Tepelné čerpadlo vzduch/voda - recenze: ekologické vytápění domácnosti za nízkou cenu

Tepelné čerpadlo vzduch/voda - recenze: ekologické vytápění domácnosti za nízkou cenu

Tepelné čerpadlo se stará o ekologické vytápění domácnosti. Teplo čerpá z okolí vašeho domu, konkrétně například ze země, vody či vzduchu. Bez problému dokáže vytopit malý byt i rodinný dům, vždy však s ohledem na ekologii i vaši peněženku. Energie, kterou tepelná čerpadla využívají, je přístupná všem, a to zcela zdarma. Díky tepelným čerpadlům můžete ušetřit až 60 % nákladů na vytápění domu a ohřev vody. Navíc bez negativních vlivů na životní prostředí.

Jak vybrat tepelné čerpadlo? Máme pro vás přehled různých typů

Na trhu se v současné době nachází několik typů tepelných čerpadel, každé přitom fungují na odlišném principu. V případě tepelných čerpadel země/voda se energie získává dvěma způsoby v závislosti na rozloze pozemku. U rozlehlejších pozemků si lidé zpravidla pořizují tzv. zemní kolektor (jindy se můžete setkat s označením horizontální kolektor). Na menších pozemcích se pak obvykle zavádí geotermální vrt (vertikální kolektor).

Další variantou jsou tepelná čerpadla vzduch/voda, která čerpají teplo z venkovního vzduchu a přenášejí jej do vodního zásobníku či přímo do vody v topení.

Dále se můžete setkat s tepelnými čerpadly vzduch/vzduch, která fungují na principu odpařování chladného venkovního vzduchu. Takto získaná energie je poté procesem kondenzace předána vzduchu v interiéru, který potřebujete vytopit. V porovnání s čerpadly země/vzduch se systém vzduch/vzduch vyznačuje jednodušší instalací a nižšími pořizovacími náklady. Nevýhodou bývá poměrně hlučná vnitřní jednotka čerpadla.

Zapomenout bychom neměli ani na tepelná čerpadla voda/voda, díky nimž budete získávat energii z vody. Obvykle se jedná o systém dvou studen, přičemž jedna slouží jako zdrojová, zatímco druhá jako vsakovací. Mezi studnami neustále koluje voda, čímž vzniká teplo, které se kumuluje v tepelném výměníku. Jedná se o velmi stabilní zdroj. Daní za vysoký topný faktor je však časově i finančně náročná údržba.

Zkušenosti s tepelným čerpadlem vzduch/voda

Perfektně se hodí do českých klimatických podmínek

Klimatické podmínky v České republice svědčí čerpadlům typu vzduch/voda. V zimních měsících se totiž průměrné teploty v nížinách pohybují kolem 4 °C, takže nehrozí, že by vám čerpadlo zamrzalo. Někteří lidé nad pořízením tohoto typu čerpadla váhají, neboť se obávají poměrně vysoké hlučnosti. V současnosti prodávaná tepelná čerpadla typu vzduch/voda jsou však velmi tichá, hodnota jejich akustického tlaku nepřesahuje 40 dB(A). V praxi to znamená, že čerpadlo je hlučné asi jako tikot budíku, který se od vás nachází ve vzdálenosti tří metrů.

jaké jsou zkušenosti s tepelným čerpadlem vzduch voda?

Jak funguje tepelné čerpadlo vzduch/voda?

Tepelné čerpadlo typu vzduch/voda funguje na poměrně jednoduchém principu. Čerpadlo se skládá ze dvou jednotek. Výparník vnější jednotky, kterému se říká také lamelový výměník, přijímá energii z okolního vzduchu a předává ji do chladiva. Přehřáté chladivo je následně nasáváno kompresorem, kde dochází ke zvýšení teploty na požadovanou úroveň. Zahřáté chladivo poté putuje potrubím do vnitřní jednotky, jejíž součástí je kondenzátor - deskový výměník. Právě v kondenzátoru předává chladivo nashromážděné teplo, které se potom rozvádí do domácí topné soustavy.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda: výhody ve porovnání s ostatními typy

Mezi hlavní výhody tepelného čerpadla vzduch/voda patří finanční nenáročnost a ohled na životní prostředí. V porovnání s typem čerpadel země/voda má sice o něco menší účinnost, přesto však slibuje nízké náklady na vytápění budovy. Na rozdíl od ostatních typů čerpadel láká zákazníky na velmi atraktivní pořizovací cenu.

Zájemci o tepelné čerpadlo vzduch/voda jistě ocení také snadnou a rychlou montáž, která na rozdíl od čerpadel typu země/voda není podmíněna vhodnou velikostí parcely. Zároveň se vyhnete rozsáhlým výkopovým pracím či vrtům, takže neriskujete devastaci vašeho pozemku. Díky snadné montáži se nemusíte bát výskytu konstrukčních nedostatků a tepelné čerpadlo bude brzy připraveno k použití. Tepelné čerpadlo typu vzduch/voda se hodí nejen do novostaveb, levně a účinně vytopí také domy po rekonstrukci.

Tepelná čerpadla vyžijete během celého roku. V mrazivých zimních dnech váš dům spolehlivě vyhřejí, zatímco během horkých letních měsíců udrží v interiéru příjemné klima.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...