Kuchyně ve skandinávském stylu vynikají jednoduchostí a praktičností

Kuchyně ve skandinávském stylu vynikají jednoduchostí a praktičností

Severský styl pronikl do oblasti interiérového designu už před několika lety a je zdrojem inspirace mnoha bytových designérů. Skandinávský styl jsme si zamilovali také my, a to zejména pro svou jednoduchost, eleganci a čistotu dokonale skloubenou s praktičností. Všechny tyto rysy nejvýrazněji vyniknou v kuchyních, které se stávají centrem dění v mnoha domácnostech. Pojďme se proto blíže zaměřit na to, čím jsou kuchyně ve skandinávském stylu charakteristické a jak při jejich zařizování postupovat.

Kuchyně ve skandinávském stylu rozjasní vaše interiéry

Jednou z předností kuchyní ve skandinávském stylu je jejich schopnost rozjasnit tmavé prostory a opticky rozšířit i menší místnosti. V severských zemích se totiž obecně potýkají s nedostatkem denního světla, a tak interiéry koncipují ve světlých neutrálních tónech, které každému zlepší náladu. Ve skandinávských kuchyních hrají prim bílá, béžová či šedá. Tyto základní barvy se pak skvěle kombinují s doplňky v pastelových barvách, které v prostoru působí hravě a kuchyni ozvláštní.

Kromě výběru neutrálních a světlejších barev je zásadní správný výběr osvětlení. Opět platí, že kuchyně ve skandinávském stylu musí tmavé prostory prosvětlit. Jeden zdroj světla proto není dostatečný. V kuchyních ve skandinávském stylu se zpravidla kombinuje hned několik zdrojů světla, které osvětlují pracovní desku, celý prostor v místnosti, ale také kuchyňský ostrůvek nebo bar. Kromě stropních svítidel se tak hojně pracuje se svítidly závěsnými, které slouží současně jako zajímavý designový doplněk, jenž podtrhne celkový styl kuchyně.

Struktura dřeva ve vaší kuchyni vynikne

Skandinávský styl hojně pracuje s přírodními materiály v čele se dřevem. Právě dřeva mají v severských zemích dostatek, a tak s ním rádi pracují i při návrzích interiérů a samozřejmě i kuchyní. Skandinávská kuchyně má proto velmi často pracovní desku ze dřeva. Pokud z jakýchkoliv důvodů (ceny, náročnější údržby) nechcete pracovní desku kuchyňské linky z masivu, sáhněte alespoň po zdařilé imitaci, která efekt přírodních materiálů dotvoří.

Ne všechny kuchyně ve skandinávském stylu musí mít desku ze dřeva, přesto by se v interiéru dřevo mělo objevit. Některé skandinávské kuchyně mohou mít jen několik kuchyňských skříněk ve dřevěném dekoru, mohou být také doplněny o jídelní stůl z masivu nebo jídelní židle.

Funkčnost na prvním místě

Majitelé kuchyní ve skandinávském stylu oceňují zejména jejich funkčnost. V kuchyni nenajdete téměř žádný prvek, který by byl nepraktický a neplnil v prostoru svůj úkol. Zatímco propojení kuchyně s jídelnou a obývákem je v našem prostředí trendem několika posledních desítek let, v severských zemích má mnohaletou tradici. Skandinávské kuchyně jsou vzdušné a prostorné, veškeré vybavení je vždy po ruce a pohyb po místnosti je snadný a plynulý. Kuchyním nechybí dostatek úložného prostoru, a tak jak v podobě zásuvek a skříní, tak polic, přihrádek či boxů.

Zařiďte i další místnosti v čistém skandinávském stylu

Ve skandinávských kuchyních příliš lesku nenajdete

Honosné moderní kuchyně ve středoevropském duchu často pracují s dvířky a dalšími komponenty zhotovenými ve vysokém lesku. Kuchyně v severském stylu však jdou proti tomuto trendu a upřednostňují matné provedení, které je praktické – nevyžaduje tak častou údržbu, protože na sobě nezanechává otisky prstů. Matná dvířka kuchyňských skříněk působí v prostoru decentně a nestrhávají na sebe příliš pozornosti. Jsou tak skvělou volbou pro ty, kteří upřednostňují praktičnost a umírněnost.

Skandinávský styl bydlení je vyhledávaný po celém světě a Česká republika není výjimkou. Kuchyně vzešlé ze zkušeností severských národů se běžně vyrábí v mnoha kuchyňských studiích a je o ně velký zájem. Líbí se vám vzdušnost, umírněnost, prosvětlenost a maximální funkčnost skandinávských kuchyní? Pak neváhejte a nechejte si ji v tomto stylu zařídit i vy. Uvidíte, že své interiéry povýšíte na novou úroveň.

Přečtěte si i další články věnované skandinávskému stylu bydlení:Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

Korálová barva – jak ji využít v interiérovém designu

Korálová barva přináší do interiérů teplou a svěží atmosféru. Dokůže oživit snad každý prostor. I proto je v posledních letech mezi interiérovými designéry stále oblíbenější. V následujícím článku vám ukážeme, ...