Manuál: Svépomocné omítání hliněných omítek

Manuál: Svépomocné omítání hliněných omítek

Levné omítky a ještě k tomu z hlíny? Že máte jinou zkušenost? Ano, bohužel to tak většinou je. Tak jako všechny přírodní materiály i výrobky a s nimi spojené služby, kterými není trh přesycen, nepatří mezi nejlevnější investice a nemohou konkurovat konvenčním záležitostem cenou, která je prakticky vždy na prvním místě. Nejinak je tomu i u hliněných omítek, pokud si je necháte udělat řemeslníky. Takových řemeslníků, kteří o hlíně a hliněných omítkách něco vědí, není mnoho. Proto jezdí za prací i na velké vzdálenosti a tím pádem je potřeba řešit náklady spojené s dopravou, ubytováním a podobně.

Pro šikovné české ručičky (a že jich není málo), je určen tento manuál svépomocného omítání hliněných omítek. Pracovní postupy omítání hliněnými materiály, se zase tak moc neliší od klasického omítání vápenocementovými materiály. Jednotlivé postupy aplikace hliněných omítek, resp. jejich vrstev jsou odvislé od podkladu, na který budeme omítat.

Základní model skladby hliněné omítky je:

1. jílový přilnavostní nátěr do 1mm nebo hliněný špric do 3 mm

2. hrubá hliněná omítka (15-25 mm, nejlépe se slaměnou řezankou), která se nechá úplně vyschnout (3-4 týdny)

3. poslední se aplikuje jemná hliněná omítka.

V některých případech můžete ukončit omítání i hrubou hliněnou omítkou, kterou je ovšem potřeba lépe povrchově upravit (zatáhnout), než při klasickém hrubování, ale tímto se dostáváme k tématu o designovém zpracování hliněných omítek…

Technika svépomocného ručního omítání pro neznalé

Hliněná omítka svépomocí: varianta 1

Jílový přilnavostní nátěr (rozmočený čistý jíl) rozředíme tak, aby když do něj vložíme čistou rukojeť zednické lžíce, musí na ni po vytažení ulpět tato hnědá hmota. Ovšem nesmí být zase moc hustá. Nátěr nanášíme štětkou nebo válečkem. Hrubou hliněnou omítku nahazujeme zednickou lžící na ješte ne zcela zaschlý přilnavostní nátěr, do připravených dřevených omítníků, pokud chceme hliněné omítky rovné. Někdo může dávat přednost nerovným - plasickým hliněným omítkám (v památkovém duchu - chalupáři). V  tomto případě hrubujeme bez stahovacích omítníků a zarovnáváme pouze zednickým hoblem o velikosti požadované výsledné plasticitě.

Jemné hliněné štuky čekají až na úplné vyschnutí hrubé omítky. Tu před samotným nanášením jemné omítky navlhčíme vodou a zednickým novodurovým hoblem natahujeme jemnou hliněnou omítku v tloušťce do 3mm, dle použitého druhu jemného hliněného štuku. Následně v časovém odstupu zpracujeme do požadovaného designového povrchu (filcováním, hlazením…). Intenzita navlhčení hrubé omítky je odvislá od použité jemné hliněné omítky, resp. její doby zpracování. Ale tím se dostáváme ke složitějšímu zpracování jemných dekorativních hliněných omítek a jejich designu.

Hliněná omítka svépomocí: varianta 2

Místo jílového nátěru někdo používá hliněný špric. Jíl smícháme s pískem 1:2-3 a naředíme vodou tak, aby se nám dobře pracovalo, a na stěně, či stropu, po špricování něco zbylo. Můžeme si k tomurto účelu koupit ruční omítačku "čerta", nebo nahazovat ručně zednickou lžící či fankou. Pozor, většina svépomocných stavebníků při tomto procesu bude trochu více znečištěna, než je obvyklé, stejně jako prostor kolem nich. Špric, narozdíl od jílového nátěru, necháme zcela zaschnout a až poté pokračujeme hrubou hliněnou omítkou.

Hliněné omítky 2

Jaké existují podklady hliněných omítek a jak se omítají?

Nepálená cihla

Hrubá hliněná omítka s výstuhou + jemná hliněná omítka

Příčky z nepálených hliněných cihel je nuto vyzdít se spárami silnými 8mm a taktéž hlubokými. Tohoto docílíme, když při zdění na okraje spodního šáru položíme železné kulatiny o průměru 8mm, mezi ně nalijeme zdící maltu a přes tyto dráty ji zarovnáme. Po odstranění těchto pomocníků máme souvislou vrstvu zdící malty, která nekončí zároveň s hranou cihel. Tato spára slouží u nepálených zděných příček k lepšímu ukotvení hrubé hliněné omítky.

Dalším doporučením při omítání nepálených cihel je vložení zpevňovací armatury (juta nebo sklovláknitá siťovina - perllinka) jako ukončení hrubé hliněné omítky. Jednoduše ihned po vyhrubování (dokud je omítka živá) natáhnout jutu či perlinku obdobně, jako při tapetování a celou plochu stěny uhladit (zaštosovat) zednickým hladítkem (nejlépe novodurákem). A poslední informace, v tomto případě není nutno dávat před hrubou omítkou přilnavostní jílový nátěr, pouze stěnu z nepálených cihel navlhčit vodou, nejlépe rozprašovačem.

Keramický pálený střep (porotherm)

Jílový nátěr (špric) + hrubá hliněná omítka + jemný hliněný štuk

Postup jsme si popsali výše.

Plynosilikátové tvárnice (ytong)

Jílový nátěr (špric) + hrubá hliněná omítka + jemný hliněný štuk

U tohoto materiálu je na zvážení, zda stěny před omítáním nepotáhnout stavebním lepidlem s perlinkou. Použijte hladítko se zuby, na stěně budou rýhy vodorovně. Někdo to dělá a jiný ne. Záleží jak jsou zdi postavené a co doporučuje výrobce.

Vápenopískové cihly, litý beton nebo betonové tvárnice

Cementový špric + hrubá hliněná omítka + jemná hliněná omítka

Na tyto materiály vzhledem k jejich hladkosti je vhodnější použít cementový špric, který necháme zatvrdnout a můžeme omítat. Jílový přilnavostní nátěr můžeme i nemusíme použít, ale nic jím nepokazíme.

Sádrokarton

Jílový nátěr + jemná hliněná omítka

Výrobce sádrokartonu nedoporučuje omítání hrubou hliněnou omítkou z obav dlouhodobého působení vlhkosti. Při pomalém vysychání silné vrstvy omítky může nastat rozmočení a narušení soudržnosti sádrokartonu. Proto se sárdokartony omítají pouze tenkou vrstvou jemného hliněného štuku. Z praxe víme, že sádrokartony ve spojích občas praskají, proto je nutné plochy před vlastním omítáním zpevnit obyčejným stavebním lepidlem s perlinkou a zahladit rovným zednickým hladítkem. Na  takto připraveném podkladě je potřeba počítat s delší dobou schnutí jemné hliněné omítky.

OSB, dřevo, ekopanel a vše na bázi dřeva

Štukatérský rákos + jílový nátěr na stěny (špric na stropy) + hrubá hliněná omítka s řezankou + perlinka + jemná hliněná omítka

V tomto případě se jedná o nejdražší skladbu hliněného omítání, jaká může být. U štukatérského rákosu, který slouží jako nosný prvek pro hliněnou omítku, je důležité, aby nosný drát rákosových stébel byl min. pozinkovaný. Totéž platí i pro vázací drát, kterým budeme rákosovou rohož ke stěně napínat. Tloušťka napínacího drátu by měla být min. 0,8 mm, raději 1 mm (na strop a šikminy). Rákos přichytáváme sponkami minimálně 18 mm dlouhými ve vzdálenosti maximálně 20 cm a to způsobem, že drát připevníme na koncích tak, aby neprokluzoval pod sponkami. Dále sponkujeme od středu postupně ke konci, čímž se drát napíná a rákos není zvlněný. Přesahy rohoží jsou 10 cm a vede přes ně vždy jeden napínací drát. Pokud je to jen trochu možné, snažíme se, aby stébla rákosu byla vodorovně.

Hliněné omítky

Na slaměné ekopanely je nutno použít místo skobiček vruty, nejlépe s rovnou spodní hranou hlavy (čočkovitá, válcovitá). A následuje jíl, hrubá hliněná omítka… Vystužení hrubé hliněné omítky v případě rákosového podkladu zpevňovací skloplastovou mřížkou (perlinkou), nebo jutovou tkaninou, která ovšem není tak pevná, je nezbytností. V opačné případě dojde k vypraskání hrubé hliněné mítky ve směru rákosových stébel. Tyto praskliny by se následně mohly projevit i v jemné hliněné omítce, čímž by veškerá práce přišla vniveč.

Postup aplikace zpevňovací mřížky do povrchu hrubé hliněné omítky je podobný jako při tapetování. Metrový pás  u stropu přichytneme k "živé" omítce zatlačením zednickou lžící nebo hoblem a nejlépe krouživými pohyby postupujeme od stropu k podlaze. Toto hlazení provádíme tak dlouho, až není aplikovaná výstuha vidět, tzn. že je zatlačená pod povrch hrubé hliněné omítky.

Hliněným omítkám pasují zaoblené rohy

U hliněných omítek je doporučováno zaoblení rohů případně i koutů. Zaoblené rohy jsou praktické proti uražení, kouty jsou spíše estetické. V obou případech podpoříte principy feng shui. Případná výmalba hnědých hliněných omítek se provádí vápnem, kaseinovými, hliněnými nebo silikátovými barvani, které povrch omítky tolik neuzavřou, ale zpevní a ochrání. Bohužel nátěr může u někoho vyvolat pocit obyčejné omítky opatřené nátěrem. Skutečnost, že pod nátěrem je schovaná příroda, která pracuje pro vaše blaho, víte pouze vy a i vám se po čase může stát při pohledu na natřenou stěnu, že pozapomenete, jaký poklad jste pod nátěr schovali.

 

Martin PapežDiskuse k článku

  • Hana

    09:10 6. 5. 2017 0
    Dobrý den, my jsme se loni také rozhodli pro novou omítku domu. Nakonec jsme zvolili strojní omítání domu a jsme s kvalitou i cenou naprosto spokojení. Všem doporučujeme.

Dobrý kontakt k tématu

Jaké zvolit vnitřní osvětlení na večer a dobu před usínáním

Já jsem strašně dlouhou dobu neměl vůbec pojem o tom, že na mě může mít vliv to jaké osvětlení mám doma, ani m...

Jak pěstovat a množit stévii, známou náhražku cukru

Stejné využití má také malina sladkolistá (Rubus suavissimus) která je navíc oproti stévii mrazuvzdorná. Podle...

VIDEO NÁVOD: Jak opravit protékající závěsný záchod

Děkujeme za doplnění a praktický tip. Ano, odpojení je dobrým řešením, pokud hadička přišla po letech o svou e...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Pokud bych za současných podmínek plánoval změnu dodavatele, tak by to pravděpodobně byl...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Vidím v tom v podstatě mix fixu a spotu dohromady, jen s tím že to máte jen na jeden měs�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Funguje podlahové topení správně? Pomocí termovize to zjistíte

Máte pocit, že dům je po chladné noci méně vyhřátý než před pár měsíci nebo lety? Pokud používáte podlahového vytápění, zaměřte se nejen na samotný zdroj tepla, ale i jeho rozvádění potrubním systémem. Příčinu ...

Byt

Jaro se blíží. Přivítejte ho novými bytovými doplňky

S příchodem jara se k životu probouzí nejen příroda, ale také naše domovy. A s nimi i naše touha po změně a oživení interiéru. Je to ideální čas na malé změny, které vašemu bydlení přinesou novou energii.

Co se starou stodolou? Máte několik možností

Jestliže bydlíte anebo se stěhujete do staršího domu, pak budete mít pravděpodobně někde u domu také stodolu anebo nějaký přístavek, neboť kdysi to bylo nedílnou součástí téměř každého domu. Ovšem mít stodolu u...

Příprava zahrady, dvorku a terasy na jarní sezónu

Přichází únor a s ním se blíží konec zimního spánku našich zahrad. Je nejvyšší čas začít s přípravami na jarní sezónu. Ať už máte zahradu, dvorek nebo terasu, nyní je ideální doba na to, abyste vše pečlivě přip...

Allegro spustilo Black Friday, nabízí slevy až 50 %

Čekáte s vánočními nákupy na slevové akce? Nakupte si v rámci Black Friday, které letos poprvé představuje v Česku také platforma allegro.cz. Internetové tržiště nabízí výrazné slevy ve výši až 50 % u tisíců pr...

Toužíte po pořádných úsporách za vytápění a ohřev vody? Známe ideální řešení

Začíná vám lézt krkem neustálé zdražování všech lidských potřeb okolo nás? Máte strach, abyste dlouhodobě zvládli utáhnout veškeré účty bez snížení své životní úrovně? V takovém případě rozhodně musíte podnikno...

Allegro Days přináší ceny nižší až o 40 % i novinku v podobě funkce Shaker

I v únoru přichází allegro.cz s oblíbenou slevovou akcí Allegro Days. Tentokrát se týden plný akčních nabídek uskuteční od 5. – 11. 2. a přinese slevy až do výše 40 %. Vůbec poprvé navíc přichází s novinkou v p...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...