Minimalistický styl bydlení: Když méně znamená více

Minimalistický styl bydlení: Když méně znamená více

V jednoduchosti je krása – to je základní princip minimalismu. S tímto pojetím v architektuře a designu přišli umělci s rozvíjejícími se technologiemi už v minulém století. Moderní nadčasový styl má dodnes své příznivce i odpůrce. Vliv funkcionalismu je patrný i v současném pojetí minimalismu a vzájemně se propojuje i v interiérovém designu.

Minimalismus v bydlení v praxi ukazuje, jak s minimem prostředků dosáhnout maximální užitečnosti. Zbavte se zbytečností a nechte se pohltit čistými liniemi, které nebudou narušovat prostor. Funkčnost dostává jednoznačnou přednost před dekorativností. Díky jednoduchým nadčasovým tvarům dáte vyniknout vlastní osobnosti.

V jednoduchosti je krása

Čisté linie, jemné barvy, žádné vzory a jasné tvary. Základem je především čistota. Na volných plochách je udržování čistoty domácnosti samozřejmostí, ale vzhledem k minimu nábytku také jednoduchou záležitostí.

Současný design rovněž usiluje o propojení funkčnosti a estetičnosti. I minimalistický nábytek dokáže být netradiční. Čisté linie a použití kvalitních materiálů se objevuje v moderním designu posledních let. Minimalismus již není tak strohý a nekompromisní, ale usiluje o dosažení útulnosti v čistotě. Designové kousky nábytku mohou plnit úložné funkce a dodají prostoru jedinečný vzhled.

minimalistický pokoj

Moderní jednoduchý pokoj v minimalistickém stylu.

Oprostěte se od zbytečností

Minimalistický styl vychází z jednoduchého principu čistých linií a co nejméně dekorací. Při zařizování interiéru je minimalismus ideální pro menší byty a prostory, které chcete opticky zvětšit a provzdušnit. Nemusíte si lámat hlavu v ladění dekorací, protože od těch se minimalismus naprosto oprošťuje. Pokud se nevyužíváte ve zdobnosti, ornamentech a vzorech, je minimalismus jako dělaný právě pro vás.

Židle

...přehánět to s minimalismem ale nemusíte.

Zaměřte se na kvalitu

Pro dosažení dokonale minimalistického bydlení je základem kvalitní a precizně zpracovaný materiál. Minimalismus kouzlí s kvalitou, nikoliv kvantitou. Výběr správných kusů nábytku, které budou utvářet vzhled interiéru, je zásadní. Minimalismus neznamená nudu. I zcela jednoduché prvky mohou v prostoru dohromady vytvářet harmonický celek vyzařující klid a harmonii. Absence zdobnosti nahrazuje vysoká funkčnost spolu s praktičností, která se v domácnosti bez pochyb hodí.

Základní znaky minimalismu

-          funkčnost

-          jednoduchost

-          kvalita materiálů

-          čisté linie

-          vzdušný prostor

Minimalismus v bydlení zpravidla zahrnuje i velkou porci rafinovanosti. Úložné prostory jsou propracované a navenek co nejlépe skryté, aby nerušily celkový čistý dojem interiéru. Funkčnost a jednoduchost jsou základními znaky minimalismu. Je třeba proto klást o to větší důraz na výběr potřebných kusů nábytku, které splní všechny požadavky. Minimalistickým pojetím interiéru můžete docílit redukce zbytečností a oproštění od hromadění nepotřebných věcí. Minimalismus je také o tom, jak věci v domě vhodně uspořádat. Funkčnost je základním pravidlem pro dosažení minimalistického bydlení.

Kombinujte barevné tóny, které prosvětlí váš dům

Jednoduchý, ale zároveň elegantní styl podporují světlé barvy a jemné tóny bílé, krémové nebo hnědé. Světlé barvy prosvětlí váš byt a zároveň ho opticky zvětší. Bílé zdi přinesou více světla do malých, málo osvětlených místností. Bílá barva napomůže k provzdušnění a optickému zvětšení prostoru. Vhodnou kombinací s dřevem dosáhnete jemného, útulného výsledku. Pro minimalistické bydlení je pravidlem užití pouze malého množství barev, maximálně dvou až tří.

Barevný minimalistický pokoj

Minimalismus není jen o černé a bílé. Nebojte se barev a pestrosti.

Minimalismus nemusí znamenat vždy jen strohý, studený prostor

Pro některé však minimalistický styl bydlení představuje až přílišnou sterilnost a neosobnost kvůli absenci doplňků. Minimum prostředků však nemusí znamenat jen čistě bílé stěny a jednoduchý, prostý nábytek. Správnou kombinací materiálů a principu ladění tón v tónu docílíte i v minimalismu originálního bydlení. Při navrhování interiéru je dobré si pohrát s prvky, které zaujmou na první pohled. Může jít o originálně tvarované židle, designovou lampu nebo například obraz v jinak jednoduchém, tlumeném prostoru.

Větší útulnost místností zajistí dřevěný nábytek nebo krémové barvy. K minimalistickému interiéru kromě zajímavých tvarů sedí i geometrické vzory nebo výrazný barevný akcent. Pro vytvoření kontrastu lze zvolit výrazný obraz nebo jednoduché křeslo, které osvěží celé bydlení.

Kvalitní materiál je základem minimalistického bydlení

Jednoduchý nábytek z kvalitního materiálu nezevšední a kdykoliv může být doplněn dekoracemi v podobě živých květin, obrazu či rodinných fotek. Kvalitní materiál zajistí dlouholetou životnost.

Upřednostněním minimalismu docílíte žádané volnosti v interiéru. Potřebného zvětšení prostoru dosáhnete jen s malým počtem účelného nábytku. Vhodným materiálem pro optickou hru s prostorem je sklo nebo tvrzený transparentní plast. Průhledný konferenční stůl je užitečný, efektní a zároveň neruší volný prostor.

Minimalismus v bydlení se uplatňuje především v kuchyni, kde je propojení praktičnosti a jednoduchosti základním požadavkem. Nejde o to zříct se všech radostí bydlení. V minimalismu se pokuste zapřemýšlet nad možností kombinace užitečnosti a jednoduchosti. Oblíbený kus nábytku tak bude plnit svůj účel i vytvářet příjemné bydlení. Minimalismus v bydlení vám ulehčí od hromadění zbytečností a přinese vzdušnost do obytných prostor. Dostatek prostoru vás nebude omezovat a přinese více světla a pohodlí.

Podívejte se také na další díly z velkého seriálu INTERIÉROVÉ STYLY

Skandinávský styl bydlení 

Venkovský styl

Provence styl

Industriální styl

Vintage styl bydlení

Retro styl bydlení

Eklektický styl bydlení

Koloniální styl bydlení

Ekologický styl bydlení

 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

Překlady stavebních otvorů: materiály a specifika

Důležitým konstrukčním prvkem všech staveb jsou překlady, které zajišťují stabilitu nad stavebními otvory. Nesmí chybět nad okny, dveřmi i vraty a musí se s nimi počítat už v projektové dokumentaci. Překlady se...

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...