Ratanový nábytek – elegantní řešení pro exteriér i interiér

Ratanový nábytek je k vidění na spoustě zahrad a teras, výjimkou však v dnešní době není ani užití v interiéru, spíše naopak, ratanový nábytek je v tomto ohledu velmi vyhledávaný. Příčin jeho vysoké obliby je hned několik – od lehkosti a pružnosti k neotřelému vzhledu, který lze zakomponovat téměř do jakéhokoliv stylu. Křesla, židle, stoly, ale i komody, postele či skříně, to všechno může být ratanový nábytek.

Ratanový nábytek oceňují všichni, kdo hledají eleganci snoubenou s obrovskou škálou možností užití. Díky vkusné kombinaci s doplňkovými materiály se ratanový nábytek nemusí umisťovat pouze na zahrady, jak tomu bylo dříve. Moderní ratanový nábytek je pohodlný a stylově řešený – v kombinaci s příjemným polstrováním, dřevem, sklem apod.

Z čeho se ratanový nábytek vyrábí?

Materiál, z něhož se ratanový nábytek vyrábí, dal také pojmenování těmto kouskům. Ratan je rychle rostoucí rostlinou, která se vyskytuje v tropických oblastech jižní Asie a Indonésie. Je to vlastně palma, pro kterou jsou typické liány, jež se dále zpracovávají, aby mohly posloužit jako surovina pro ratanový nábytek. K tomuto účelu se zmíněné liány suší a pak jsou nad párou tvarovány.

„Liány ratanu mohou dosahovat délky až 100 metrů.“

Ratanový nábytek může být zcela přírodní, nebo umělý, u kterého si uživatelé i výrobci pochvalují zejména vysokou odolnost vůči okolním vlivům. Původní ratan je v takovém případě nahrazován syntetickým vláknem. Je tedy vhodný právě na zahrady a terasy, kde dochází ke střídání teplot a dalších důležitých činitelů, co se na přírodním materiálu dokážou, bohužel, velmi znatelně podepsat.

Ratanový nábytek – druhy

Jelikož se ratanový nábytek může díky moderním postupům dodržovaným při zpracování užívat téměř k jakékoliv příležitosti, jeho hlavní typologie spočívá především v rozlišení, zda se jedná o interiérový, nebo exteriérový ratanový nábytek. Pro ten interiérový je vhodnější spíše loupaný ratan následně upravovaný do různých barevných odstínů, a to v několika provedeních:

 • jako nábytek z ratanového proutí
 • jako nábytek z ratanové kůry
 • jako nábytek z ohýbaných ratanových tyčí

Exteriérový ratanový nábytek se vyrábí z neloupaného ratanu, aby byl schopen odolávat vlivům, které nezbytně souvisí s umístěním nábytku do venkovního prostředí. I tak je ale třeba tento ratanový nábytek co nejvíce chránit, například prostřednictvím ochranných laků, či používáním plachet na zakrytí, uschováváním před deštěm apod.

Jak o něj pečovat?

Určitá exkluzivita přírodního materiálu je na druhé straně vykoupena nutností vytrvalé a důsledné péče. Zvláště pokud chcete, aby ratanový nábytek uchovával svůj elegantní design po dlouhá léta. Jakákoliv správná údržba začíná u prevence, a tak je dobré myslet na ratanový nábytek od samotné koupě, ne až ve chvíli, kdy vykazuje první známky zcela zbytečného poškození a opotřebení. Ohledně čištění platí několik obecných zásad:

 • pro účely čištění používejte měkkou houbičku či hadr
 • voda může být doplněna kapkou saponátu, nesmí však být příliš horká
 • ratanový nábytek nikdy nesprchujte

Ratanový nábytek volí v současné době spousta domácností. Vnáší totiž do domova kousek zdravé přírody (v případě pravého ratanu), a přitom si zachovává elegantní linie a lehkost. Pokud však budete chtít, aby po koupi vydržel co nejdéle, je třeba také pamatovat na to, že by do křesel či židlí neměli sedat osoby, u nichž ručička na váze míjí hodnotu 110 kg.

Ratanový nábytek – výhody/nevýhody:

+ lehký
+ originální a luxusní vzhled
+ snadné čištění
 
- pořizovací cena
- nevelká nosnost
- malá váha může způsobit nestabilitu

 Diskuse k článku

 • Honza Jánský

  20:30 25. 6. 2016 0
  Já bych k těm - přidal ještě malou odolnost. Jakmile se teploty přiblíží k nule, máte za chvíli po nábytku. Jakýkoliv kontakt s vodu je problém. Takže na zimu musíte schovávat a je opravdu těžké jej uskladnit.
  Ale je opravdu nádherný, takže potom co se mi ten z pravého ratanu zničil jsem přešel na umělý ratan a ten můžu doporučit. Je naprosto nenáročný a téměř nezničitelný a stejně hezký.

Dobrý kontakt k tématu

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...