Industriální styl: Originální bydlení nejen pro bohémy

Industriální styl: Originální bydlení nejen pro bohémy

Industriálnímu stylu je často vyčítána jistá strohost a neútulnost. Na straně druhé mu však nemůžeme upřít neopakovatelné charisma. Interiér v industriálním stylu zkrátka není běžné bydlení pro každého.

Počátky tohoto originálního stylu sahají přibližně do 60. let minulého století, kdy se v rostoucích světových metropolích, jako je například Londýn, Paříž nebo New York, přesouval průmysl dále od center. Opuštěné tovární haly, budovy a skladiště se pak postupně upravovaly a přestavovaly k jiným účelům.

Tyto nekonvenční prostory začali obývat za nízký nájem především mladí lidé. Avantgardní kouzlo těchto míst objevili různí bohémové a umělci, kteří zde našli rozsáhlé prostory, ve kterých si mohli zbudovávat své ateliéry.

Dnes je však situace zcela jiná. Byty z upravených bývalých průmyslových objektů se nazývají „loftové byty" a rozhodně si jej nemohou pořídit nemajetní lidé. Především ve velkých městech se jedná o realitní poklady pro bohatou klientelu. Například na newyorském Manhattanu se nachází celá bohémská čtvrť s názvem Meatpacking District s luxusními loftovými rezidencemi. A právě loftové bydlení se stalo inspirací industriálního stylu.

Zajímavé projekty v industriálním stylu však můžeme obdivovat také v České republice. Například v ostravských Vítkovicích vzniklo ze 100 let starého nepoužívaného plynojemu unikátní kongresové centrum pro 1 500 lidí.

Co je typické pro industriální styl v klasickém loftovém bytě?

Nejdůležitějším a nejvýraznější prvkem se v industriálním stylu stává samotný prostor. Ten by měl být opravdu velkorysý, s vysokými stropy, otevřenou dispozicí s minimem příček a velkými tabulkovými okny v kovových rámech. Pro loftové bydlení je také typická vícepodlažní dispozice. Konstrukční prvky zůstávají často odkryté stejně jako elektroinstalace a kovové potrubí.

Materiály v industriálním stylu si na nic nehrají a nepoužívají se v něm žádné imitace. Dominuje zde především:

 • kov
 • beton
 • keramická dlažba
 • sklo
 • dřevo
 • kámen
 • kůže

Pro industriální styl je typický kov, beton, sklo, kámen nebo kůže.

Industriální styl: Jak si zařídíte bydlení v tomto stylu?

Pokud jste obdivovatelem industriálního stylu bydlení, můžete ho realizovat i v případě, že nejste přímo vlastníkem loftového nebo mezonetového bytu. Platí však, že čím větší prostor, tím lépe. Svůj byt nebo dům samozřejmě nenafouknete, ale prostor můžete rozšířit alespoň opticky. Zkuste zrušit zbytečné příčky a omezte nábytek a vybavení na minimum. V případě půdních prostor odhalte konstrukce a trámy.

Podlahy:

Podlahu můžete pokrýt jednoduchou keramickou dlažbou nebo bezespárou epoxidovou betonovou stěrkou. Tyto povrchy jsou velmi odolné, ale zároveň i dost chladné. Pokud tedy chcete interiér útulnější, můžete si zvolit podlahu dřevěnou.

Poznámka: Betonové stěrky jsou vhodné také do industriálních koupelen místo tradičních obkladů. Pro tyto účely jsou však vyráběny speciální voděodolné stěrky bez přídavku cementu.

Stěny:

K industriálnímu stylu neodmyslitelně patří neomítnuté cihlové nebo betonové stěny. Některé stěny mohou být také hrubě omítnuté s různými povrchovými nebo barevnými nerovnostmi. K požadovanému efektu nám mohou dopomoci různé metody tupování.

Barevnost:

Industriální interiér je laděný do neutrálních barev - bílá, černá, šedá a hnědá. Výraznější barevné akcenty se občas objevují na nábytkovém solitéru či doplňcích.

Pro nábytek v industriálním stylu se vyplatí zajet do hobby marketů.

Industriální styl: Jak si opatřit stylový nábytek?

V materiálech používaných na výrobu nábytku v industriálním stylu převládá kov v matném či korodovaném vzhledu a hrubě opracované dřevo. Za nábytek v tomto stylu nemusíte utrácet velké sumy, pokud zapojíte trochu kreativity:

 1. Místo klasických prodejen s nábytkem navštivte hobby markety. Vybírat můžete z nábytku určeného do dílen a průmyslových provozů, jako jsou různé skladové regálové sestavy, plechové skříně a skříňky, kovové židle a pracovní stoly.
 2. Zkuste také zapátrat na bazarech či výprodejích. Industriální styl se hezky doplňuje s vintage stylem. Patina na dřevě i kovu k tomuto stylu určitě patří. Starožitný nábytek se zde navíc uplatňuje jako zajímavý a výrazný solitér. V industriálním interiéru například hezky vynikne vintage křeslo nebo masivní dřevěný stůl.
 3. Velkou výhodu máte v případě, že jste zruční kutilové. Rozšiřují se vám tak možnosti, jak si opatřit opravdu originální kousky do vašeho industriálního interiéru. Kovová kolečka můžete připevnit na masivní dřevěnou desku a vytvořit si tak zajímavý konferenční stolek. Velmi populární je také vybavení vyrobené z dřevěných palet – od polic až po sedací nábytek. Určitě však přijdete na spoustu dalších nápadů.

Industriální styl: Originální doplňky nesmějí chybět

Přestože se v industriálním stylu nábytkem i doplňky spíše šetří, úplně se bez nich neobejdeme. Pár stylových kousků si určitě musíte pořídit:

 • Obrazy – rozměrná plátna s abstraktním uměním, grafikami či černobílými fotografiemi,
 • Velké keramické nebo kovové květináče s pokojovými rostlinami,
 • Originální doplňky a drobný nábytek sestavený z kovových trubek – police, nábytkové nohy, věšáky, svícny, držáky na ručníky a mnoho dalších,
 • Nástěnné hodiny se vzhledem hodin nádražních,
 • Kusový koberec k zateplení prostoru nejčastěji u sedacího nábytku nebo lůžek a další.

Textilie z přírodních materiálů nebo kůži najdeme především na potazích sedacího nábytku. Závěsy a záclony ale z oken sundejte a nahraďte je raději roletami.

Industriální světla jsou v tomto stylu velmi výrazným doplňkem. Nebojte se kombinovat i více druhů svítidel, ať už se jedná o závěsné kovové lampy, reflektorová svítidla na trojnožce či menší pracovní lampičky.

Nyní už vám nic nebrání, užívat si svého jedinečného bydlení v industriálním stylu.

Podívejte se také na další díly z velkého seriálu INTERIÉROVÉ STYLY:

 1. Skandinávský styl
 2. Venkovský styl
 3. Provence styl
 4. Industriální styl
 5. Vintage styl
 6. Retro styl
 7. Eklektický styl
 8. Moderní styl
 9. Ekologický styl


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Jak odvápnit kávovar a proč tomu věnovat čas

Rádi si dopřejete šálek dobré kávy a abyste si jeho přípravu usnadnili, pořídili jste si automatický kávovar? Nezapomeňte, že základem kvalitních výsledků a dlouhodobé životnosti je pravidelná údržba. Mezi důle...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...