Gauč a postel v jednom: jak vybrat rozkládací pohovku pro každodenní spaní

Gauč a postel v jednom: jak vybrat rozkládací pohovku pro každodenní spaní

V malých bytech a garsonkách je každý metr drahý. Někdy tak nezbývá nic jiného než pořídit rozkládací pohovku, která přes den poslouží jako pohodlný gauč a během noci zajistí kvalitní spánek. Je taková kombinace vůbec možná? Je, ale při výběru se možná zapotíte. Rozkládací pohovky jsou standardně předurčené pro občasné přespávání, ne pro každodenní. I tak na trhu narazíte na typy, které obstojí. Pojďme se zaměřit na to, jak takovou pohovku najít.

Na malém gauči se dobře nevyspíte

Velikost rozkládací pohovky je důležitá jak pro pohodlné sezení, tak spánek. Při výběru se proto nezajímejte jen o velikost ve složeném stavu, ale zejména ve stavu rozloženém. Pohovka pro každodenní přespávání musí být dostatečně dlouhá i široká. V případě, kdy mají na pohovce přespávat 2 dospělí lidé, měla by být šířka po rozložení ideálně kolem 180 cm. Na užších pohovkách se vám bude spát hůře, vše je ale samozřejmě na zvyku.

Vybírejte pohovku s plynulými přechody mezi díly

Nikdy si nekupujte rozkládací pohovku, kterou jste neviděli a předem nevyzkoušeli. V letáku můžete vypadat hezky a prakticky, skutečně ale bývá často jiná. Špatně se spí zejména na rozkládacích pohovkách, které mají mezi jednotlivými díly po složení velké mezery, nerovnosti či hluboké jamky.

Zapadnutí do meziprostoru pohovky může být úsměvné, po několika dnech vás ale začne pořádně štvát. Spaní na nerovné posteli přináší také různé zdravotní komplikace spojené s bolestmi zad či únavou. Proto vyberte takovou sedačku, která bude pohodlná jak vsedě, tak vleže.

Rozložení pohovky musí zabrat jen pár vteřin

Pokud rozkládací pohovku využíváte jako postel jen v případě, kdy k vám jednou za čas přijede návštěva, delší a náročnější složení řešit nemusíte. Pokud se pro vás ale rozkládání stane každodenní záležitostí, jistě oceníte, když vám to zabere jen několik vteřin. Rozložení by měla bez problému zvládnou jedna osoba sama. V předchozím článku o rozkládacích pohovkách jsme se na různé mechanismy skládání zaměřili. Určitě si jej přečtěte a zjistěte, který typ rozložení je pro vaše potřeby nejlepší a bude nejpohodlnější.

Dejte přednost pohovce se zabudovanou matrací

Pohovky, které vytvoří plochu pouhý sklopením opěrní části, nezajistí dostatečný komfort pro zdravý spánek. Jinak je tomu v případě pohovek, které v sobě mají zabudovanou samostatnou matraci, která se ukáže po rozložení. Materiál je uzpůsoben pro spánek, matrace by měla být tvrdší a tvořit rovnou souvislou plochu. V případě, že bude v pohovce zabudovaná matrace dostatečné velikosti, vám zajistí pohodlí a zdravá záda i při každodenním používání.

Máte nepohodlnou pohovku? Pořiďte si samostatnou matraci

Máme řešení i pro ty, kteří už doma rozkládací pohovku mají, ale kvalitní spánek jim nezajistí. Pokud na rozloženou pohovku položíte samostatnou matraci (stačí o tloušťce několika cm), překryjete nepohodlnou vrstvu a dosáhnete mnohem vyššího komfortu. Na trhu se běžně pořádávají tenké, a přitom dostatečně tvrdé matrace, kde se dají i složit a schovat třeba do úložného prostoru v sedačce. Na pohovce se pak vyspíte vcelku dobře, počítejte ale s větší časovou náročností přípravy lůžka.

Do pohovky pro každodenní spaní investujte

Zdraví by mělo být na prvním místě. Nekvalitním spánkem si ho ale můžete spolehlivě zničit. Pokud na rozkládací pohovce chcete opravdu spát každý den, pořiďte si pohovku s pořizovací cenu v řádu desítek tisíc, která bude vyrobena z odolných materiálů a vybavena kvalitním mechanismem rozkládání. Raději pár měsíců spěte na matraci na zemi a na pořádnou sedací soupravu si došetřete.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...