Kvalitní servis plynových kotlů – co by měl zahrnovat a jak často jej provádět

Kvalitní servis plynových kotlů – co by měl zahrnovat a jak často jej provádět

Pokud ve své domácnosti používáte plynový kotel, neměli byste podceňovat význam pravidelných revizí a servisních prohlídek. Kvalitní servis plynových kotlů je totiž zárukou jejich bezproblémové funkčnosti. Při pravidelném servisu zvýšíte efektivitu kotle, prodloužíte jeho životnost a minimalizujete případná rizika havárie. Víte, jak často by se měl servis kotlů provádět a co vše by měl zahrnovat? Právě na to se zaměříme.

Revize plynových kotlů nemusí být povinné

V první řadě je důležité si uvědomit, že je velký rozdíl mezi revizemi kotlů a spalinových cest a pravidelným servisem. Podle platného zákona musí majitelé kotlů na zemní plyn provést jednou za tři roky provozní revizi, během které revizní technik zkontroluje těsnosti rozvodů a připojeného zařízení. Tato povinnost se však vztahuje jen na podnikající fyzické osoby a na osoby právnické.

Majitelé rodinných domů tak ze zákona revize plynových kotlů provádět nemusí. To často vede k domněnce, že kotle na zemní plyn nevyžadují žádnou zvláštní péči a údržbu. Tak tomu ale rozhodně není. Sami výrobci kotlů doporučují provádět odborné servisy každý rok.

V případě spalinových cest je situace jiná

Je také namístě upozornit, že ačkoliv v případě kotlů na zemní plyn nejsou u rodinných domů pravidelné revize ze zákona povinné, u spalinových cest je situace odlišná. Podle legislativy platí povinnost provádět každoročně odbornou kontrolu a čištění spalinových cest, které vedou ze zařízení. Kontrolu a čištění komínů neprovádí topenář, ale kvalifikovaný kominík.

Servis plynových zařízení provádějte každý rok

Kotle na zemní plyn vyžadují odbornou péči a pravidelnou kontrolu. Pokud na údržbu a čištění nedbáte a používáte kotel bez kontroly několik let, počítejte s tím, že se zásadně zkracuje životnost zařízení. Každý plynový kotel se totiž zanáší, pak dochází ke ztrátě účinnosti. Díky tomu se u dlouhodobě neudržovaných kotlů zvyšují náklady na vytápění.

servis kotle

Na servis si povolejte smluvního partnera výrobce kotlů

Už při pořizování nového kondenzačního plynového kotle byste měli s pravidelnými servisními zásahy počítat. Proto si pořiďte kotel od takového výrobce, který má po republice rozsáhlou síť partnerských servisních techniků, kteří jednotlivá zařízení dobře znají a v případě potřeby mají okamžitě k dispozici i náhradní díly. Například oblíbený dodavatel plynových kotlů ENBRA spolupracuje s více než stovkou odborných servisních partnerů, kteří jsou v případě potřeby okamžitě k dispozici. Své partnery pravidelně proškoluje, dodává jím podrobné montážní návody, manuály i technickou dokumentaci a v případě potřeby jim podá pomocnou ruku.

Doporučujeme si na servis kotlů přizvat vždy jen smluvní partnery daného výrobce zařízení, kteří mají podrobné informace o tom, jak konkrétní plynové kotle fungují a jak je správně servisovat. V případě společnosti ENBRA naleznete na jejich internetových stránkách přehlednou mapu servisních partnerů, na které se můžete v případě potřeby obrátit.

Co všechno by měl servis plynového kotle zahrnovat

Servis plynového kotle se skládá z několika komplexních úkonů, které zajistí důkladné zjištění stavu a precizní vyčištění. Každý servisní zásah začíná vizuální kontrolou stavu kotle zvenčí i zevnitř. Certifikovaný servisní technik by měl zkontrolovat odkouření, připojení, ventily, filtry a další části. Součásti servisu by mělo být i změření topné a ohřívané vody, stejně tak i zkouška chladu kotle. Stav topné vody totiž často hned odhalí příčinu případných problémů.

Nedílnou součástí pravidelných servisních zásahů musí být pečlivé vyčištění jednotlivých částí. To rozhodně nespočívá jen v otření trubek od prachu, čištění by mělo být mnohem komplexnější. Zpravidla zahrnuje vyčištění ventilátoru, hořáku, difuzorů, výměníku, čerpadla spojů na desce, čidel a dalších konstrukčních prvků.

Pokud si na servis kotle zavoláte osvědčeného servisního technika, který je v ideálním případě smluvním partnerem výrobce daného zařízení, nemusíte se o nic dalšího starat. Topenářská firma provede podrobnou kontrolu a čištění kotle a postará se o to, aby zařízení fungovalo bez jakýchkoliv problémů a s maximální účinností přinejmenším do další servisní prohlídky.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...