Pět tipů, jak skutečně ušetřit za topení

Pět tipů, jak skutečně ušetřit za topení

Náklady na vytápění jsou jednou z nejvýraznějších položek rozpočtu domácnosti. Dají se však omezit. Často si vystačíte se změnou stávajících návyků a způsobu bydlení. Na topení lze tedy začít šetřit víceméně ihned, aniž by byl jakkoliv snížen komfort, na jaký jste při užívání svého obydlí zvyklí. Jak tedy opravdu snižovat náklady na vytápění?

Levné topení, to je představa, které se mnozí snaží přiblížit. V rámci této snahy proto činí spousty náročných změn, které jsou investicí spíše dlouhodobého charakteru, a tak se vynaložená snaha nesetkává s očekávanými výsledky hned, ale mnohem později. K těmto radikálním rekonstrukcím v podobě výměny oken, zateplování fasády či celkové obměny vytápění však nemusí dojít hned, jakmile vám účty za topení začnou přerůstat přes hlavu. Prvotně postačí zamyslet se, jakým stylem topíte a zda ve vašich zvycích není místo pro změnu k lepšímu, která povede k vytyčenému cíli, tedy snížení nákladů na vytápění. Následujících pět tipů vás nasměruje na tu správnou cestu.

Trápí vás cena plynu? Porovnejte si nabídky.

1. Větrání musí být krátké a intenzivní

Větrání je z mnoha hledisek důležité. Nejen že přináší do obydlí čerstvý vzduch, ale také zabraňuje rosení oken či tvorbě škodlivých plísní. Aby však nebránilo vašim plánům šetřit náklady na vytápění, je třeba provádět ho krátce a intenzivně.

Co to znamená v praxi?

Intenzivní větrání vyžaduje otevření oken dokořán, aby byla umožněna nárazová výměna velkého množství vzduchu, ale na druhé straně aby nedošlo k ochlazení zdí vyhřátých od topení. Celková doba větrání by měla být zhruba 5 až 10 minut v souvislosti s velikostí prostoru, kam je třeba čerstvý vzduch dodat. Pokud je to možné, doporučuje se nechat projít čerstvý vzduch celým bytem.

2. Teplo nesmí mít překážku

Mnohdy je celý proces vytápění omezován nábytkem, který je postaven před radiátory či v blízkosti kamen. Toto je velký nešvar tuzemských domácností, i když mnohdy není lepší řešení kvůli dispozicím prostoru proveditelné. Ze statistik však vyplývá, že uvolnění cest, kterými teplo proudí od zdroje vytápění, dokáže uspořit energie až v 10 procentech. Nejen nábytek však zabraňuje proudění tepla, často jsou to i závěsy nebo záclony, které topné těleso pokrývají.

Co to znamená v praxi?

Pokud je to možné, změňte v období topné sezony uspořádání vybavení tak, aby kolem topení vznikl dostatek volného místa. Mnohdy stačí i jiná poloha stolu či komody. Jestliže to však dispozice místnosti nedovolují, určitě přistupte alespoň k odsunu nábytku od topení, a to v minimální vzdálenosti 10 cm. V rámci provozu domácnosti také upusťte od zvyku sušit prádlo přímo na topení.

Vytápění 

3. Zavřené dveře jsou základ

Toto doporučení patří vůbec k základním pravidlům, na něž je potřeba v topné sezoně pamatovat. Otevřenými či pootevřenými dveřmi uniká spousta tepla. Na druhé straně také umožňují, aby do bytu či domu pronikal chlad z předsíně, chodby či dalších chladnějších místností.

Co to znamená v praxi?

Zavírejte dveře, i když opouštíte vyhřátou místnost jen na chvíli. Pokud i tak pociťujete, že pode dveřmi proniká do místnosti nepříjemný chlad, pořiďte si zábrany proti průvanu ve formě nudlovitých polštářů, případně utěsněte škvíru mezi prahy a spodními hranami dveří podobným způsobem. Levné topení předpokládá zavírání dveří, které navíc zpříjemní bydlení, protože zvýší akustickou izolaci místnosti.

4. Teplo a teplotu je třeba hlídat a korigovat

Možnost ovládat přiváděné teplo je u topných těles velmi důležitá a měla by být využívána. Spousta domácností na regulaci topení ale nedbá. I to je však jednou z častých příčin, proč se účty za topení vymknou kontrole. Na co však udržovat v obydlí vysokou teplotu, když nejste doma, nebo spíte?

Co to znamená v praxi?

Když odcházíte z domu (případně jdete spát), snižte teplotu ve všech místnostech na zhruba 17 °C. Tato hodnota v konečném součtu šetří, aniž by následovné opětovné vyhřátí prostor trvalo příliš dlouho či bylo obydlí vymrzlé. V zásadě lze tvrdit, že každý stupeň, který v rámci topení překročí hodnotu 20 °C, zvyšuje spotřebu energie o zhruba 4 až 6 %. Chcete-li v otázce hladiny teploty začít okamžitě šetřit, přibližte teplotu v místnostech 20 °C nebo alespoň snižte využívanou teplotu v každé místnosti o 1 °C. Také pamatujte na to, že v ložnici není třeba nejen v noci udržovat přílišné teplo, které se velkou měrou podílí na pocitech ze spánku. Chladnější prostředí a čerstvý vzduch napomáhají navodit vydatný a nerušený spánek, při kterém si člověk opravdu odpočine. Následující tabulka přiblíží teploty, které by měly stačit pro provoz jednotlivých místností domácnosti a udržovat tak náklady na vytápění v požadovaných mezích:

Místnost Doporučená teplota
Obývací pokoj 20 až 22 °C
Dětský pokoj 22 až 24 °C
Kuchyň 18 až 20 °C
Chodba, předsíň 12 až 17 °C
Koupelna 20 až 24 °C
Ložnice 14 až 18 °C

5. Pomohou i závěsy

Okna patří k nejproblematičtějším místům v tématu tepelných ztrát. Vyplatí se proto hledat způsoby, jak tyto obtíže jednoduše zmírnit. K těm levnějším variantám se řadí závěsy, které však nesmí zakrývat topení, ale jen okno.

Co to znamená v praxi?

Zatahujte závěsy v případě potřeby přes den, během noci však vždy a na všech oknech. Nezapomínejte ani na využívání žaluzií a rolet. Závěs může být umístěn i u dveří, například v rodinném domě, kde na vchodové dveře navazuje delší chodba. Závěsem lze opticky oddělit vchodovou oblast od dalších prostor, ale také částečně zamezit pronikání chladu z venku při otevírání a zavírání.

Levné topení je při aktuálních cenách energií velice teoretický pojem. Lze se však představám nižších nákladů přiblížit, a to správnými návyky, s jejichž praktikováním je možné začít víceméně ihned. Vytápění rodinných domů i bytů tak může být efektivně korigováno, aby se náklady na topení držely v přijatelných mezích. Poté je vhodné uvažovat o větších zásazích do bydlení, v podobě zmiňovaných rekonstrukcí, které jsou investicemi, jejichž návratnost je ale třeba počítat na roky.Diskuse k článku

 • David Konpilík

  16:47 13. 3. 2018 0
  Dobrý den, děkuji za článek, velice mi pomohl se rozhodnout.Já přemýšlím že bych si na méně chladné dny/noci pořídil biokrb - ušetří a je designově někde jinde než topení. Jestli s tím má někdo zkušensoti tak sem s tím :D budu vám velice vděčný.
 • Svoboda

  18:22 26. 7. 2015 0
  To je pravda, všichni nemáme finance na rekonstrukce. Máme stejný systém vytápění jako vy a vloni jsme měnili radiátory za xxx (odstraněno redakcí) s řízeným zatékáním. Opravdu stačilo topit jen přední deskou a úspora byla větší, než udávaných 15%. Používáme programovatelný termostat a na některých radiátorech jsou termostatické hlavice. Už nevím, jak se více dá ušetřit na topení plynem.
 • Karel Janák

  22:31 16. 10. 2014 0
  Asi máte finance na nákladné rekonstrukce. Já je ale nemám. Souhlasím s vámi, že se náklady na energie dají zásadně
  snížit modernizací topného systému. Ústřední topení, plynový kotel, deskové radiátory, co se na tom dá bez většího zásahu zrekonstruovat? Do budoucna plánuji jen výměnu radiátorů za úsporné.
 • Dušek

  21:01 29. 8. 2014 0
  Jsou to užitečné rady, ale snad každý se jimi řídí. Náklady na topení se dají zásadně snížit jen rekonstrukcí topné soustavy. Nejdříve jsme topili plynem, pak jsem postavil krb a honil teplý vzduch do ostatních místností. To se příliš neosvědčilo. Letos jsem koupil krbová kamna s výměníkem a napojil na ně původní radiátory.

Dobrý kontakt k tématu

Gasterm servis s.r.o.: plynové kotle, servis a prodej
Potřebujete opravit kotel, vyčistit ho či uvést do…
Město Dolní Bousov: turisticky atraktivní oblast Českého ráje
Turistika i kulturní a společenské vyžit…

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Pěstujte doma lyrový fíkus. Listy s výrazným žilkováním si zamilujete

Lyrový fíkus (neboli Ficus lyrata či Fiddle Leaf Fig) je skvělou volbou pro každého, kdo hledá krásnou a elegantní pokojovou rostlinu. Tyto fíkusy se vyznačují svými vysokými a štíhlými listy s výrazným žilková...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...