Na skvrny od borůvek musíte opatrně a hlavně s rozmyslem. Babské rady se liší podle typu ušpiněného materiálu. Ač je to k neuvěření, skvrny od borůvek z koberců a potahových látek nejsnadněji a nejúčinněji vyčistíte vlažnou vodou s trochou čpavku. Z hedvábné látky dostanete skvrny od borůvek alkoholem, z vlny a prstů citronem, z lněného oblečení kyselým mlékem.

Konkrétně u skvrn od borůvek platí, že by měly být vyprány pod tekoucí vodou okamžitě. Přesto mají babičky radu i na zaschlé skvrny od borůvek – prý pomáhá zředěný peroxid vodíku.

 Skvrny od borůvek

Skvrny od červeného vína jsou noční můrou hostitelek

Se správnými tipy na jejich odstranění to tak ale být nemusí. Je důležité pokusit se odstranit skvrny od červeného vína okamžitě, ještě než zaschnou. Nejsnadněji se jich zbavíte, když čerstvé skvrny od červeného vína posypete solí a přeperete v teplé vodě. Pokud už skvrny od červeného vína zaschly, můžete je zkusit odstranit pomocí holicí pěny, kterou necháte chvíli působit a pak oblečení vymácháte.

Skvrny od krve nikdy nenamáčejte do teplé vody!

To jediné, co zaručeně platí na skvrny od krve, je totiž voda studená s trochou soli anebo octa. Na zaschlou krev je pak nejvhodnější použít peroxid vodíku. Ale opatrně, abyste si oblečení neodbarvili.

Skvrny od vosku jsou pěkný oříšek

Svíčky jsou romantické a jejich světlo příjemné, ovšem jen do té doby, než z nich začne kapat vosk, kam nemá, a vy začnete myslet na to, jak jen to dostanete dolů ze svého koberce.
Důležité je nezmatkovat a nesnažit se horký vosk rychle utřít, protože byste jej vetřeli do struktury látky a ven jej už nedostali. Je také dobré ujistit se, že vosk rychle ztuhne, dát látku do mrazáku nebo ji zchladit ledem. Pak totiž půjde vosk snadněji sloupnout.

A co tedy zabírá na skvrny od vosku? Nejlepší je vložit látku mezi savé papíry a přežehlit. Koberec ale nepřežehlíte. Skvrny od vosku na koberci je třeba zchladit, sloupnout a pak potřít lihem, technickým benzínem či terpentýnem, abyste se jich zbavili úplně.

skvrny od vosku

Skvrny od smůly jsou jedny z nejhorších

Procházku v lese či parku vám mohou snadno znepříjemnit skvrny od smůly, které patří vůbec k těm nejhorším ze všech skvrn. Jsou velmi odolné a jen tak něco je dolů nedostane. A i když ano, často po ní zůstává látka trošku poškozená. Ověřený odstraňovač skvrn od smůly je například odlakovač na nehty.
Jednou z rad, jak na skvrny od smůly, je vetřít na smůlu olej, pak mýdlo, pak oblečení vyprat v horké vodě s terpentýnem a nakonec jej vyžehlit mezi savými papíry. V případě procházek lesem je tak nejlepším odstraňovačem skvrn od smůly jejich prevence. Jednoduše nechoďte do lesa ve věcech, kterých by vám pak mohlo být líto, kdyby se na nich skvrny od smůly objevily.

Skvrny od potu zná každý

Každý se potí a na některém oblečení jsou vidět skvrny od potu více než na jiném. Své oblíbené tričko nemusíte vyřazovat z šatníku jen proto, že jsou na něm skvrny od potu, stačí vědět, jak se jich zbavit. I skvrny od potu je však nejlepší vůbec nenechat vytvořit, podobně jako v případě skvrn od smůly.
Propocené oblečení nestačí jen „vyvětrat", je třeba jej co nejrychleji namočit do vlažné vody s mýdlem nebo trochou pracího prášku, aby se pot nestihl do látky vpít. Pokud už ale skvrny od potu na oblečení máte, pak se je můžete pokusit odstranit s pomocí babských rad. Ty navrhují solný roztok, jádrové prací mýdlo, kyselinu citrónovou, octový roztok, jedlou sodu, roztok čpavku, chlor anebo líh.

I na skvrny od inkoustu něco platí

Čerstvé skvrny od inkoustu je nejlepší odsát savým papírem, navlhčit octem a nechat jej působit tak dvě hodiny, dokud skvrna nezmizí. Jiným tipem je pak čištění kyselinou citrónovou anebo přímo šťávou z citronu. Posledním tipem je pak čištění mlékem. Podle našich babiček fungují všechny.

Na staré skvrny je nejdříve třeba nakapat vodu, pak použít opět savý papír a nakonec čistit saponátovým přípravkem tak dlouho, dokud skvrna nepřestane barvit. Pak je třeba pokračovat čištěním citronem, kyselinou citronovou anebo kyselinou šťavelovou. Pokud je skvrna vidět i po následném přeprání, pak ještě můžete zkusit pokapat ji zředěným čpavkem a přečistit je mýdlem.

Skvrny od třešní i jiného ovoce budete čistit trochu déle

Na bílých a stálobarevných textiliích můžete skvrny od třešní i jiného ovoce čistit následovně: pokapejte je vodou, posypte saponátovým přípravkem, nechce chvíli působit, poklepávejte textilii kartáčkem, propláchněte vodou, osušte savou utěrkou a dále ji čistěte kyselinou citrónovou, kterou necháte působit asi jednu až dvě minuty. Pak textilii opět propláchněte a osušte savou utěrkou. Následně ji pokapte čpavkem, nelekejte se, pokud by skvrna zčervenala, k tomu dojít může. Po chvíli pokapte skvrny od třešní či jiného ovoce několika kapkami peroxidu vodíku a nechte jej asi minutu působit. Pak naposledy oblečení či textilii propláchněte vodou se saponátem a nechte jej proschnout. Skvrny od třešní či ovoce by měly být pryč.
V případě barevných textilií je však třeba použít jiný postup čištění skvrny od třešní a ovoce. Na barevném oblečení je třeba čistit skvrny od třešní nejdříve za mokra saponátem, propláchnout jej, pak použít kyselinu citrónovou, opět propláchnout, následně je třeba látku pokapat velmi zředěným čpavkem a dát ji na slunce. Podle potřeby tento krok opakujte, dokud skvrna nezmizí. Na závěr oblečení opět propláchněte vodou se saponátem a nechte proschnout.

Co platí na skvrny od rzi?

Skvrny od rzi je nejrychlejší a nejúčinnější čistit citronem. Namočte skvrny od rzi do citrónové šťávy, posolte a nechte alespoň půl hodiny působit. Pak by po skvrnách od rzi neměla na vašem oblečení zbýt ani památka.

I na skvrny od rajčat mají naše babičky recept

Nejen matky malých dětí často řeší, jak účinně odstranit skvrny od rajčat. Na čerstvé skvrny je nejlepší vyprání v teplé mýdlové vodě anebo roztoku čpavku či peroxidu vodíku. Pak je třeba oblečení ještě na dlouho namočit a na závěr vyprat.

Skvrny od čokolády jsou jedny z odolnějších

Při běžném praní skvrny od čokolády nepustí. Čerstvé skvrny od čokolády je třeba propláchnout čistou vodou a potřít směsí glycerinu a žloutku. Podle babských rad pomáhá také namočení do vlažného mléka nebo potření tukem s lihem. Na závěr je třeba oblečení vyprat v teplé vodě. Zaschlé skvrny od čokolády je nejdříve třeba změkčit glycerínem, přeprat v saponátu a dobře vymáchat.

Další metodou odstranění skvrny od čokolády je také potírání 90% lihem s troškou čpavku anebo přiložení savého papíru a tření studenou vodou. Na skvrny od čokolády na syntetickém materiálu zas platí voda s citronem a na bílé textilie čistá voda se solí.

Jedním ze zaručených způsobů, jak se skvrny od čokolády zbavit, je také její zmražení, seškrábnutí a následné dočištění vlažnou vodou se solí.

Naše babičky jednoduše věděly, jak na skvrny

Dohledat si osvědčený recept na odstranění skvrn od ovoce, vosku, čokolády či čehokoliv jiného je půl úspěchu. Není totiž nic horšího, než skvrny půl hodiny drhnout kartáčkem a mýdlem. Textilii totiž můžete nenávratně poškodit a žádná babská rada vám už s jejím vyčištěním nepomůže. Když ale víte, jak na odstranění skvrn, máte půl práce hotové. Pak už se jen obrnit trpělivostí a zkoušet čistit. Naše babičky věděly, jak na to. Teď už to snad víte i vy.Diskuse k článku

  • Pavlína

    21:19 12. 6. 2018 0
    Já bych se u některých koberců bála je čistit sama. Aby to nedopadlo ještě hůř. :) Už jsem přehnaných drhnutím málem zničila křeslo. Takže pro nešiky jako já většinou zbývá možnost - zaplatit někomu šikovnějšímu aby to udělal za vás.

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...