Jak vymalovat byt podle Feng Shui

Jak vymalovat byt podle Feng Shui

Při rozhodování o tom, jak vymalovat byt, se můžete řídit vlastním úsudkem nebo se inspirovat doporučeními designérů. Jednou z možností je mimo to i učení Feng Shui, které pracuje s energiemi v prostoru a snaží se je harmonizovat. Výsledkem je pak prostředí, co působí pozitivně na všechny, kteří v něm přebývají. Jaké tedy volit interiérové barvy právě podle Feng Shui? To se dovíte v dnešním článku.

Barvy ovlivňují naši psychiku, to je věc, která je lidstvu známa již od nepaměti. Chcete-li vědět, jaké účinky jsou přisuzovány jednotlivým barvám, přečtěte si článek „Psychologie barev pomůže dotvořit příjemné bydlení“. Na těchto principech staví i Feng Shui, jehož cílem je dosáhnutí naprostého pohodlí při bydlení.

Feng Shui upřednostňuje přírodu

Základem principů Feng Shui je 5 přírodních elementů: dřevo, oheň, země, kov a voda. Barvy jsou pak pojímány z tohoto hlediska jako určité vibrace, které dodávají prostoru energii a náboj, čímž je utvořeno zázemí působící na psychickou i fyzickou kondici. K jednotlivým elementům přisuzuje Feng Shui zejména následující barvy:

  • Dřevo

= hnědá a zelená

  • Oheň

= červená, oranžová a žlutá

  • Země

= žlutá, béžová a zemité odstíny

  • Kov

= šedá a bílá

  • Voda

= modrá a černá

Barvy podle Feng Shui pro jednotlivé místnosti

Konkrétní interiérové barvy je vzhledem k výše uvedenému nutné volit především na základě toho, k čemu má daná místnost sloužit. Zda k relaxaci, nebo má být naopak aktivizujícím a silně podnětným prostředím. Na to pamatuje i učení Feng Shui. Jaké barvy doporučuje?

  • Obývací pokoj

Výběr barev pro obývací pokoj je poměrně složitý. Někdo totiž tuto místnost užívá vyloženě pro odpočinek, jiný ji považuje za zázemí, kde se může věnovat koníčkům a různým aktivitám. Tak jako tak je vhodné vyhnout se příliš sytým a agresivním odstínům. Příliš doporučované však nejsou ani nevýrazné. Měla by to být také kombinace barev, maximálně však 3. Za neutrální jsou považovány různé odstíny žluté, okrové a zemité tóny, které udržují vztahy v rovnováze. A obývací pokoj je především společenskou místností.

6983396432_93b817b11b

  • Kuchyně

V kuchyni je nutné podpořit především chuť do vaření, potažmo i k jídlu. Feng Shui přisuzuje velký význam přípravě jídla – pokud je kuchař v dobrém rozpoložení, promítne se to do pokrmu a naopak. Nedoporučují se proto opticky studené barvy – modrá nebo šedá, není vhodné zesilovat element ohně, tedy užívat červenou nebo oranžovou. Neutrální je bílá jako barva čistoty, dále je dobrou volbou i matná zelená rozvíjející chutě.

2731863968_17c057e039

  • Ložnice

Ložnice musí působit uklidňujícím dojmem, proto nevolte příliš syté a pozornost poutající barvy. Za nejlepší barvu do této místnosti je považována modrá, dále šedá nebo béžová. Inklinujte zde spíše k neutrálním odstínům, které lze pozvednout pestřejšími doplňky.

959824354_df37676751

  • Koupelna

V koupelně se vyvarujte temným barvám, zvláště v menších místnostech, které by pak působily velice tísnivým dojmem. Volte spíše světlejší, pokud se nedokážete rozhodnout, vsaďte na bílou, co symbolizuje čistotu. Dále se doporučuje meruňková, tyrkysová nebo pastelová zelená.

2832217627_dd984ccc31

Pokud se při zodpovídání otázky, jak vymalovat byt, budete vést učením Feng Shui, podaří se vám podpořit v prostoru tok pozitivních energií. Musíte však pamatovat i na to, že Feng Shui klade důraz na celkové uspořádání, proto si určitě přečtěte doporučené články, které najdete níže.

 Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...