Zbytečně protečené náklady: jak ušetřit při ohřevu teplé vody

Zbytečně protečené náklady: jak ušetřit při ohřevu teplé vody

Často se ženeme za co největší úsporou na vytápění a zapomínáme na náklady spojené s ohřevem teplé vody, které nejsou zanedbatelné. Průměrná spotřeba vody na osobu za den přesahuje hranici 100 litrů, přičemž velká část z toho je právě voda teplá. Je proto namístě zajistit co nejlevnější ohřev tepla a současně snížit spotřebu vody v domácnosti. Zaměřme se společně na to, jaké způsoby ohřevu se vám mohou nejvíce vyplatit. Na závěr pro vás máme několik tipů, jak snížit spotřebu teplé vody.

Průtokový ohřívač – ideální na chatu či chalupu

Pokud ve svém rodinném domě či bytě používáte starý průtokový ohřívač, je na čase jej vyměnit za kotel nebo jiný zdroj ohřevu tepla. Pořizovací cena průtokových ohřívačů je nízká, nezadržují vodu a ohřejí jen nezbytné množství, mají však velký příkon, jejich provoz je proto nákladný. Průtokové ohřívače mají v dnešní době význam jen tam, kde není potřeba dodávat větší množství teplé vody, a tak se nevyplatí nahřívat celý bojler. V praxi mají průtokové ohřívače význam především na chatách a chalupách, případně v bytech, ve kterých žije třeba jen jedna osoba a spotřebuje jen minimum teplé vody.

Elektrické ohřívače vody – zlatá střední cesta

Ve většině domácností se běžně používají elektrické ohřívače vody (bojlery), které jsou cenově dostupné a při správném nastavení a používání příliš nezatíží rodinný rozpočet. Jsou schopné akumulovat teplou vodu a dodávat ji do domácnosti v průběhu celého dne.

Elektrické ohřívače se vyrábí v různých objemech od 10 litrů po více než 150 litrů. Výběr ideální velikosti bojleru je zásadní. Pokud ji podceníte a pořídíte malý bojler, budete mít teplé vody nedostatek, pokud naopak pořídíte velký bojler, budete platit zbytečné peníze za ohřev příliš velkého množství vody.

Mytí rukou

Jak ušetřit na provozu elektrických ohřívačů vody

Chcete-li snížit náklady na ohřev teplé vody, vyměňte starý elektrický bojler na nový, který bude úspornější. U kvalitních elektrických ohřívačů je ohřev vody zajištěn výkonným měděným topným elementem, který se postará o rychlý ohřev požadovaného množství vody. Navíc je vybaven kvalitní polyuretanovou izolací, díky které se minimalizují tepelné ztráty a vody vydrží teplá co nejdéle.

Elektrický bojler by měl spínat při nízkém tarifu

Český dodavatel kotlů, bojlerů a další techniky ENBRA upozorňuje, že pro snížení výdajů na ohřev teplé vody v elektrickém ohřívači je důležité, aby se zařízení spínalo jen pří nízkém tarifu elektřiny. Zjistěte si u dodavatele elektřiny, v jakých časech je sazba elektřiny nejlevnější. Nepodceňte objem bojleru – bude-li množství ohřáté vody nedostatečné, neobejdete se bez spínání i v průběhu dne, kdy je elektřina podstatně dražší.

Snižte teplotu vody v bojleru

Všechny elektrické ohřívače umožňují nastavení teploty ohřevu. Čím vyšší teplotu nastavíte, tím bude provoz zařízení nákladnější. Standardně se teplota vody nastavuje na 60 °C, pro provoz domácnosti je však dostačující i nižší teplota v rozmezí 45 až 50 °C. I při těchto teplotách dochází k likvidaci bakterií, navíc se sníží i zanášení kotle vodním kamenem, který může také zvyšovat náklady na ohřev vody.

 Ohřívač - regulace

Kondenzační plynové kotle vytopí dům a ohřejí vodu

Pokud vás čeká kompletní rekonstrukce bytu a plánujete úpravu topného systému i systému ohřevu vody, popřemýšlejte nad možností pořízení kombinovaných kotlů, které zvládnou obojí. Nejúspornější variantou jsou plynové kondenzační kotle s nepřímo ohřívaným zásobníkem na teplou vodu.

Provoz jednoho plynového spotřebiče pro ohřev vody i vytápění je ekonomické, ve srovnání se starými ohřívači na vodu ušetříte i 30 % nákladů. U kondenzačních kotlů musíte počítat s vyšší počáteční investicí, která se vám však během několika let vrátí. 

Nepřímo ohřívaný zásobník – nádrž na teplou vodu, která není ohřívaná přímo. Teplá voda je do zásobníku dopravena z plynového kotle. Často se instaluje pod závěsné kotle, používá se i pro bytové domy či průmyslové objekty. V nabídce českého dodavatele ENBRA naleznete i nepřímo ohřívané zásobníky o objemu až 1000 litrů.

 Zásobník na teplou vodu ENBRA

Zásobník na teplou vodu ENBRA 

Nainstalujte perlátory a teplou vodu používejte s rozumem

Chcete-li snížit náklady za teplou vodu, snižte i její spotřebu. Ekonomické chování domácnosti přinese úsporu i v řádu desítek procent. Při sprchování spotřebujete přibližně čtyřikrát méně vody než při koupání ve vaně. Spotřebu teplé vody v kuchyni pak omezíte instalací moderních dřezových baterií s nižším průtokem vody. Stejnou službu vám udělá perlátor, který namontujete na stávající vodovodní baterii.

Pokud máte pocit, že účet za vodu a energie je příliš vysoký, popřemýšlejte nad pořízením úspornějšího systému pro ohřev vody a používejte ji s rozumem. Snížením spotřeby vody a minimalizováním provozních nákladů na ohřev úspory opravdu pocítíte.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...