Vytápění rodinných domů: vyberte ten nejvhodnější způsob

Vytápění rodinných domů: vyberte ten nejvhodnější způsob

Bez topení se neobejde žádný dům. Možností je spousta, ovšem zorientovat se v nabídce není zrovna jednoduché. Některé způsoby se sice pyšní přívlastky jako „ekologické“ a „šetrné k životnímu prostředí,“ ovšem toto se pak odráží i v ceně. Naopak co je levné, nemusí  mít zrovna ekonomický provoz. Podívejte se na stručný přehled variant vytápění rodinných domů.

Ani jeden ze způsobů nemá pouze klady, vždy se najde něco, co hovoří proti němu. Ke klasickým způsobům, jakým je plyn a elektřina, se začalo v poslední době objevovat stále více alternativ. I v tomto směru se objevují nové trendy a ty můžete nyní snadno porovnat s tradičními způsoby vytápění rodinných domů.

Trápí vás ceny plynu? Porovnejte si nabídky.

Vytápění rodinných domů tradičně i netradičně

Nejčastěji používaným způsobem vytápění je plyn, používá jej totiž drtivá většina rodinných domů hlavně díky tomu, že rozšiřování sítě bylo dříve podporováno státem. V současnosti jsou možnosti mnohem širší, každého však zajímá hlavně jedna věc: kolik mě to bude stát?

Vytápění plynem

V současné době cena plynu stále roste, a to poměrně dramaticky. Vytápění tímto způsobem se tak stává čím dál nákladnější. Částečně snížit náklady pomůže kondenzační kotel, jenž dokáže zužitkovat i teplo ze spalin, ovšem pořád bude položka ve vyúčtování vysoká.

 • výhody: ekologické palivo, snadná dostupnost, komfort při používání (stačí otočit knoflíkem a topí se)
 • nevýhody: světově omezené zásoby, vysoká cena

Elektrické vytápění

Potýkat se můžete se stejným problémem jako výše, čímž je vysoká cena. Topení elektřinou je sice ekologické, ovšem částka, kterou dostanete na vyúčtování, už moc příjemná není. Úspornější varianta má podobu elektrického kotle.

 • výhody: dostupnost, pohodlí, nižší dopad na životní prostředí
 • nevýhody: cena elektrické energie, horší regulovatelnost

 OBR2

Využití tuhých paliv

Časté řešení vysokých cen elektřiny a plynu, tuhá paliva totiž dokáží snížit náklady až o polovinu. Vlastníci nových kotlů už eliminují i nepříznivé dopady na životní prostředí a navíc spalují mnohem efektivněji. Počítat ale musíte s ekologickou daní.

 • výhody: nízká cena, využití i v krbech
 • nevýhody: doplňování paliva (a jeho uskladnění), ekologická daň

Tepelná čerpadla

Díky novým technologiím, zateplování, perfektně těsnícím oknům a úspornějšímu systému nyní domy pracují s daleko nižšími náklady. Týká se to hlavně nízkoenergetických staveb, kde jsou tepelná čerpadla dostačujícím způsobem vytápění, i když mají omezený výkon s ohledem na ekonomičnost. Návratnost finančních nákladů v budoucnu je však jistá.

 • výhody: nízké náklady, velikost zařízení, alternativní zdroj
 • nevýhody: nutnost druhého zdroje tepla, vyšší pořizovací náklady

obr3

Koloběh vnitřního vzduchu

Využít cirkulaci vzduchu umožňuje tzv. rekuperace, jinak řečeno zpětné získávání tepla. Kombinovat se dá ideálně s teplovzdušným vytápěním, které se tak stane ještě efektivnější. Proces probíhá tak, že ve výměníku je odňato teplo již vydýchanému vzduchu a hřívám se jím vzduch čerstvý.

 • výhody: snížení nákladů, lepší vzduch a jeho cirkulace
 • nevýhody: vyšší pořizovací cena, montáž, ve vzduchu se déle drží prach a nečistoty

Jak sami vidíte, možností je několik. Označit obecně jednu variantu za tu nejlepší však nejde. Ohled musíte brát na to, v jaké oblasti žijete, jak starý je dům nebo alespoň jaké má zateplení a izolaci. Zatímco v novostavbách jsou upřednostňovány alternativní zdroje (včetně solárních panelů), u starších rekonstruovaných domů se nebojte použít třeba dvou způsobů vytápění. I tak se dá totiž ušetřit.

Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!Diskuse k článku

 • Dušek

  20:52 28. 10. 2013 0
  Je vidět, jak náš stát podporuje ekologické topení. Neustálé zdražování plynu vede k tomu, že se většina domácností vrací zpět ke kotlům na TP a topí vším, co je po ruce. Je pravda, že v období plynofikace venkova, byl plyn jen o trochu dražší než topení uhlím. Přešli jsme na něj taky, protože to bylo pohodlnější. Vyměnili jsme u toho radiátory za deskové a instalovali otopné žebříky do koupelny. Dnes používáme plyn jen jako doplňkové topení a topíme v krbu s horkovzduchem do ostatních místností.

Dobrý kontakt k tématu

Gasterm servis s.r.o.: plynové kotle, servis a prodej
Potřebujete opravit kotel, vyčistit ho či uvést do…
Město Dolní Bousov: turisticky atraktivní oblast Českého ráje
Turistika i kulturní a společenské vyžit…

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

Korálová barva – jak ji využít v interiérovém designu

Korálová barva přináší do interiérů teplou a svěží atmosféru. Dokůže oživit snad každý prostor. I proto je v posledních letech mezi interiérovými designéry stále oblíbenější. V následujícím článku vám ukážeme, ...