Moderní styl bydlení skvěle propojuje estetiku s funkčností

Moderní styl bydlení skvěle propojuje estetiku s funkčností

Slovo „moderní" nám označuje něco současného či nedávného. Moderní styl bydlení je tedy definován „současnými" trendy, materiály i designem. Vychází ale také z našeho životního stylu, který je často velmi náročný a hektický. Proto od svého bydlení očekáváme především funkčnost, vzdušnost, sofistikovaný vzhled a jednoduchou údržbu s podporou moderního technického vybavení.

Stejně jako ostatní interiérové styly i moderní styl bydlení má více podob. Interiéry mohou být zařízeny levnějšími materiály, například plastem nebo laminem, nebo na straně druhé tradičními, přírodními a samozřejmě nákladnějšími materiály, jako je dřevo, kov, sklo, kámen a kůže. Velmi oblíbené je i nápadité kombinování obou variant. Zajímavou inspiraci pak můžeme najít ve skandinávském interiérovém stylu.

Bez ohledu na původ materiálů je však design nábytku i dalších prvků v tomto stylu vždy velmi čistý, jednoduchý a s rovnými liniemi. Ani dřevěný nábytek zde nepůsobí rustikálně či zdobně. V minimalisticky pojatém interiéru se dokonce nábytek obejde zcela bez úchytek, které jsou nahrazeny systémem zatlačení dvířek.

Moderní styl bydlení: Vzdušnost a propojení prostoru kuchyně a obývacího pokoje

Nejvýraznějším prostorem v moderním interiéru se stává především kuchyně často propojená s jídelnou i obývacím pokojem. Právě vzhled a funkčnost moderních kuchyní, které někdy působí přímo futuristicky, nejlépe vystihuje obrovský posun ve stylu bydlení oproti minulosti.

Nejžádanějším materiálem k jejich výrobě již není pouze dýha, ale také lamino a lak v různé povrchové úpravě – matné i lesklé a s velkým výběrem barevného provedení. Inteligentní a úsporné spotřebiče jsou samozřejmě vestavné a mezi materiály na pracovní desky se těší oblibě laminát, pravý i umělý kámen, kalené sklo a nerez. Běžné obklady za pracovní deskou se v moderním interiéru nezřídka nahrazují obklady velkoformátovými, skleněnými deskami či kamenem.

V moderním interiéru je časté využití kamene.

Skvělá řešení na míru nejen do malých prostor

Dlouhodobě stoupající cena nemovitostí zvyšuje poptávku po malometrážních bytech v dispozicích 1+kk a 2+kk. Moderní styl bydlení se ale nevelkým prostorám skvěle přizpůsobuje a díky chytrým řešením dokáže vytěžit doslova každý centimetr:

 • Sjednocená podlaha v celé domácnosti bez dveřních prahů vyvolává pocit celistvosti a vzdušnosti. Konkrétní volba podlahové krytiny však záleží čistě na vašich preferencích. Vybírat můžete z široké nabídky podlah dřevěných, laminátových, vinylových, dlažeb, linoleí, kamenných, epoxidových stěrek a dalších.
 • Vestavné skříně až ke stropu působí kompaktně a navíc opticky netříští a nezatěžují prostor, jak se to stává v případě umístění více kusů různorodého nábytku. Vestavné skříně však neslouží pouze k ukládání oblečení a běžných věcí, ale mohou ukrývat i výklopné lůžko nebo pracovní kout.

Vestavná skříň je skvělá i do malých interiérů.

 • Průhledné materiály navozují pocit lehkosti a někdy až neviditelnosti. Vsaďte především na plasty a tvrzené sklo na jídelním stole, malých odkládacích stolcích i židlích. 

Tip: Designová židle s příznačným názvem Louis Ghost (v překl. Duch) vyrobená z průhledného a barevného polykarbonátového plastu ve stylu Ludvíka XV., navržená designérem Philippem Starckem.

 • Závěsný a mobilní nábytek na kolečkách je praktický a současně usnadňuje úklid.
 • Skryté zárubně a posuvné interiérové i skříňové dveře vynikají čistým designem a úsporou prostoru, stejně jako variabilní příčky, tzv. zástěny z mléčného skla nebo dřevěných panelů.

Příjemného a nadčasového interiéru dosáhneme také díky klidnému neutrálnímu základu v barvě bílé, béžové, hnědé nebo šedé. Pokud si však přejete výraznou výmalbu, obklad z kamene, tapetu, fototapetu či fototapetu s 3D prostorovým efektem, volte ji raději jen na jednu stěnu. Nemusíte se obávat, že vaše bydlení tak bude studené nebo fádní, a to díky doplňkům.

Moderní styl bydlení se bez doplňků a dekorací neobejde

V moderním stylu bydlení hraje velmi důležitou roli osvětlení, které dokáže podtrhnout jedinečnou atmosféru každé místnosti. Bez obav kombinujte různé druhy svítidel, ať už se jedná o stropní či nástěnná světla, stojací lampy i menší lampičky. Oblíbené je také použití bodových světel zasazených do stropních podhledů. Zapomenout nesmíme ani na trendové LED pásky, kterými zvýrazníme zajímavé prvky interiéru, jako jsou již zmiňované podhledy, niky, schodiště, akvária a jiné.

Ikonická lampa Arco od italských designérů Achilleho a Piera Castiglioni.

Tip: Ikonická lampa Arco od italských designérů Achilleho a Piera Castiglioni.

Další doplňky v moderním stylu:

 • Obrazy s moderním uměním, fotografie, grafiky a plakáty v jednoduchých rámech či pouze na plátně bez rámů
 • Designové nástěnné hodiny, zrcadla, vázy, mísy a svícny
 • Moderní sochy a plastiky
 • Velké květináče s pokojovými rostlinami
 • Kusové koberce, kožešiny nebo kravská kůže
 • Bytový textil – jednoduché prostírání či běhoun na stůl, splývavé závěsy až na zem, žaluzie, závěsové panely, dekorační polštáře, plédy a další.

Doplňky vyžadují zejména otevřené prostory, jako je obývací pokoj.

Moderní styl bydlení: Rádi byste okořenili svůj čistě moderní interiér?

Působivého efektu docílíte využitím výrazného kontrastu. Pro představu můžeme uvést položení luxusního perského koberce či vystavení exotické sochy v minimalisticky pojatém obývacím pokoji. Velmi populární je dále umístění výrazného nábytkového solitéru ze zcela odlišného interiérového stylu. Do moderní a strohé kuchyně z lesklého lamina se například pořídí masivní starožitný stůl a k němu designové židle z plastu. Možností je samozřejmě mnoho, ale vyberte si raději jen jeden zajímavý prvek, který bude prostoru dominovat.

Podívejte se také na další díly z velkého seriálu INTERIÉROVÉ STYLY

Skandinávský styl bydlení

Venkovský styl

Provence styl

Industriální styl

Vintage styl bydlení

Retro styl bydlení

Eklektický styl bydlení

Koloniální styl bydlení

Ekologický styl bydleníDiskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

VIDEO NÁVOD: Jak opravit protékající závěsný záchod

Děkujeme za doplnění a praktický tip. Ano, odpojení je dobrým řešením, pokud hadička přišla po letech o svou e...

VIDEO NÁVOD: Jak opravit protékající závěsný záchod

Hadička napouštěcího ventilu po letech není tak ohebná jako na videu. Pohodlněji se ventil vyndá, když hadičku...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Já si tu barvu taky zamilovala, viděla jsem jednou reklamu na internetu, že jí někdo ze sl...

Rozkládací pohovka vs. vyklápěcí postel. Co vybrat?

Dobrý den, kvůli omezenému prostoru v bytě řešíme jak s postelí, takže rozmýšlíme, ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Rozumím vám, ale zas co jsme natrefili na personál my, tak byli zkušení a dost nám pomohl...
Zobrazit všechna témata

Podzim/zima 2023: Nové trendy v designu koupelen

Na podzim a zimu přináší rok 2023 přináší interiérový design koupelen nové trendy, o které se s vámi chceme podělit. Zdůrazňují přírodní krásu, moderní technologie a udržitelnost. Zaměříme se na trendy, které s...

Územní plan – jak se v něm zorientovat?

Povinnost zpracovat územní plán pro celé správní území obce má každá obec v ČR. Jedná se o hlavní koncepční a strategický dokument zajišťující logický a udržitelný rozvoj obce. Územní plán je vždy závazný a je ...

Proč si pořídit dílenský vozík a jak vybrat ten správný

Je pro vás dílna místem, kde trávíte většinu svého volného času? Pak je důležité, aby byla dobře organizovaná a vybavená vhodným nábytkem, který usnadní práci. Mezi takový nábytek patří i dílenský vozík. Ten mů...

Byt

Jak vybrat župan a správně ho prát

Jak trávíte zimní večery? My se přiznáme – rádi si užíváme teplo domova u krbu, v županu a s horkým čajem v ruce. Na župany nedáme dopustit. Některé příjemně hřejí, jiné zase díky savosti materiálu poslouží skv...

Alternativy k posypové soli: Šetrnější cesty k zimní údržbě

Zima přináší kromě radosti z krásné sněhové pokrývky také nepříjemné povinnosti spojené s údržbou chodníků. Tradiční posypová sůl, ačkoliv funguje skvěle, s sebou nese i řadu nevýhod. V tomto článku se zaměříme...

Allegro spustilo Black Friday, nabízí slevy až 50 %

Čekáte s vánočními nákupy na slevové akce? Nakupte si v rámci Black Friday, které letos poprvé představuje v Česku také platforma allegro.cz. Internetové tržiště nabízí výrazné slevy ve výši až 50 % u tisíců pr...

Objevte nové sladidlo Irbis s čekankou

Kdo chce omezit příjem cukru, má šanci. Sladidla k tomu poslouží dokonale a můžete sáhnout i po přírodních zdrojích, jakými jsou stévie nebo čekanka. Nové sladidlo Irbis Čekanka využívá vlastnosti obou těchto r...

Elektřina prudce zdraží. Nebo ne?

Vláda tvrdila, že elektřina bude zlevňovat. Dodavatelé tvrdili, že cena elektřiny půjde dolů. A najednou lidem začínají přicházet rozpisy záloh na příští rok a cena elektřiny je na nich často mnohem vyšší! Jak ...

Chytrá svítidla dokážou měnit barevné spektrum podle denní doby

Biorytmy, naše vnitřní hodiny, jsou zásadní pro naše pohodlí a produktivitu. Studie ukazují, že správné osvětlení v průběhu dne dokáže přímo ovlivnit kvalitu spánku, náladu a celkový energetický stav. Chytrá sv...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...