Kuchyně ve skandinávském stylu vynikají jednoduchostí a praktičností

Kuchyně ve skandinávském stylu vynikají jednoduchostí a praktičností

Severský styl pronikl do oblasti interiérového designu už před několika lety a je zdrojem inspirace mnoha bytových designérů. Skandinávský styl jsme si zamilovali také my, a to zejména pro svou jednoduchost, eleganci a čistotu dokonale skloubenou s praktičností. Všechny tyto rysy nejvýrazněji vyniknou v kuchyních, které se stávají centrem dění v mnoha domácnostech. Pojďme se proto blíže zaměřit na to, čím jsou kuchyně ve skandinávském stylu charakteristické a jak při jejich zařizování postupovat.

Kuchyně ve skandinávském stylu rozjasní vaše interiéry

Jednou z předností kuchyní ve skandinávském stylu je jejich schopnost rozjasnit tmavé prostory a opticky rozšířit i menší místnosti. V severských zemích se totiž obecně potýkají s nedostatkem denního světla, a tak interiéry koncipují ve světlých neutrálních tónech, které každému zlepší náladu. Ve skandinávských kuchyních hrají prim bílá, béžová či šedá. Tyto základní barvy se pak skvěle kombinují s doplňky v pastelových barvách, které v prostoru působí hravě a kuchyni ozvláštní.

Kromě výběru neutrálních a světlejších barev je zásadní správný výběr osvětlení. Opět platí, že kuchyně ve skandinávském stylu musí tmavé prostory prosvětlit. Jeden zdroj světla proto není dostatečný. V kuchyních ve skandinávském stylu se zpravidla kombinuje hned několik zdrojů světla, které osvětlují pracovní desku, celý prostor v místnosti, ale také kuchyňský ostrůvek nebo bar. Kromě stropních svítidel se tak hojně pracuje se svítidly závěsnými, které slouží současně jako zajímavý designový doplněk, jenž podtrhne celkový styl kuchyně.

Struktura dřeva ve vaší kuchyni vynikne

Skandinávský styl hojně pracuje s přírodními materiály v čele se dřevem. Právě dřeva mají v severských zemích dostatek, a tak s ním rádi pracují i při návrzích interiérů a samozřejmě i kuchyní. Skandinávská kuchyně má proto velmi často pracovní desku ze dřeva. Pokud z jakýchkoliv důvodů (ceny, náročnější údržby) nechcete pracovní desku kuchyňské linky z masivu, sáhněte alespoň po zdařilé imitaci, která efekt přírodních materiálů dotvoří.

Ne všechny kuchyně ve skandinávském stylu musí mít desku ze dřeva, přesto by se v interiéru dřevo mělo objevit. Některé skandinávské kuchyně mohou mít jen několik kuchyňských skříněk ve dřevěném dekoru, mohou být také doplněny o jídelní stůl z masivu nebo jídelní židle.

Funkčnost na prvním místě

Majitelé kuchyní ve skandinávském stylu oceňují zejména jejich funkčnost. V kuchyni nenajdete téměř žádný prvek, který by byl nepraktický a neplnil v prostoru svůj úkol. Zatímco propojení kuchyně s jídelnou a obývákem je v našem prostředí trendem několika posledních desítek let, v severských zemích má mnohaletou tradici. Skandinávské kuchyně jsou vzdušné a prostorné, veškeré vybavení je vždy po ruce a pohyb po místnosti je snadný a plynulý. Kuchyním nechybí dostatek úložného prostoru, a tak jak v podobě zásuvek a skříní, tak polic, přihrádek či boxů.

Zařiďte i další místnosti v čistém skandinávském stylu

Ve skandinávských kuchyních příliš lesku nenajdete

Honosné moderní kuchyně ve středoevropském duchu často pracují s dvířky a dalšími komponenty zhotovenými ve vysokém lesku. Kuchyně v severském stylu však jdou proti tomuto trendu a upřednostňují matné provedení, které je praktické – nevyžaduje tak častou údržbu, protože na sobě nezanechává otisky prstů. Matná dvířka kuchyňských skříněk působí v prostoru decentně a nestrhávají na sebe příliš pozornosti. Jsou tak skvělou volbou pro ty, kteří upřednostňují praktičnost a umírněnost.

Skandinávský styl bydlení je vyhledávaný po celém světě a Česká republika není výjimkou. Kuchyně vzešlé ze zkušeností severských národů se běžně vyrábí v mnoha kuchyňských studiích a je o ně velký zájem. Líbí se vám vzdušnost, umírněnost, prosvětlenost a maximální funkčnost skandinávských kuchyní? Pak neváhejte a nechejte si ji v tomto stylu zařídit i vy. Uvidíte, že své interiéry povýšíte na novou úroveň.

Přečtěte si i další články věnované skandinávskému stylu bydlení:

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...