Pět tipů, jak skutečně ušetřit za topení

Pět tipů, jak skutečně ušetřit za topení

Náklady na vytápění jsou jednou z nejvýraznějších položek rozpočtu domácnosti. Dají se však omezit. Často si vystačíte se změnou stávajících návyků a způsobu bydlení. Na topení lze tedy začít šetřit víceméně ihned, aniž by byl jakkoliv snížen komfort, na jaký jste při užívání svého obydlí zvyklí. Jak tedy opravdu snižovat náklady na vytápění?

Levné topení, to je představa, které se mnozí snaží přiblížit. V rámci této snahy proto činí spousty náročných změn, které jsou investicí spíše dlouhodobého charakteru, a tak se vynaložená snaha nesetkává s očekávanými výsledky hned, ale mnohem později. K těmto radikálním rekonstrukcím v podobě výměny oken, zateplování fasády či celkové obměny vytápění však nemusí dojít hned, jakmile vám účty za topení začnou přerůstat přes hlavu. Prvotně postačí zamyslet se, jakým stylem topíte a zda ve vašich zvycích není místo pro změnu k lepšímu, která povede k vytyčenému cíli, tedy snížení nákladů na vytápění. Následujících pět tipů vás nasměruje na tu správnou cestu.

Trápí vás cena plynu? Porovnejte si nabídky.

1. Větrání musí být krátké a intenzivní

Větrání je z mnoha hledisek důležité. Nejen že přináší do obydlí čerstvý vzduch, ale také zabraňuje rosení oken či tvorbě škodlivých plísní. Aby však nebránilo vašim plánům šetřit náklady na vytápění, je třeba provádět ho krátce a intenzivně.

Co to znamená v praxi?

Intenzivní větrání vyžaduje otevření oken dokořán, aby byla umožněna nárazová výměna velkého množství vzduchu, ale na druhé straně aby nedošlo k ochlazení zdí vyhřátých od topení. Celková doba větrání by měla být zhruba 5 až 10 minut v souvislosti s velikostí prostoru, kam je třeba čerstvý vzduch dodat. Pokud je to možné, doporučuje se nechat projít čerstvý vzduch celým bytem.

2. Teplo nesmí mít překážku

Mnohdy je celý proces vytápění omezován nábytkem, který je postaven před radiátory či v blízkosti kamen. Toto je velký nešvar tuzemských domácností, i když mnohdy není lepší řešení kvůli dispozicím prostoru proveditelné. Ze statistik však vyplývá, že uvolnění cest, kterými teplo proudí od zdroje vytápění, dokáže uspořit energie až v 10 procentech. Nejen nábytek však zabraňuje proudění tepla, často jsou to i závěsy nebo záclony, které topné těleso pokrývají.

Co to znamená v praxi?

Pokud je to možné, změňte v období topné sezony uspořádání vybavení tak, aby kolem topení vznikl dostatek volného místa. Mnohdy stačí i jiná poloha stolu či komody. Jestliže to však dispozice místnosti nedovolují, určitě přistupte alespoň k odsunu nábytku od topení, a to v minimální vzdálenosti 10 cm. V rámci provozu domácnosti také upusťte od zvyku sušit prádlo přímo na topení.

Vytápění 

3. Zavřené dveře jsou základ

Toto doporučení patří vůbec k základním pravidlům, na něž je potřeba v topné sezoně pamatovat. Otevřenými či pootevřenými dveřmi uniká spousta tepla. Na druhé straně také umožňují, aby do bytu či domu pronikal chlad z předsíně, chodby či dalších chladnějších místností.

Co to znamená v praxi?

Zavírejte dveře, i když opouštíte vyhřátou místnost jen na chvíli. Pokud i tak pociťujete, že pode dveřmi proniká do místnosti nepříjemný chlad, pořiďte si zábrany proti průvanu ve formě nudlovitých polštářů, případně utěsněte škvíru mezi prahy a spodními hranami dveří podobným způsobem. Levné topení předpokládá zavírání dveří, které navíc zpříjemní bydlení, protože zvýší akustickou izolaci místnosti.

4. Teplo a teplotu je třeba hlídat a korigovat

Možnost ovládat přiváděné teplo je u topných těles velmi důležitá a měla by být využívána. Spousta domácností na regulaci topení ale nedbá. I to je však jednou z častých příčin, proč se účty za topení vymknou kontrole. Na co však udržovat v obydlí vysokou teplotu, když nejste doma, nebo spíte?

Co to znamená v praxi?

Když odcházíte z domu (případně jdete spát), snižte teplotu ve všech místnostech na zhruba 17 °C. Tato hodnota v konečném součtu šetří, aniž by následovné opětovné vyhřátí prostor trvalo příliš dlouho či bylo obydlí vymrzlé. V zásadě lze tvrdit, že každý stupeň, který v rámci topení překročí hodnotu 20 °C, zvyšuje spotřebu energie o zhruba 4 až 6 %. Chcete-li v otázce hladiny teploty začít okamžitě šetřit, přibližte teplotu v místnostech 20 °C nebo alespoň snižte využívanou teplotu v každé místnosti o 1 °C. Také pamatujte na to, že v ložnici není třeba nejen v noci udržovat přílišné teplo, které se velkou měrou podílí na pocitech ze spánku. Chladnější prostředí a čerstvý vzduch napomáhají navodit vydatný a nerušený spánek, při kterém si člověk opravdu odpočine. Následující tabulka přiblíží teploty, které by měly stačit pro provoz jednotlivých místností domácnosti a udržovat tak náklady na vytápění v požadovaných mezích:

Místnost Doporučená teplota
Obývací pokoj 20 až 22 °C
Dětský pokoj 22 až 24 °C
Kuchyň 18 až 20 °C
Chodba, předsíň 12 až 17 °C
Koupelna 20 až 24 °C
Ložnice 14 až 18 °C

5. Pomohou i závěsy

Okna patří k nejproblematičtějším místům v tématu tepelných ztrát. Vyplatí se proto hledat způsoby, jak tyto obtíže jednoduše zmírnit. K těm levnějším variantám se řadí závěsy, které však nesmí zakrývat topení, ale jen okno.

Co to znamená v praxi?

Zatahujte závěsy v případě potřeby přes den, během noci však vždy a na všech oknech. Nezapomínejte ani na využívání žaluzií a rolet. Závěs může být umístěn i u dveří, například v rodinném domě, kde na vchodové dveře navazuje delší chodba. Závěsem lze opticky oddělit vchodovou oblast od dalších prostor, ale také částečně zamezit pronikání chladu z venku při otevírání a zavírání.

Levné topení je při aktuálních cenách energií velice teoretický pojem. Lze se však představám nižších nákladů přiblížit, a to správnými návyky, s jejichž praktikováním je možné začít víceméně ihned. Vytápění rodinných domů i bytů tak může být efektivně korigováno, aby se náklady na topení držely v přijatelných mezích. Poté je vhodné uvažovat o větších zásazích do bydlení, v podobě zmiňovaných rekonstrukcí, které jsou investicemi, jejichž návratnost je ale třeba počítat na roky.Diskuse k článku

 • David Konpilík

  16:47 13. 3. 2018 0
  Dobrý den, děkuji za článek, velice mi pomohl se rozhodnout.Já přemýšlím že bych si na méně chladné dny/noci pořídil biokrb - ušetří a je designově někde jinde než topení. Jestli s tím má někdo zkušensoti tak sem s tím :D budu vám velice vděčný.
 • Svoboda

  18:22 26. 7. 2015 0
  To je pravda, všichni nemáme finance na rekonstrukce. Máme stejný systém vytápění jako vy a vloni jsme měnili radiátory za xxx (odstraněno redakcí) s řízeným zatékáním. Opravdu stačilo topit jen přední deskou a úspora byla větší, než udávaných 15%. Používáme programovatelný termostat a na některých radiátorech jsou termostatické hlavice. Už nevím, jak se více dá ušetřit na topení plynem.
 • Karel Janák

  22:31 16. 10. 2014 0
  Asi máte finance na nákladné rekonstrukce. Já je ale nemám. Souhlasím s vámi, že se náklady na energie dají zásadně
  snížit modernizací topného systému. Ústřední topení, plynový kotel, deskové radiátory, co se na tom dá bez většího zásahu zrekonstruovat? Do budoucna plánuji jen výměnu radiátorů za úsporné.
 • Dušek

  21:01 29. 8. 2014 0
  Jsou to užitečné rady, ale snad každý se jimi řídí. Náklady na topení se dají zásadně snížit jen rekonstrukcí topné soustavy. Nejdříve jsme topili plynem, pak jsem postavil krb a honil teplý vzduch do ostatních místností. To se příliš neosvědčilo. Letos jsem koupil krbová kamna s výměníkem a napojil na ně původní radiátory.

Dobrý kontakt k tématu

Gasterm servis s.r.o.: plynové kotle, servis a prodej
Potřebujete opravit kotel, vyčistit ho či uvést do…
Město Dolní Bousov: turisticky atraktivní oblast Českého ráje
Turistika i kulturní a společenské vyžit…

Jaké zvolit vnitřní osvětlení na večer a dobu před usínáním

Já jsem strašně dlouhou dobu neměl vůbec pojem o tom, že na mě může mít vliv to jaké osvětlení mám doma, ani m...

Jak pěstovat a množit stévii, známou náhražku cukru

Stejné využití má také malina sladkolistá (Rubus suavissimus) která je navíc oproti stévii mrazuvzdorná. Podle...

VIDEO NÁVOD: Jak opravit protékající závěsný záchod

Děkujeme za doplnění a praktický tip. Ano, odpojení je dobrým řešením, pokud hadička přišla po letech o svou e...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Pokud bych za současných podmínek plánoval změnu dodavatele, tak by to pravděpodobně byl...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Vidím v tom v podstatě mix fixu a spotu dohromady, jen s tím že to máte jen na jeden měs�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Oživte starý nábytek novými nábytkovými nohami

Když nábytkové nohy zestárnou, nebo vám jejich vzhled už nepasuje ke stylu bydlení, nemusíte hned kupovat nový nábytek. U většiny typů nábytku – od stolů po skříně a pohovky – vyměníte nábytkové nohy za nové ve...

Černá v koupelně dodá pocit luxusu

Černá je odjakživa synonymem luxusu, elegance a vkusu. Tato barva nevypadá dobře jen v šatníku, ale i jako součást bytového designu. Koupelnovým prostorám dopřeje nejen elegantní a sofistikovaný vzhled, ale tak...

Byt

Pěstujte doma lyrový fíkus. Listy s výrazným žilkováním si zamilujete

Čím v únoru vyzdobit svůj interiér? Zkuste vděčnou pokojovku. Lyrový fíkus (neboli Ficus lyrata či Fiddle Leaf Fig) je skvělou volbou pro každého, kdo hledá krásnou a elegantní pokojovou rostlinu. Tyto fíkusy s...

Co se starou stodolou? Máte několik možností

Jestliže bydlíte anebo se stěhujete do staršího domu, pak budete mít pravděpodobně někde u domu také stodolu anebo nějaký přístavek, neboť kdysi to bylo nedílnou součástí téměř každého domu. Ovšem mít stodolu u...

Příprava zahrady, dvorku a terasy na jarní sezónu

Přichází únor a s ním se blíží konec zimního spánku našich zahrad. Je nejvyšší čas začít s přípravami na jarní sezónu. Ať už máte zahradu, dvorek nebo terasu, nyní je ideální doba na to, abyste vše pečlivě přip...

Allegro spustilo Black Friday, nabízí slevy až 50 %

Čekáte s vánočními nákupy na slevové akce? Nakupte si v rámci Black Friday, které letos poprvé představuje v Česku také platforma allegro.cz. Internetové tržiště nabízí výrazné slevy ve výši až 50 % u tisíců pr...

Toužíte po pořádných úsporách za vytápění a ohřev vody? Známe ideální řešení

Začíná vám lézt krkem neustálé zdražování všech lidských potřeb okolo nás? Máte strach, abyste dlouhodobě zvládli utáhnout veškeré účty bez snížení své životní úrovně? V takovém případě rozhodně musíte podnikno...

Allegro Days přináší ceny nižší až o 40 % i novinku v podobě funkce Shaker

I v únoru přichází allegro.cz s oblíbenou slevovou akcí Allegro Days. Tentokrát se týden plný akčních nabídek uskuteční od 5. – 11. 2. a přinese slevy až do výše 40 %. Vůbec poprvé navíc přichází s novinkou v p...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...