Vytápění rodinného domu – porovnání pořizovacích a provozních nákladů

Vytápění rodinného domu – porovnání pořizovacích a provozních nákladů

„Jaký způsob vytápění rodinného domu je nejlepší?“ To je jedna z nejčastějších otázek, na které se nás čtenáři ptají. Jednoznačná odpověď ale bohužel neexistuje. Každý druh topného systému má své plusy i mínusy a hodí se pro různé typy staveb. Při výběru vytápění rodinného domu se nezajímejte jen o provozní náklady na vytápění, ale také o náklady pořizovací. Některé systémy vytápění jsou totiž relativně levné na provoz, ale jejich pořizovací cena je nakonec tak vysoká, že se u mnoha rodinných domů s ohledem na návratnost vůbec nevyplatí.

Vytápění zemním plynem

Řada českých domácností využívá pro vytápění rodinného domu i ohřev vody plynový kotel. Ve srovnání s elektřinou je stejné množství dodaného tepla levnější, a to zejména v případě používání moderních kondenzačních kotlů, které jsou dnes již standardem. Právě vytápění plynem ale jasně dokazuje, že samotná cena za dodané teplo není jediným důležitým kritériem. Pokud chcete ve svém rodinném domě topit plynem, zejména u novostavby můžete sáhnout hluboko do kapsy.

Uvědomte si, že při realizaci topného systému nebudete investovat jen do plynového kotle, ale také rozvodů, radiátorů a komínu. S velkými počátečními náklady počítejte zejména v případě, budete-li budovat plynovodní přípojku. Do topného systému na zemní plyn pak budete muset pravidelně investovat i v následujících letech. Neobejdete se bez servisu a pravidelných revizí plynových kotlů i spalinových cest. Vytápění zemním plynem se proto obvykle doporučuje tam, kde je třeba dodávat poměrně velké množství tepla. To se týká zejména velkých starších rodinných domů s výraznými tepelnými ztrátami. Naopak v případě nízkoenergetických staveb se náklady na pořízení a následnou údržbu nemusí vyplatit.

Vytápění rodinného domu: porovnání nákladů

Investice do tepelných čerpadel se často nevyplatí

Tepelná čerpadla se v posledních letech těší velké oblibě. Považují se za jeden z nejekologičtějších a nejekonomičtějších způsobů vytápění. Ve skutečnosti se však vyplatí opět jen těm majitelům rodinných domů, kteří potřebují dlouhodobě zajišťovat dodávku většího množství tepla. U tepelných čerpadel je třeba počítat s velmi vysokými pořizovacími náklady, které se pohybují i v řádu statisíců. Navíc je nezbytné přihlédnout i k náročnějších stavebním úpravám, investicím do rozsáhlého topného systému, potřebě pravidelné údržby a omezené životnosti.

Elektrické vytápění – ideální pro nízkoenergetické a pasivní domy

Naprostá většina novostaveb se realizuje v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu. Vyniká dobrou tepelnou izolací, a tedy i nízkými tepelnými ztrátami. U takových rodinných domů je potřeba dodávat jen minimální množství tepla, a tak se vysoké investice do tepelných čerpadel zpravidla nevyplatí. Doba návratnosti by dokonce mohla přesáhnout životnost čerpadla.

Při výběru systému vytápění pro nízkoenergetické a pasivní domy vybírejte takové řešení, které bude cenově dostupné především z hlediska pořizovacích nákladů, a to i při vyšší ceně za dodání stejného objemu tepla. To je typický případ elektrického vytápění. Ačkoliv je provozně dražší než topení zemním plynem nebo pomocí tepelného čerpadla, u energeticky nenáročných staveb se vyplatí i z dlouhodobého hlediska. Elektrické topení vyniká dlouhou životností, cenovou dostupností, současně nevyžaduje žádné stavební úpravy - nepotřebujete komín, ani místo pro kotel nebo akumulační nádobu. Navíc se snadno reguluje, což zvyšuje komfort při bydlení a současně snižuje náklady na vytápění.

Možnosti elektrického vytápění: podlahové topení i sálavé panely

Výhoda elektrického vytápění spočívá ve variabilitě. Na trhu jsou totiž dostupné různé typy elektrického topení, které si zvolíte podle svých požadavků a vlastností stavby. Patří sem zejména elektrické podlahové vytápění a sálavé topné panely.

Vytápění rodinného domu: elektrické podlahové topení

Elektrické podlahové vytápění

Hojně využívané je zejména podlahové elektrické vytápění, které může být realizováno mnoha způsoby. Například česká společnost FENIX dodává kromě oblíbených topných kabelů a rohoží i speciální topné folie. Ty umožňují rovnoměrné rozložení povrchové teploty a současně snižují namáhání stavebních konstrukcí. Topné folie ECOFILM jsou vhodným řešením jak pro velkoplošné podlahové vytápění, tak vytápění stropní. Tloušťka folie je pouhých 0,4 mm, a tak se hodí nejen pod plovoucí podlahy, ale třeba i koberce nebo podlahové krytiny z PVC (v takovém případě je třeba použít speciální doplňkové podložky).

Sálavé topné panely

Sálavé panely využívají principu sálání, kdy vyzařují teplo v neviditelném spektru a ohřívají přímo předměty nebo lidské tělo. Sálavé topné panely se montují na stěny nebo strop, a tak nevyžadují v podstatě žádné stavební úpravy. Navíc zajistí tepelnou pohodu i při nižší vnitřní teplotě, takže snižují celkové náklady na vytápění a zabraňují přehřívání budovy. Sálavé panely jsou obzvláště vhodné do nízkoenergetických a pasivních domů, naopak se nehodí do domů s velkými tepelnými ztrátami, případně do rekreačních objektů, které nejsou celoročně využívány a jejichž vnitřní teplota v zimním období klesá na nízkou úroveň.

Při výběru nového systémů vytápění se nezaměřujte jen na cenu dodávaného tepla, ale také na náklady spojené s pořízením, montáží a následnou údržbou. Zohledněte přitom typ rodinného domu i jeho tepelněizolační vlastnosti.

Přečtěte si další články zaměřené na vytápění rodinných domů a bytů:

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Sádrové obklady: kam se (ne)hodí a jaké jsou jejich vlastnosti

Existuje nespočet obkladových materiálů, po kterých můžete při rekonstrukci nebo realizaci novostavby sáhnout. Vedle oblíbených keramických či kamenných obkladů existují také obklady sádrové. Jsou cenově dostup...

Překlady stavebních otvorů: materiály a specifika

Důležitým konstrukčním prvkem všech staveb jsou překlady, které zajišťují stabilitu nad stavebními otvory. Nesmí chybět nad okny, dveřmi i vraty a musí se s nimi počítat už v projektové dokumentaci. Překlady se...

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...