Rozúčtování vody – jak správně postupovat a vyhnout se podvodům

Rozúčtování vody – jak správně postupovat a vyhnout se podvodům

Spotřeba voda v bytových domech se rozpočítává mezi jednotlivé byty. Rozúčtování je však poměrně náročný proces, kolem kterého koluje řada mýtů a nesrovnalostí. Někteří obyvatelé se navíc snaží podvádět a vykazovat menší spotřebu vody, aby ve výsledku ušetřili. Přinášíme vám základní informace o tom, jaké metody se při rozúčtování využívají. Zmíníme také možnosti, jak se vyhnout podvodům a nepřesnostem v měření.

Metoda rozúčtování vody závisí na vlastníkovi nemovitosti

Při rozúčtování spotřeby vody mezi jednotlivé nájemníky se využívají dva základní postupy. Výběr konkrétní metody pak závisí především na vlastníkovi připojené nemovitosti, který se podle technických možnosti rozhodne pro způsob rozúčtování.

Odběr ze společných rozvodů bez poměrového měření

Pokud v bytovém domě nemají nájemníci vlastní bytové vodoměry, spotřeba se přeúčtovává poměrově v závislosti na různých faktorech. Procentuální odběr jednotlivých odběratelů vody v nemovitosti se rozpočítává především podle počtu osob a vybavení bytu či provozovny firmy.

Poměrové měření s využitím bytových vodoměrů

Druhá metoda je přesnější a spravedlivější, spotřeba vody pro jednotlivé odběratele se totiž rozpočítává na základě měření výsledků na bytových vodoměrech. Bytový dům však má samozřejmě i hlavní fakturační vodoměr, na základě kterého se účtuje spotřeba vody za celou nemovitost. Problém je v tom, že rozdíly mezi fakturovanou spotřebou a součtem bytových vodoměrů se často liší. Aby bylo rozúčtování co nejpřesnější, spočítá se poměr mezi fakturovanou spotřebou a součtem jednotlivých vodoměrů. Výsledkem je koeficient, kterým se násobí odběry na každém bytovém vodoměru a spotřeba se tak rozúčtuje.

Vodoměry

Rozdíly naměřených hodnot by neměly překročit 25 %

Skutečnost, že dochází k rozdílům mezi součtem hodnot jednotlivých bytových vodoměrů a fakturačního vodoměru, je naprosto běžná. Kvůli tolerancím a nepřesnostem se rozdíly naměřených hodnot pohybují v rozmezí od 10 do 25 %. Pokud jsou rozdíly větší, je třeba hledat problém a případně zažádat o přeměření vodoměru. Pokud se však nesprávnost měření nepotvrdí, servisní zásah musí uhradit objednatel

Dálkové odečty vodoměrů zpřesňují a zlevňují rozúčtování

Jednou z možností, jak zpřesnit rozúčtování a vyhnout se potenciálním podvodům, je používat bytové vodoměry s dálkovým odečtem. Osazují se speciálními rádiovými, impulsními nebo tzv. M-Bus moduly a umožňují sběr dat na dálku. Český významný dodavatel vodoměrů ENBRA nám potvrdil, že zájem o vodoměry s dálkovým odečtem stále stoupá.

Při jejich používání totiž není nutná osobní návštěva jednotlivých bytů, odečítání spotřeby probíhá na dálku buď pochůzkovým způsobem, nebo dokonce i přímo z automobilu, který projíždí kolem domu. Nejmodernější vodoměry s dálkovým odečtem navíc dokážou eliminovat podvodné zásahy, protože v případě pokusu o nelegální úpravu na tuto skutečnost provozovatele upozorní.

Dodavatel vodoměru by měl doložit homologaci

Majitelé nemovitostí výběr vodoměrů zpravidla neřeší a vše nechávají v režii dodavatelských firem. Pokud ale chcete, aby bylo měření co nejpřesnější bez možnosti snadného ovlivňování výsledků za účelem podvodu, požadujte od dodavatele potvrzení o certifikaci a zkoušce v autorizovaném metrologickém středisku.

Všechny dnes používané vodoměry musí splňovat evropská typová schválení a měly by odpovídat normě ČSN EN 14154. Mezi ověřeného dodavatele bytových i domovních a průmyslových vodoměrů patří zmiňovaná společnost ENBRA, která dbá na dodržení všech norem a zkoušek. Pokud u vás technik nainstaluje právě vodoměry ENBRA, můžete si být jisti vysokou kvalitou a přesností.

vodoměr enbra 

Rozúčtování teplé vody je komplikovanější

Výše uvedené principy a metody rozúčtování se týkají jen studené vody. V případě, že v bytovém domě využíváte centrálně připravovanou teplou vodu, způsob rozúčtování je výrazně složitější. Kromě spotřeby vody se do vyúčtování promítnou i náklady spojené s ohřevem vody. Od roku 2015 platí pro vlastníky bytových domů s alespoň 4 byty povinnosti instalovat do všech bytových i nebytových jednotek vodoměry, které jsou určené na měření spotřeby teplé vody. Pokud je dům vytápěn centrálně, nesmí chybět ani měřiče tepla a indikátory topných nákladů.

Ať už patříte mezi majitele nemovitosti, nebo obýváte některý z bytů, na rozúčtování spotřeby se podrobně zaměřte. I když necháte výběr vodoměrů či měřičů tepla a indikátorů na dodavatelské a servisní firmě, trvejte na doložení certifikátů a testů měření přesnosti. Ušetříte tím zbytečné starosti a mnohdy i peníze. 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...