Solární panely promění sluneční paprsky ve spoustu energie pro domácnost

Solární panely promění sluneční paprsky ve spoustu energie pro domácnost

Letní žár slunce těší dovolenkáře, milovnice opalování i majitele solárních panelů. V posledních letech ještě o mnoho víc, než předtím. Sluneční paprsky přináší tolik energie, že by byla škoda ji nechat létat prostorem jen tak pro nic za nic. Pro domy nebo chaty znamenají paprsky potravu pro solární panely - zdroj energie a v některých případech i výhodnou alternativu zdroje elektřiny.

Solární síla v Česku

Česká a moravská pole se začala skrývat pod solární panely kolem let 2009 a 2010. Tmavé lesklé solární panely se objevily také na střechách mnohých domů nebo v jejich blízkosti na zahradě, aby do domu proudila ekologičtější energie a uživila tak rostoucí množství domácích spotřebičů. Řešením se solární panely staly i v místech, kam nevedla elektrická síť. Mnoho chatařů si tak mohlo dopřát luxus elektřiny i tam.

Pořízení solárních panelů na střechu rodinného domu v zástavbě už je ale diskutabilní. Energetická soběstačnost je sice lákavá, ovšem v takovém prostření ne zcela ideální. Solární potenciál budov se nejvíce využije umístěním panelů na střechu.

Sluneční energie ekonomicky a ekologicky

Energii ze slunečního svitu je možno využít dvěma způsoby. Teplovodní sluneční kolektory slouží k ohřevu vody a jejich efektivní využití je asi 350 kWh/m² za rok. Pro potřeby běžně se vyskytujících rodinných domů v našich podmínkách dostačuje solární panel o ploše 4 - 6 m². Možná budete ale překvapení, že po propočtu nákladů vychází tento způsob získání elektřiny podobně, jako ze sítě.

Rozhodujícím faktorem pak může být ale ekologické hledisko, jež je však také poněkud diskutabilní. Energii sice získáte způsobem, který nepoškozuje přírodu, avšak procesy při výrobě a instalaci solárních panelů už nejsou zcela podle přírodních zákonů. O fotovoltaice proto nelze v žádném případě hovořit jako o čisté energii.

A do třetice se objevuje problematika likvidace použitých panelů. Některé mohou obsahovat nebezpečné látky (například kadmium), ačkoliv v České republice by měly převažovat panely s články z krystalického křemíku, který je zastoupen 15 %. Jako další materiál je použito sklo (67 %) a hliník (18 %). V současnosti se ale vyrábějí i panely bez hliníkových rámů. Tyto materiály lze recyklovat v podstatě stoprocentně.

Aktivně nebo pasivně? 

Sluneční energie se dá využívat dvěma způsoby – aktivně a pasivně. K aktivnímu využívání potřebujete fotovoltaický solární panel, který vstřebá dostatek záření, jež je následně přeměněno na elektrickou energii. Do této kategorie se dále řadí fotovoltaické články, parabolická zrcadla, z nichž se často energie akumuluje a dále využívá. Většímu rozšíření brání investiční náročnost a dlouhá doba návratnosti finančních prostředků do těchto zařízení.

Pasivní využití solární energie pak spočívá v promyšlené konstrukci budov. Klíčem k úsporám je správná orientace oken, odstínění, přiměřená velikost prosklených ploch, správné projektování střechy a tak dále. Stavbou podle nejnovějších poznatků se vyhnete více nákladům na spotřebu energie. 

Sluneční energii využívají efektivně třeba prosklené skleníky, kde se dá zelenina pěstovat už od prvních jarních slunečních paprsků. 

Výroba a likvidace solárních panelů

Velkoplošná fotovoltaická dioda, tedy fotovoltaický článek, je tím hlavním prvkem, který mění světlo na elektrickou energii. Za takovým kouzlem jsou ale léta vývoje a složitá technologie, která za sebou zanechává výraznou ekologickou stopu. Jejich životnost se odhaduje na 25 – 30 let, ale jednou přeci jen doslouží a musí se pro ně najít vhodné místo. V České republice už existuje kolem desítky takových sběrných míst.

Výroba solárního panelu je na první pohled jednoduchá a někteří kutilové to zvládnou sami doma s běžně dostupnými součástkami. Takto vyrobené panely nejčastěji slouží pro ohřev vody v bazénu. Potřebné jsou samozřejmě také technické znalosti.

Solární panely s obsahem křemíku je potřeba zpracovávat jinak, než ty bez něj. Musí se zpracovávat odlišně, ale není to neřešitelný problém. Ten představují až obsažené těžké kovy, jež jsou nebezpečné svojí toxicitou. Přitom jsou panely paradoxně vyjmuty z vyhlášky o toxických materiálech.

Nové solární panely jsou ohebné. Zjistěte více.

Důsledná recyklace

Recyklace je důležitou fází zpracování doslouženého panelu. Zpravidla se panel nejprve zahřeje, čímž se uvolní pojidla. Pak se jednotlivé materiály mechanicky nebo chemicky od sebe oddělí. Při tomto způsobu recyklace všeobecně platí, že hliníkový rám se zrecykluje kompletně a sklo s křemíkem vykazují přibližně jen 10 % odpadu. Říká se, že až 97 % materiálů použitých při výrobě solárních panelů může být extrahováno a znovu využito pomocí tepelného recyklování.

Solární panel na ohřev bazénu

Ohřev vody v bazénu pomocí solárního panelu je jednou z možností, kde tato technologie nachází opravdu široké využití. Bazénový solární panel si získal oblibu a dnes je běžným doplňkem nadzemních i zapuštěných bazénů.

Nenáročná obsluha, snadná montáž a vysoká příjemně teplá voda současně s prvními letními paprsky i podzimním sluncem – to všechno umí tyto skladné solární panely zařídit. Zapojují se k filtru a prochází skrze ně přefiltrovaná voda, která v těchto místech přijímá teplo a přenáší jej dále do bazénu.

Teplota vody se díky solárnímu ohřevu dokáže zvýšit až o 6°C. To se hodí jak na jaře, kdy bývá koupací sezóna netrpělivě vyhlížená. Sezóna se prodlužuje i na podzim, kdy je zase těžké vzdát se letních radovánek.

V různých částech republiky jsou rozdílné podmínky pro využití energie ze slunce, ale je to možné téměř kdekoliv. Solární panely možná nepatří mezi nejestetičtější doplňky domů, ale svůj účel zkrátka splní. Ekologicky a relativně levně dokáží zásobit energií mnoho spotřebičů, bez kterých si už nelze představit žádnou domácnost.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Jak zařídit dětský pokoj pro prvňáčka: Inspirace a praktické tipy

Těch rad a tipů je podle mého opravdu velká škála. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že je spousta důležitých vě...

Stavba rodinného domu krok za krokem – čím začít?

Děkuji za přínosný článek. Myslím si, že obecně lidem moc nedochází, co vše souvisí s tím se rozhodnout si pos...

Francouzská okna: okno a dveře v jednom

Nejdůležitější je podle mého to, koho oslovím s poptávkou. Na trhu je hodně výrobců a myslím si, že i tak je k...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Já jsem od toho neměl moc velká očekávání, jen jsem si prostě říkal, že na trhu nen�...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...
Zobrazit všechna témata

Mozaika v koupelně oživí celou místnost. Jak ji vybrat?

Mozaika v koupelně dokáže proměnit obyčejný (někdy až nudný) prostor v designovou perličku. Jde totiž nejen o praktický, ale hlavně vizuálně atraktivní prvek, který dodá interiéru jedinečný charakter. Jak však ...

6 důvodů, proč dlouho neodkládat zateplení podkroví

Podkroví je jedním z míst, kde dochází k největším únikům tepla v domě. Ať už ho využíváte jako obytný prostor, nebo jen skladujete věci, zateplení podkroví byste neměli příliš odkládat. Nejen že ušetříte za en...

4 typy lepidel, které byste měli mít doma stále po ruce

V každé domácnosti je potřeba občas něco slepit, ať už jde o drobné ozdoby, rozbité hračky, nebo třeba rozlepené boty či vyviklaný nábytek. A podzim je k opravám jako stvořený. Vybavte svou domácnost čtveřicí z...

Byt

Budoucnost domácího tvoření? 3D tisk a inovativní materiály

Technologie mění všechno. A to včetně způsobu, jak doma tvoříme a vyrábíme. Otevírají se nám zcela nové možnosti, jak doma vyrábět dekorace, nábytek nebo šperky. Už nejde jen o tradiční řemeslnou práci, ale o p...

Nábytek s epoxidovou pryskyřicí – trend, který přetrvává

Nábytek s epoxidovou pryskyřicí se objevil jako designová novinka před několika lety a rychle si našel své místo v moderních interiérech. Stále je velmi oblíbený a zájem o designové kousky vyšperkované barevnou...

Příprava terasy na zimu – na co byste neměli zapomenout?

S blížící se zimou přichází čas připravit terasu na chladné měsíce. Jistě tušíte, že při správné údržbě ochráníte terasu a vybavení, ale příští rok zase dobře sloužily. Ukážeme vám, co je potřeba udělat, aby te...

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Svíčky s dřevěným knotem jsou hit. Objevte i vy jejich výhody

Svíčky s dřevěným knotem nejsou jen trendy doplněk, ale skutečný zážitek pro vaše smysly. Pokud milujete relaxaci při svíčkách a toužíte po něčem novém, dřevěný knot by mohl být tím, co hledáte. Krásně voní, al...

Utíráte pravidelně prach? Přečtěte si, proč je to vlastně důležité

Prach na poličkách, skříních, nádobí – to rozhodně není dobrá vizitka. Ale přestože se na první pohled může zdát, že prach je jen estetickým problémem, není tomu tak. Pravidelné utírání prachu má mnoho pozitivn...