Industriální styl: Originální bydlení nejen pro bohémy

Industriální styl: Originální bydlení nejen pro bohémy

Industriálnímu stylu je často vyčítána jistá strohost a neútulnost. Na straně druhé mu však nemůžeme upřít neopakovatelné charisma. Interiér v industriálním stylu zkrátka není běžné bydlení pro každého.

Počátky tohoto originálního stylu sahají přibližně do 60. let minulého století, kdy se v rostoucích světových metropolích, jako je například Londýn, Paříž nebo New York, přesouval průmysl dále od center. Opuštěné tovární haly, budovy a skladiště se pak postupně upravovaly a přestavovaly k jiným účelům.

Tyto nekonvenční prostory začali obývat za nízký nájem především mladí lidé. Avantgardní kouzlo těchto míst objevili různí bohémové a umělci, kteří zde našli rozsáhlé prostory, ve kterých si mohli zbudovávat své ateliéry.

Dnes je však situace zcela jiná. Byty z upravených bývalých průmyslových objektů se nazývají „loftové byty" a rozhodně si jej nemohou pořídit nemajetní lidé. Především ve velkých městech se jedná o realitní poklady pro bohatou klientelu. Například na newyorském Manhattanu se nachází celá bohémská čtvrť s názvem Meatpacking District s luxusními loftovými rezidencemi. A právě loftové bydlení se stalo inspirací industriálního stylu.

Zajímavé projekty v industriálním stylu však můžeme obdivovat také v České republice. Například v ostravských Vítkovicích vzniklo ze 100 let starého nepoužívaného plynojemu unikátní kongresové centrum pro 1 500 lidí.

Co je typické pro industriální styl v klasickém loftovém bytě?

Nejdůležitějším a nejvýraznější prvkem se v industriálním stylu stává samotný prostor. Ten by měl být opravdu velkorysý, s vysokými stropy, otevřenou dispozicí s minimem příček a velkými tabulkovými okny v kovových rámech. Pro loftové bydlení je také typická vícepodlažní dispozice. Konstrukční prvky zůstávají často odkryté stejně jako elektroinstalace a kovové potrubí.

Materiály v industriálním stylu si na nic nehrají a nepoužívají se v něm žádné imitace. Dominuje zde především:

 • kov
 • beton
 • keramická dlažba
 • sklo
 • dřevo
 • kámen
 • kůže

Pro industriální styl je typický kov, beton, sklo, kámen nebo kůže.

Industriální styl: Jak si zařídíte bydlení v tomto stylu?

Pokud jste obdivovatelem industriálního stylu bydlení, můžete ho realizovat i v případě, že nejste přímo vlastníkem loftového nebo mezonetového bytu. Platí však, že čím větší prostor, tím lépe. Svůj byt nebo dům samozřejmě nenafouknete, ale prostor můžete rozšířit alespoň opticky. Zkuste zrušit zbytečné příčky a omezte nábytek a vybavení na minimum. V případě půdních prostor odhalte konstrukce a trámy.

Podlahy:

Podlahu můžete pokrýt jednoduchou keramickou dlažbou nebo bezespárou epoxidovou betonovou stěrkou. Tyto povrchy jsou velmi odolné, ale zároveň i dost chladné. Pokud tedy chcete interiér útulnější, můžete si zvolit podlahu dřevěnou.

Poznámka: Betonové stěrky jsou vhodné také do industriálních koupelen místo tradičních obkladů. Pro tyto účely jsou však vyráběny speciální voděodolné stěrky bez přídavku cementu.

Stěny:

K industriálnímu stylu neodmyslitelně patří neomítnuté cihlové nebo betonové stěny. Některé stěny mohou být také hrubě omítnuté s různými povrchovými nebo barevnými nerovnostmi. K požadovanému efektu nám mohou dopomoci různé metody tupování.

Barevnost:

Industriální interiér je laděný do neutrálních barev - bílá, černá, šedá a hnědá. Výraznější barevné akcenty se občas objevují na nábytkovém solitéru či doplňcích.

Pro nábytek v industriálním stylu se vyplatí zajet do hobby marketů.

Industriální styl: Jak si opatřit stylový nábytek?

V materiálech používaných na výrobu nábytku v industriálním stylu převládá kov v matném či korodovaném vzhledu a hrubě opracované dřevo. Za nábytek v tomto stylu nemusíte utrácet velké sumy, pokud zapojíte trochu kreativity:

 1. Místo klasických prodejen s nábytkem navštivte hobby markety. Vybírat můžete z nábytku určeného do dílen a průmyslových provozů, jako jsou různé skladové regálové sestavy, plechové skříně a skříňky, kovové židle a pracovní stoly.
 2. Zkuste také zapátrat na bazarech či výprodejích. Industriální styl se hezky doplňuje s vintage stylem. Patina na dřevě i kovu k tomuto stylu určitě patří. Starožitný nábytek se zde navíc uplatňuje jako zajímavý a výrazný solitér. V industriálním interiéru například hezky vynikne vintage křeslo nebo masivní dřevěný stůl.
 3. Velkou výhodu máte v případě, že jste zruční kutilové. Rozšiřují se vám tak možnosti, jak si opatřit opravdu originální kousky do vašeho industriálního interiéru. Kovová kolečka můžete připevnit na masivní dřevěnou desku a vytvořit si tak zajímavý konferenční stolek. Velmi populární je také vybavení vyrobené z dřevěných palet – od polic až po sedací nábytek. Určitě však přijdete na spoustu dalších nápadů.

Industriální styl: Originální doplňky nesmějí chybět

Přestože se v industriálním stylu nábytkem i doplňky spíše šetří, úplně se bez nich neobejdeme. Pár stylových kousků si určitě musíte pořídit:

 • Obrazy – rozměrná plátna s abstraktním uměním, grafikami či černobílými fotografiemi,
 • Velké keramické nebo kovové květináče s pokojovými rostlinami,
 • Originální doplňky a drobný nábytek sestavený z kovových trubek – police, nábytkové nohy, věšáky, svícny, držáky na ručníky a mnoho dalších,
 • Nástěnné hodiny se vzhledem hodin nádražních,
 • Kusový koberec k zateplení prostoru nejčastěji u sedacího nábytku nebo lůžek a další.

Textilie z přírodních materiálů nebo kůži najdeme především na potazích sedacího nábytku. Závěsy a záclony ale z oken sundejte a nahraďte je raději roletami.

Industriální světla jsou v tomto stylu velmi výrazným doplňkem. Nebojte se kombinovat i více druhů svítidel, ať už se jedná o závěsné kovové lampy, reflektorová svítidla na trojnožce či menší pracovní lampičky.

Nyní už vám nic nebrání, užívat si svého jedinečného bydlení v industriálním stylu.

Podívejte se také na další díly z velkého seriálu INTERIÉROVÉ STYLY:

 1. Skandinávský styl
 2. Venkovský styl
 3. Provence styl
 4. Industriální styl
 5. Vintage styl
 6. Retro styl
 7. Eklektický styl
 8. Moderní styl
 9. Ekologický styl


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Vodní sklo izoluje i chrání proti žáru

Dobrý den,

v minulosti se injektáž vodním sklem prováděla běžně, dnes se však často volí jiné materiály p...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Rozkládací pohovka vs. vyklápěcí postel. Co vybrat?

Dobrý den, kvůli omezenému prostoru v bytě řešíme jak s postelí, takže rozmýšlíme, ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Rozumím vám, ale zas co jsme natrefili na personál my, tak byli zkušení a dost nám pomohl...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Budem to mít dost na hraně, jako představa mít jí na Vánoce je fakt pěkná, ale zas na d...
Zobrazit všechna témata

Podzim/zima 2023: Nové trendy v designu koupelen

Na podzim a zimu přináší rok 2023 přináší interiérový design koupelen nové trendy, o které se s vámi chceme podělit. Zdůrazňují přírodní krásu, moderní technologie a udržitelnost. Zaměříme se na trendy, které s...

Územní plan – jak se v něm zorientovat?

Povinnost zpracovat územní plán pro celé správní území obce má každá obec v ČR. Jedná se o hlavní koncepční a strategický dokument zajišťující logický a udržitelný rozvoj obce. Územní plán je vždy závazný a je ...

Jak funguje tavná pistole a k čemu ji používat

Tavná neboli lepicí pistole je takový malý kouzelník ve světě oprav a kreativního tvoření. Používáte ji? Jestli zatím ne, náš nový článek je pro vás jako ušitý. Podíváme se v něm na princip jejího fungování a p...

Byt

Hyacint jako vánoční dekorace

Hyacint je obvykle spojovaný s příchodem jara. Ale do vašich domovů může vnést nečekaný nádech svěžesti i během zimního období. Tento jarní klenot se totiž neváže jen na jedno roční období. A v kombinaci s váno...

Jak vybrat termohrnek na cesty

Zima 2023/2024 klepe na dveře. A tak je čas se pořádně zahřát! Rádi poznáváte nová místa a popíjíte na cestách své oblíbené horké nápoje, ať už čaj, nebo kávu? Cestovní termohrnek udrží váš nápoj horký po celé ...

Allegro spustilo Black Friday, nabízí slevy až 50 %

Čekáte s vánočními nákupy na slevové akce? Nakupte si v rámci Black Friday, které letos poprvé představuje v Česku také platforma allegro.cz. Internetové tržiště nabízí výrazné slevy ve výši až 50 % u tisíců pr...

Objevte nové sladidlo Irbis s čekankou

Kdo chce omezit příjem cukru, má šanci. Sladidla k tomu poslouží dokonale a můžete sáhnout i po přírodních zdrojích, jakými jsou stévie nebo čekanka. Nové sladidlo Irbis Čekanka využívá vlastnosti obou těchto r...

Vaše radiátory si možná zaslouží nový nátěr

Vzpomenete si, kdy jste se naposledy pustili do natírání radiátorů? Možná vás překvapíme, ale optimální je natírat je každé tři roky. Během let jsou vystavené vysokým teplotám, a tak dostává i nátěr pořádně zab...

Tipy na dekorace pro hudební nadšence

Také milujete hudbu? Ruku na srdce ¬– vytvořit prostředí, které harmonicky spojuje estetiku s vášní pro hudbu, vyžaduje jemný um. Pokud si přejete, aby každý koutek vašeho domova odrážel vaši vášeň pro hudbu, č...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...