Aby škůdci pokojových rostlin byli bez šance

Aby škůdci pokojových rostlin byli bez šance

Zimní období je pro pokojové rostliny kritické – jsou totiž mnohem více ohroženy nejrůznějšími škůdci a chorobami. Většinou se to týká těch květin, kterým dopřáváte chybnou nebo nedostatečnou péči. Někdy se však objeví i u těch opečovávaných a na řadu tak přichází razantní zákrok v podobě chemických postřiků.


 

Někteří ze škůdců jsou poměrně agresivní a během několika dnů se dokáží rozmnožit tak, že napadnou většinu rostlin. To už na ně nepostačí lapače zastrčené v květináči. Škůdců je celá řada a někdy to dá spoustu práce, než se jich zbavíte. 

Nejčastější škůdci pokojových rostlin

Listové mšice

Drobný okřídlený i bezkřídlý hmyz, který je zabarvený do zelena nebo černa. Jeho přítomnost poznáte tak, že povrch listů na rostlinách je lepkavý a snadno se tak na něj chytají plísně, jejichž výsledkem jsou černé fleky. Lze se jim bránit zesíleným draselným hnojením, pokud se přeci jen objeví, pak pomáhá sprchování rostlin. Přírodně se dá mšic zbavit nasazením slunéčka sedmitečného, které jej likviduje (larvy můžete objednat ve specializovaných obchodech).

Puklice

Plochý hnědý škůdce se na rostlinu přisaje tak, že vypadá jako její součást. Vysávají však rostlinné šťávy, a to i z kořenů v květináči. Také kolem nich je povrch lepkavý. Zbavit se jich jednou provždy bývá těžké – jsou chráněni voskovým štítem, jenž nedovolí proniknout postřiku. Často tak nezbývá nic jiného, než odstraňovat hadříkem případně vatovou tyčinkou jedince po jedinci. Pomáhá v tom líh nebo mýdlová voda.

Svilušky 

Že rostliny napadl tento škůdce, poznáte podle pavučinek, které vytváří na spodní straně listů nebo těsně nad zeminou. Vypadají jako malí pavoučci a rostlinu vysávají, až začne žloutnout a hnědnout. Špatně snáší vlhkost a řešením tak je osprchování rostliny a zabalení do fólie, v níž se během několika dnů přestanou množit a pak i uhynou.

Molice

Bílý okřídlený hmyz, který se usazuje na spodní straně listů. Vylučuje hmotu, na níž se chytají černě. Jakmile se listů dotknete, molice vzlétají. Protože jsou pohyblivé, řešením mohou být lepivé lapače. Vhodné je také umístit rostlinu na místo, kde se dá často větrat.

 Fotolia_43563185_XS

Chemický zásah proti škůdcům

Na každý druh potřebujete rozdílný postřik. Většina z nich je jedovatých, a proto je nikdy nepožívejte v uzavřené místnosti, natož přímo v bytě. 
Na molice je potřeba použít přípravek, který koluje celou rostlinou a sami jej tak do sebe nasají. Je to například Mospilan, jehož aplikaci opakujte jednou za 14 dní. Na další žravé a savé škůdce platí Soldep, Actellic, Neopynamin nebo Ultracid. Svilušky a další roztoče zničí Apollo, Morestan či Omite.

Jak sami vidíte, ne vždy je potřeba zasahovat hned chemicky. Při pěstování dbejte na to, aby bylo o rostlinu dobře postaráno a měla vhodné podmínky – už jen tím předejdete celé řadě problémů.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...