Jak zpracovat letní ovoce – od mražení po výrobu pálenky

Jak zpracovat letní ovoce – od mražení po výrobu pálenky

Urodilo se vám velké množství ovoce a přemýšlíte, jak jej nejlépe zpracovat, aby nehnilo a nepřišlo tak na zmar? Možností konzervace a sterilizace jsou různé, vždy záleží na tom, jakým způsobem chcete ovoce dále využívat. V tomto článku se stručně zmíníme o možnostech zpracování nejen letního ovoce. Článek poslouží také jako rozcestník k dalším článkům, které se jednotlivým způsobům zpracování věnují podrobněji.

Ovoce musí být čerstvé a zdravé

Pokud chcete zpracovat, konzervovat či sterilizovat ovoce či zeleninu, postarejte se o to, aby se v celém množství objevovaly jen čerstvé a zdravé kousky. Vyhýbejte se zpracovávání nahnilých či jinak poškozených kusů, které mohou ohrozit kvalitu celého výsledného produktu. Než si vyberete způsob zpracování ovoce, rozhodněte se také, jak jej chcete dále využívat – pro přímou konzumaci, další zpracování, přípravů pokrmů, nápojů, pečení? Pojďme si shrnout všechny možnosti zpracování ovoce, se kterými se můžete setkat.

Mražení ovoce

Jednou z oblíbeným metod zpracování ovoce je jeho mražení. Jedná se o šetrnou metodu, u které dochází vlivem nízké teploty k potlačení množení mikroorganismů, ovoce tak nepodléhá zkáze tak rychle. Při mražení zůstávají veškeré vitamíny a zdraví prospěšné látky přímo v ovoci, kvalita produktu se nedegraduje. Při mražení ovoce se řiďte těmito radami:

  • Ovoce mrazte při nízkých teplotách -18 °C a nižších

  • Zmrazení ovoce musí být co nejrychlejší, zvýší se tak trvanlivost

  • Při mražení malin či jahod ovoce nejprve zmrazte na misce a poté přesypte do sáčku

  • Ovoce můžete mrazit v celku, nakrájené na kousky i jako protlak či dřeň

Mražené ovoce

Sušení ovoce

Další oblíbené metodou zpracování ovoce je jeho sušení. Dnes jsou na trhu cenově dostupné sušičky na ovoce, které se o vše postarají. Umožňují snadné nastavení teploty, automatickou regulaci i časovač, o nic se tak nemusíte starat. Ovoce ale můžete sušit i v troubě, jen je potřeba tomu věnovat trochu více úsilí a sušené ovoce pravidelně kontrolovat.

Sušení ovoce patří mezi nejstarší metody konzervace potravin vůbec. Pomalým sušením zbavíte ovoce obsahu vody. Pokud se dostane pod 5 %, zabrání se tvorbě mikroorganismů a ovoce dlouho vydrží, většinu vitamínů si přitom uchová. Máme pro vás několik základních tipů:

  • Ovoce sušte při teplotě mezi 30 až 60 °C, proces sušení bude pomalý a v ovoci zůstanou vitamíny

  • Ovoce sušte tak, aby nebylo vystaveno světlu. Bude vypadat svěže, budou pružné s typickou vůní a barvou.

  • Vyhýbejte se sušení ovoce na slunci, zhnědne a ztratí své vlastnosti.

  • Sušit můžete mnoho druhů ovoce, od jablek přes hrušky po maliny či jahody

Sušené ovoce

Zavařování

U nás oblíbenou metodou konzervace ovoce je jeho zavařování. Obzvláště v těchto týdnech je zavařování v plném proudu, ale s nadsázkou můžeme říci, že co zavařovat je v průběhu celého roku. Možností zavařování existuje několik. Tradiční zavařování v zavařovacím hrnci je kvalitní, vcelku rychlé a přesné, zavařovat ale můžete i bez zavařovacího hrnce.

Stále častěji lidé zkouší zavařovat v troubě, mikrovlnce nebo myčce na nádobí a výsledek si chválí. Některé ovoce je třeba zavařovat v cukerném nálevu, jiné pustí šťávu, takže nálev už nepotřebuje. Přečtěte si některý z článků, ve kterých jsme se metodám zavařování ovoce, zeleniny a jiných potravin zabývali podrobněji:

kompot

Výroba domácích marmelád a džemů

Některé druhy ovoce si o zpracování na marmeládu přímo říkají. Domácí poctivé marmeládě z vlastního čerstvého ovoce se žádná kupovaná marmeláda nemůže vyrovnat. Využijete je při sladkých snídaních, na pečení, malé skleničky marmelády jsou také ideálním tipem na dárek pro vaše nejbližší. Domácí marmeládu můžete udělat například z rybízu, třešní, švestek, broskví a dalších druhů ovoce. Pro přípravu potřebujete obvykle jen ovoce, cukr a pektin, nebo jiný želírovací přípravek. Vyzkoušejte některý z těchto receptů:

Marmeláda z ovoce

Pálení alkoholu

Zeptejte se na Valašsku, co dělat s nadbytečným ovocem, a odpověď dostanete okamžitě. Pokud máte napečeno, zavařeno, zamraženo a stále vám spousta ovoce zůstává, nechte si vypálit kvalitní alkohol. Nemusí jít zrovna o slivovici, kvalitní alkohol lze vyrobit i z jablek, hrušek, meruněk a dalšího ovoce.

Jabkovice

Obraťte se na pálenici se svém okolí a poptejte se na možnosti výroby alkoholu. Pokud máte ovoce dostatek, budete mít pálenku jen ze své úrody. Pokud máte ovoce méně, pálenice přidá ovoce od jiných pěstitelů a vy za zbylé ovoce doplatíte. Do pálenice můžete přijet i s vlastním kvasem, který si necháte vypálit, jeho příprava má ale svá pravidla a při špatném postupu se může celá várka ovoce zkazit. Nejjednodušším řešením je tak na pálenici dovézt své ovoce a vše ostatní nechat na odbornících.

Možností zpracování ovoce je tak opravdu neskutečně mnoho. Vždy je nejlepší zpracovávat čerstvé ovoce, ať už pro přímou konzumaci, tak pro použití v kuchyni. Pokud ale použijete mražené, sušené či tepelně upravené ovoce, můžete z něho připravovat pokrmy v průběhu celého roku. Nezapomínejte na správné uchovávání zavařenin ve spíži. Z čerstvého ovoce si můžete také připravit ovocné zmrzliny, dřeň, ovocné nápoje a spoustu dalších vitamínových bomb. Ovoce konzervujte, obzvláště v chladných zimních měsících se vám pořádné dávky vitamínů budou hodit.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...