Tipy, jak správně a bezpečně čistit a udržovat granitový dřez

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme se společně podívat, jak granitový dřez správně čistit, aby si svůj poutavý vzhled zachoval co nejdéle.

Jak udržet granitový dřez každý den čistý

Pravidelnost je při úklidu důležitá a platí to i pro dřezy z umělého kamene. Granitový dřez byste měli čistit jemným hadříkem a mycím prostředkem, a to ideálně po každém použití. Tímto způsobem zabráníte usazování nečistot a vodního kamene, který by mohl hebký povrch narušit. Po umytí důkladně dřez opláchněte a vysušte, aby se na něm nevytvářely skvrny z vody.

Doma můžete připravit jednoduchý čistící roztok smícháním vody s jedlou sodou. Pokud chcete mít jistotu a silný účinek, pořiďte si speciální čisticí prostředky určené přímo na granit. Především se vyhýbejte abrazivním čistidlům, které by mohly povrch poškrábat.

Čtěte také:

Pět tipů, jak i malou kuchyni proměnit ve velké kuchařské zázemí

Máte starou kuchyň? Přečtěte si, jak ji zrenovovat a proměnit k nepoznání

Jak vybrat kuchyňský dřez a neudělat krok vedle

Při správné péči bude granitový dřez vypadat poutavě i za pár let

Co dělat s velkými skvrnami a vodním kamenem

Občas se stane, že se na dřezu objeví obtížnější skvrny od jídla nebo tmavé zbytky od kávy či vína. V takových případech je dobré rychle zasáhnout. Použijte směs vody a bílého octa, kterou necháte působit přímo na skvrnu, než ji setřete měkkým hadříkem.

Pro boj s vodním kamenem je výborný citron. Citronovou šťávu aplikujte přímo na postižené místo, nechte působit a poté důkladně opláchněte. Pro hlubší čištění můžete použít pastu z jedlé sody, kterou naneste na dřez. Nechte působit přibližně 10 minut a následně odstraňte měkkou houbičkou.

Jak se starat o různé barvy granitových dřezů

Ať už máte světlý nebo tmavý granitový dřez, základní péče je podobná. Přesto u světlých dřezů bývají víc vidět zbytky vodního kamene, proto je dobré častěji používat citron nebo bílý ocet, které přirozeně rozpouštějí nečistoty bez rizika poškození.

Pro tmavé dřezy je zase důležité předejít skvrnám od vody, které mohou být na tmavém povrchu více viditelné. Pravidelné utírání suchým hadříkem po každém použití pomůže udržet povrch v perfektním stavu.

Granitové dřezy moderním kuchyním sluší

Prevence je lepší než léčba

Chcete-li prodloužit krásu a životnost vašeho granitového dřezu, pravidelně na povrch nanášejte tenkou vrstvu jedlého oleje. Vytvoří ochranný film a usnadní odtok vody. Tím se minimalizuje riziko tvorby vodního kamene a udrží se lesk povrchu.

Nezapomínejte také, že při mytí některého typu nádobí, například ostrých nožů nebo těžkých hrnců, je riziko poškození značné. Takové nádobí čistěte opatrně, abyste povrch granitového dřezu nenarušili.

Granitový dřez skvěle doplní vzhled vaší kuchyně – pokud o něj budete správně pečovat. Chcete i další tipy? Přečtěte si související články:Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Proč vaše nerezové příbory rezaví a jak to napravit?

I příbory z nerezové oceli mohou rezavět. A to i přesto, že název naznačuje opak. Rez se na příborech z oceli vyskytuje poměrně často, ale zbavit se ho není složité. Existují jednoduché a efektivní způsoby, jak...

Korálová barva – jak ji využít v interiérovém designu

Korálová barva přináší do interiérů teplou a svěží atmosféru. Dokůže oživit snad každý prostor. I proto je v posledních letech mezi interiérovými designéry stále oblíbenější. V následujícím článku vám ukážeme, ...