Tepelné čerpadlo: Jak funguje a jaké se nejvíc hodí pro váš dům

Tepelné čerpadlo: Jak funguje a jaké se nejvíc hodí pro váš dům

Tepelná čerpadla se těší stále větší oblibě v domácnostech po celém světě. Aby také ne. Jsou ekologická, efektivní a hlavně mimořádně šetrná k vaší peněžence. Jak ale vybrat to správné pro váš dům či byt? Připravili jsme pro vás průvodce tepelnými čerpadly.

 

Princip vytápění tepelným čerpadlem

Jen si spočítejte, kolikrát jste již za svůj život museli jít přiložit do kotle. Kolik času jste touto činností strávili. Je načase skoncovat s tímto středověkým způsobem vytápění jednou provždy a zvolit si pohodlnější způsob pro vás i vaši rodinu, kterým je právě tepelné čerpadlo. Možná se budete divit, ale tato technologie se používá už desítky let, není až takovou novinkou.

Jde o elektrické zařízení, které extrahuje energii z jednoho místa a převádí ji dál mnohem efektivnějším způsobem. Princip vytápění pomocí tepelného čerpadla je velmi jednoduchý a je založen na druhém termodynamickém zákoně, který říká, že teplo nepřechází ze studenějšího prostředí do prostředí s vyšší teplotou. Aby se tak stalo, je potřeba dodatečné energie. Ta je přivedena kompresorem a přesunuta chladicí směsí. Většina tepla se pak přesune, když dochází k přeměně chladiva z tekutiny na plyn a obráceně.

Z čeho se skládá tepelné čerpadlo?

Existují 4 základní součásti tepelného čerpadla. Tři z nich jsou umístěny ve venkovní jednotce – výparník, kompresor a expanzní ventil. Čtvrtou částí je kondenzátor, který najdeme ve vnitřní jednotce. Jak dochází k cirkulaci mezi vnější a vnitřní jednotkou, chladivo převádí teplo pomocí procesu vypaření a kondenzace.

Lze tepelné čerpadlo využívat po celý rok?

Ano! Například tepelné čerpadlo Daikin Altherma získává teplo z venkovního vzduchu, který využívá nejen pro vytápění, ale i k ohřevu teplé vody. V opačném procesu, kdy tepelné čerpadlo odebírá teplo ze vzduchu uvnitř budovy, dokáže velice efektivně chladit. Až 75 % své energie získává ze vzduchu, přičemž zbytek je zajištěn elektřinou.

A jelikož je poháněno především obnovitelnými zdroji energie, je toto tepelné čerpadlo nákladově nejefektivnějším a ekologicky nejpřívětivějším řešením vytápění dostupným v dnešní době.

Daikin Altherma 3 s technologií Bluevolution

Nejnovějším a zároveň nejmodernějším typem tepelného čerpadla je Daikin Altherma 3. Jeho systém je poháněn nejinovativnější technologií Bluevolution, která je nejen vysoce účinná, ale i velmi ekologická. Nespaluje se totiž ani nafta, ani plyn a spotřeba elektřiny je minimální. Navíc skvěle funguje i v těch nejchladnějších dnech, kdy vám bez problémů zajistí teplo i horkou vodu. To zvládne i při velmi chladných venkovních teplotách až –28 °C.

Proč si vybrat Daikin?

Společnost Daikin se zabývá výrobou tepelných čerpadel již několik desetiletí a neustále vylepšuje jejich účinnost a funkce. A protože svým produktům věří, poskytuje k čerpadlům Altherma záruku 7 let!

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...