Vybavujete malý byt? Pořiďte si chytrý nábytek

Vybavujete malý byt? Pořiďte si chytrý nábytek

Bydlení v malém bytě přináší nelehkou výzvu – vměstnat celý svůj život jen na několika metrech čtverečních. Jak na takto omezený prostor dostat vše, co potřebujete, a zároveň si zachovat hezký a útulný domov?

 


Představte si nábytek do garsonky či do malého bytu jako puzzle, kdy každá sebemenší část musí do sebe zapadnout. Přesně takto musíte koncipovat váš byt. Promyšleně, chytře a prostorově úsporně.

Úložný prostor v hlavní roli

Pokud chcete mít v malém bytě místo opravdu na všechno, budete si muset velmi dobře zorganizovat úložné prostory. V tom vám pomůže zejména multifunkční nábytek. Co si pod tím představit?

Až budete například vybírat postel, zaměřte se na takovou, která vám nabídne více než jen plochu na spaní. Do malých prostor rozhodně volte postel s úložným prostorem, ať už v podobě výklopného systému, šuplíků nebo poliček. Skryjete sem nejen lůžkoviny, ale také sezónní oblečení, spodní prádlo či si zde můžete vystavit knížky.

 

Úložný prostor postele nemusíte využít pouze na lůžkoviny, ale můžete zde umístit také oblečení.

Ve stejném duchu vybírejte také sedací soupravu s úložným prostorem. Kromě již zmiňovaných lůžkovin a sezónního oblečení skryjete snadno v sedačce dětské hračky, nářadí a jiné technické věci. Praktický úložný prostor s výklopným mechanismem pojme i větší věci, jako jsou například skládací schůdky či žehlící prkno.

 

Praktická rohová sedačka s úložným prostorem dokáže skrýt i větší kousky, například skládací schůdky.

Do malého bytu nezapomeňte také pořídit stylovou obývací stěnu s bohatým úložným prostorem. Schováte zde prakticky cokoliv – od kancelářských potřeb po oblečení. Využívejte však primárně skříňky s plnými dvířky, okrasné vitríny nechte pouze pro dekorace či naaranžované sklenice. Obývací stěna tak nebude působit přeplněná, třebaže jste ve skutečnosti využili opravdu každý centimetr.

 

Do prosklených částí obývací stěny ukládejte pouze dekorace, případně vystavené sklo.

Je více než jasné, že oblečení uložené v posteli či sedačce nebude tím, ve kterém ráno vyrazíte do práce. Bez pořádné šatní skříně se prostě neobejdete. Samozřejmě i ta však musí být důmyslná.

A protože ložnice bývá v malých bytech miniaturní, případně je k dispozici pouze jeden pokoj, směřují se šatníky do předsíně. Pokud vám to prostor dovolí a hodláte v bytě déle vydržet, investujte do pořádné vestavěné skříně. Ta vám pomůže skrýt nejen oblečení, ale také osušky a ručníky, vysavač, žehličku a další praktické přístroje.

 

Šatní skříň směřujte v malém bytě spíše do předsíně, kde na ni budete mít více prostoru.

Než si však jakoukoliv skříň pořídíte, opravdu pečlivě měřte. Vyhnete se tak nepříjemným situacím, kdy nábytek omezuje průchod prostorem. Pokud máte obavy, že žádnou skříň do místnosti nedostanete, zkuste zvážit i rohy pokoje. Rohové šatní skříně jsou mimořádně prostorově úsporné, navíc vypadají velmi stylově.

 

Využijte doslova každý roh místnosti.

Nedržte se jen při zemi

Kdo řekl, že veškerý nábytek musíte vtěsnat na podlahu? Trendem malých bytů je využít celý prostor až po samotný strop. Do výšky se nejčastěji přesouvají postele, a to jak klasické dětské palandy, tak manželské postele.

 

Patrová postel udělá dětem radost, navíc vám ušetří spoustu místa.

Pro to, abyste využili opravdové maximum prostoru, si pořiďte také praktický závěsný nábytek. Vybírat můžete z pestré nabídky závěsných skříněk, polic a věšáků. Vytvoříte tak dokonalou iluzi větší místnosti, navíc hezky zaplníte prázdné stěny. Otevřené police a skříňky však nikdy nepřeplňujte. Pokud víte, že na ně potřebujete umístit něco neestetického, pořiďte si raději okrasné boxy a krabice.

 

Na otevřené police umisťujte pouze estetické věci, nebo raději využijte okrasné boxy a krabice.

Využijte optické klamy

Nezapomínejte také na účinné triky, kterými docílíte, že bude byt vypadat opticky větší. Snažte se držet spíše ve světlých a neutrálních odstínech, a to jak při výběru podlahy, barvy na stěnu i při volbě nábytku. Aby však byt nebyl příliš fádní, dodejte mu kontrast pomocí zajímavých detailů, například barevného obkladu či jedné barevné stěny, a doplňků včetně pokojových rostlin.

Prostor také opticky zvětšíte a prosvětlíte pomocí důmyslného umístění zrcadel. Ty umisťujte zejména naproti oknu, případně za lampu či jiný zdroj světla.

 

 Zrcadlo vám pomůže místnost opticky zvětšit a prosvětlit.

 

 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

Překlady stavebních otvorů: materiály a specifika

Důležitým konstrukčním prvkem všech staveb jsou překlady, které zajišťují stabilitu nad stavebními otvory. Nesmí chybět nad okny, dveřmi i vraty a musí se s nimi počítat už v projektové dokumentaci. Překlady se...

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...