Mýty opředené slaměné domy: není se čeho obávat

Mýty opředené slaměné domy: není se čeho obávat

Dalším trendem v ekologickém bydlení jsou slaměné domy. Výjimečným stavbám nechybí nic, co je v dnešní době požadováno: ekologický materiál, nízké náklady a příjemné klima pro život. Sláma byla našimi předky používána hlavně proto, že jiný stavební materiál k dispozici nebyl. Avšak její návrat není náhodný – moderní postupy a technologie v kombinaci s prověřeným materiálem jsou ideální kombinací.
 

Slaměné domy si nepředstavujte jako chýše, kde kolem oken trčí stébla. Moderní domy si v ničem nezadají s běžnými stavby, tím méně co se týče vzhledu. Ostatně všechny nízkoenergetické nebo pasivní domy musí dodržovat i nároky na typizované prvky. Slaměné domy v našich končinách prozatím příliš populární nejsou, za hranicemi ale důvěru získaly už dávno.

Slaměné domy v dobách minulých

Slaměné domy se objevovali v Africe už v paleolitu, střechy z tohoto materiálu se potom používaly dlouhá léta po celém světě. K lisování balíků, a tím pádem k jednodušší stavbě, se přistoupilo v 19. století. Stěny budov však nebyly nijak dle chráněny, což byl jejich zásadní problém. K omítání hlínou se přistoupilo až o něco později, avšak tento trend se udržel až do dnešních dní, protože zdi v moderních slaměných domech jsou nejčastěji pokryty hliněnými omítkami.

Možnosti stavby slaměných domů

Existuje několik způsobů, jak na sebe balíky slámy navršit. V prvním případě je na základy umístěna parozábrana a až na ni se začínají vršit balíky slámy – ty mohou mít konstrukci vytvořenou z nejpevnějších kusů a další se pak doplňují mezi ně. Druhou možností je stavba dřevěné konstrukce, jenž je pak také vyplněna balíky slámy.

Pro konstrukce se dále může využívat bambus, drátěné pletivo nebo betonářská výztuž. Pokud se pracuje s více materiály, jedná se o takzvané hybridní domy.

Povrch a úprava zdí:

  • vápenná omítka 
  • hliněná omítka 
  • cement
  • sádra

Ve vlhkých oblastech je nutné zabezpečit paropropustnost povrchu, což se obvykle řeší štukem na cementové bázi.

Nejčastější obavy a mýty u slaměných domů

Slaměné domy a hmyz

Častou pověrou bývá napadání materiálu škůdci – ovšem zcela zbytečně. Jakmile jsou zdi omítnuty, nemají se jak dostat dovnitř; navíc se jedná pouze o stébla, takže lákavá potrava to pro ně není. Větší hlodavci by se ani mezi pevně slisovanou slámou nemohli pohybovat. Pravda není ani to, že by byli do domů více lákání hlodavci.

Slaměné domy a vlhkost

Pro stavbu je potřeba použít suché balíky, ty mokré se musí vyřadit. Problém ale nastává jen v situaci, že stojí delší dobu ve vodě. Voda slámou nevzlíná, proto se hniloba týká jen míst, které jsou dlouhodobě vystaveny vodě. Životnost slaměných domů dosud ale není zjištěna – v USA jsou domy obývány pouze 130 let, v Evropě kolem 80 let a v našich končinách jsou první domy od let devadesátých. I ty nejstarší jsou bez závad.

 

Slaměné domy a hypotéka, pojištění nebo stavební povolení

S vyřízením hypotéky problém nebývá, vzhledem k ceně domu však ale často nebývá potřeba. Je potřeba ale počítat s tím, že odhadce určí cenu nemovitosti o něco nižší, než ve skutečnosti je. Ani s pojištěním by neměl být problém. Rozlišují se pouze zděné domy a dřevostavby, u kterých je pojištění asi o 30% dražší.
S pojištěním žádné složitosti nebývají.

Slaměné domy a rozvody elektřiny či kanalizace

Kabeláž je vhodné vést v silné vrstvě omítky, pro kanalizaci se vyřezává otvor v balících. Povrch kolem kanalizace je vhodné utěsnit hlínou.

Slaměné domy a požáry

Všechny testy dospěly ke stejnému výsledku – hořlavosti se obávat nemusíte. Neomítnuté se řadí do kategorie B2, což je normální hořlavost, omítnuté dokonce až F90. V balících navíc není dostatek kyslíku pro šíření.

Rozdíly oproti běžným domům jsou hlavně v šíři stěn, které jsou mnohem rozměrnější. Za velkou nevýhodu ale mohou někteří povařovat menší nosnost stěn, poličky však můžete zavěsit bez obav o zničení zdí.



Diskuse k článku

  • Jaja

    12:07 9. 7. 2013 0
    Tak to se mi fakt libi!! :-)

Dobrý kontakt k tématu

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...