Pěstování česneku: lepší chuť za méně peněz

Pěstování česneku: lepší chuť za méně peněz

Milujete česnek na všechny způsoby, ale máte pocit, že jeho chuť už není, co bývala? Není divu, originální český česnek je dnes v obchodě vzácností. Pokud tedy chcete tento štiplavý všelék v té nejlepší kvalitě, máte dvě možnosti. Buď si v obchodě výrazně připlaťte, nebo se vrhněte na pěstování česneku sami.

Pěstování česneku se při současných cenách této plodiny rozhodně vyplatí. Nutno však říci, že výsledky vaší pěstitelské činnosti, nejsou nikdy zaručeny. Rozhoduje druh sazenice česneku, ale také složení půdy a geografické umístění.

Vhodná sadba a půda jsou pro úspěšné pěstování česneku zásadní

První, co musíte udělat je koupit vhodnou odrůdu česneku. Nikdy předem nevíte, jak úrodná vaše půda bude, proto je vhodné vyzkoušet alespoň tři různé česnekové odrůdy. Čeští pěstitelé nabízejí mnoho variant pro domácí pěstování česneku. Vybrat si tak můžete česnek paličák i nepaličák nejrůznější velikosti i výsledné chuti. Mezi nejadaptabilnější odrůdy pak patří česnek Lukana a Vekan. Chcete – li si otestovat úrodnost vaší půdy, pak zvolte jednu z těchto odrůd.

Pro váš budoucí česnekový záhon zvolte slunné místo s dobrým prouděním vzduchu. Půda by měla být propustná a dobře zpracovaná. Dále je nutné zjistit, co se na pozemku v minulosti pěstovalo. Zaplevelené předplodiny jako hrách, cibule nebo pór by totiž výnos česneku mohly ohrozit.

Sázení česneku aneb jak a kdy začít s pěstováním česneku

Nejpoužívanější metodou při sadbě česneku je sázení jednotlivých stroužků. Ty je však nutné včas a správně namořit. Jak na to? Česnek rozdělíme na jednotlivé stroužky, které neoloupané namočíme do mořící kapaliny (nejčastěji přípravek SULKA), česnek v ní necháme 2 – 3 hodiny a potom ho důkladně osušíme. Takto ošetřený česnek pak skladujeme až od doby výsadby na suchém větraném místě. Těsně před výsadbou pak stroužky namočíme přibližně na hodinu do vody a po jejich oschnutí sázíme tak, aby nad vrcholky stroužků bylo ještě minimálně 5 cm půdy.

Pěstování česneku_2

Pro úspěšné pěstování česneku je velmi důležité trefit správnou dobu, která kdy česnek vysadit. Jarní česnek, můžete sázet kdykoli od podzimu do jara. Při podzimní výsadbě však bývá výnos vyšší. Ozimý česnek se sází, když klesne teplota půdy pod 9 °C, zabráníte tak napadení česneku houbovou chorobou fuzário. Výsadba těsně před zamrznutím vám také zaručí, že česnek nezačne růst příliš brzy a nehrozí tak poškození listů mrazem.

Vrcholem pěstování česneku je jeho sklizeň a konzumace

To, že je vhodná doba na sklízení česneku poznáte jednoduše. Paličáky se sklízejí tehdy, když jim zbývá pět dužnatých listů, nepaličáky zase, když víc než polovina rostlin má nať položenou na zemi. Česnek je pak vhodné usušit a to s natí, která dobře odvádí vlhkost.

Správné skladování usušeného česneku je poměrně nesnadný úkol. Místo by mělo být vzdušné a ne příliš teplé. Naopak mírný mráz česneku neuškodí. Skladování v lednici je však nevhodné. Pokud chcete předejít vysychání stroužků a napadení roztoči, musíte pro svůj vypěstovaný česnek najít suché místo s teplotou kolem nuly.

Pěstování a skladování česneku tedy není nic snadného. Za chuť čerstvě pečeného bramboráku nebo teplé česnečky tahle námaha ale rozhodně stojí.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...