Solární panely promění sluneční paprsky ve spoustu energie pro domácnost

Solární panely promění sluneční paprsky ve spoustu energie pro domácnost

Letní žár slunce těší dovolenkáře, milovnice opalování i majitele solárních panelů. V posledních letech ještě o mnoho víc, než předtím. Sluneční paprsky přináší tolik energie, že by byla škoda ji nechat létat prostorem jen tak pro nic za nic. Pro domy nebo chaty znamenají paprsky potravu pro solární panely - zdroj energie a v některých případech i výhodnou alternativu zdroje elektřiny.

Solární síla v Česku

Česká a moravská pole se začala skrývat pod solární panely kolem let 2009 a 2010. Tmavé lesklé solární panely se objevily také na střechách mnohých domů nebo v jejich blízkosti na zahradě, aby do domu proudila ekologičtější energie a uživila tak rostoucí množství domácích spotřebičů. Řešením se solární panely staly i v místech, kam nevedla elektrická síť. Mnoho chatařů si tak mohlo dopřát luxus elektřiny i tam.

Pořízení solárních panelů na střechu rodinného domu v zástavbě už je ale diskutabilní. Energetická soběstačnost je sice lákavá, ovšem v takovém prostření ne zcela ideální. Solární potenciál budov se nejvíce využije umístěním panelů na střechu.

Sluneční energie ekonomicky a ekologicky

Energii ze slunečního svitu je možno využít dvěma způsoby. Teplovodní sluneční kolektory slouží k ohřevu vody a jejich efektivní využití je asi 350 kWh/m² za rok. Pro potřeby běžně se vyskytujících rodinných domů v našich podmínkách dostačuje solární panel o ploše 4 - 6 m². Možná budete ale překvapení, že po propočtu nákladů vychází tento způsob získání elektřiny podobně, jako ze sítě.

Rozhodujícím faktorem pak může být ale ekologické hledisko, jež je však také poněkud diskutabilní. Energii sice získáte způsobem, který nepoškozuje přírodu, avšak procesy při výrobě a instalaci solárních panelů už nejsou zcela podle přírodních zákonů. O fotovoltaice proto nelze v žádném případě hovořit jako o čisté energii.

A do třetice se objevuje problematika likvidace použitých panelů. Některé mohou obsahovat nebezpečné látky (například kadmium), ačkoliv v České republice by měly převažovat panely s články z krystalického křemíku, který je zastoupen 15 %. Jako další materiál je použito sklo (67 %) a hliník (18 %). V současnosti se ale vyrábějí i panely bez hliníkových rámů. Tyto materiály lze recyklovat v podstatě stoprocentně.

Aktivně nebo pasivně? 

Sluneční energie se dá využívat dvěma způsoby – aktivně a pasivně. K aktivnímu využívání potřebujete fotovoltaický solární panel, který vstřebá dostatek záření, jež je následně přeměněno na elektrickou energii. Do této kategorie se dále řadí fotovoltaické články, parabolická zrcadla, z nichž se často energie akumuluje a dále využívá. Většímu rozšíření brání investiční náročnost a dlouhá doba návratnosti finančních prostředků do těchto zařízení.

Pasivní využití solární energie pak spočívá v promyšlené konstrukci budov. Klíčem k úsporám je správná orientace oken, odstínění, přiměřená velikost prosklených ploch, správné projektování střechy a tak dále. Stavbou podle nejnovějších poznatků se vyhnete více nákladům na spotřebu energie. 

Sluneční energii využívají efektivně třeba prosklené skleníky, kde se dá zelenina pěstovat už od prvních jarních slunečních paprsků. 

Výroba a likvidace solárních panelů

Velkoplošná fotovoltaická dioda, tedy fotovoltaický článek, je tím hlavním prvkem, který mění světlo na elektrickou energii. Za takovým kouzlem jsou ale léta vývoje a složitá technologie, která za sebou zanechává výraznou ekologickou stopu. Jejich životnost se odhaduje na 25 – 30 let, ale jednou přeci jen doslouží a musí se pro ně najít vhodné místo. V České republice už existuje kolem desítky takových sběrných míst.

Výroba solárního panelu je na první pohled jednoduchá a někteří kutilové to zvládnou sami doma s běžně dostupnými součástkami. Takto vyrobené panely nejčastěji slouží pro ohřev vody v bazénu. Potřebné jsou samozřejmě také technické znalosti.

Solární panely s obsahem křemíku je potřeba zpracovávat jinak, než ty bez něj. Musí se zpracovávat odlišně, ale není to neřešitelný problém. Ten představují až obsažené těžké kovy, jež jsou nebezpečné svojí toxicitou. Přitom jsou panely paradoxně vyjmuty z vyhlášky o toxických materiálech.

Nové solární panely jsou ohebné. Zjistěte více.

Důsledná recyklace

Recyklace je důležitou fází zpracování doslouženého panelu. Zpravidla se panel nejprve zahřeje, čímž se uvolní pojidla. Pak se jednotlivé materiály mechanicky nebo chemicky od sebe oddělí. Při tomto způsobu recyklace všeobecně platí, že hliníkový rám se zrecykluje kompletně a sklo s křemíkem vykazují přibližně jen 10 % odpadu. Říká se, že až 97 % materiálů použitých při výrobě solárních panelů může být extrahováno a znovu využito pomocí tepelného recyklování.

Solární panel na ohřev bazénu

Ohřev vody v bazénu pomocí solárního panelu je jednou z možností, kde tato technologie nachází opravdu široké využití. Bazénový solární panel si získal oblibu a dnes je běžným doplňkem nadzemních i zapuštěných bazénů.

Nenáročná obsluha, snadná montáž a vysoká příjemně teplá voda současně s prvními letními paprsky i podzimním sluncem – to všechno umí tyto skladné solární panely zařídit. Zapojují se k filtru a prochází skrze ně přefiltrovaná voda, která v těchto místech přijímá teplo a přenáší jej dále do bazénu.

Teplota vody se díky solárnímu ohřevu dokáže zvýšit až o 6°C. To se hodí jak na jaře, kdy bývá koupací sezóna netrpělivě vyhlížená. Sezóna se prodlužuje i na podzim, kdy je zase těžké vzdát se letních radovánek.

V různých částech republiky jsou rozdílné podmínky pro využití energie ze slunce, ale je to možné téměř kdekoliv. Solární panely možná nepatří mezi nejestetičtější doplňky domů, ale svůj účel zkrátka splní. Ekologicky a relativně levně dokáží zásobit energií mnoho spotřebičů, bez kterých si už nelze představit žádnou domácnost.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Vymačkejte si pomerančovou šťávu – ručně i s elektrickými pomocníky

Čerstvou šťávu z pomeranče nenahradí ani ten nejdražší džus z krabice. Při pasterizaci, konzervaci a výrobě z koncentrátu se totiž řadu zdraví prospěšných látek vytratí. Vlastní příprava čerstvé pomerančové šťá...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...