Na co si dát pozor při sušení prádla v zimním období

Na co si dát pozor při sušení prádla v zimním období

Popravdě, v zimním období nemá v podstatě vůbec cenu dávat mokré prádlo ven. Pokud navíc klesnou teploty velmi nízko, hrozí, že vám oblečení zmrzne a…

Mokré prádlo uschne během léta na přímém slunci během pár hodin. Jinak je tomu v zimním období, kdy jsou teploty nízké a prádlo ne a ne uschnout. Pokud se i vám dělají ze zimního sušení vrásky na čele, zbystřete. Pokud dodržíte pár základních pravidel, budete mít prádlo suché, voňavé a plísně v místnosti se jen tak neobjeví. Přinášíme vám důležité rady, na co si dát pozor při sušení prádla v zimním období.

Nemáte sušičku? Sušák se stane vašim věrným pomocníkem

Popravdě, v zimním období nemá v podstatě vůbec cenu dávat mokré prádlo ven. Pokud navíc klesnou teploty velmi nízko, hrozí, že vám oblečení zmrzne a látka změní svou strukturu. Nejjednodušší a cenově dostupnou cestou pro sušení v interiéru je použití sušáku na prádlo. Na trhu na razíte na různé typy sušáků, některé patří do kategorie designových kousků, a tak vám doma nebudou překážet.

Sušáky prádla se vyrábí v různých velikostech, a tak se zamyslete nad tím, jak velké objemy prádla a oblečení potřebujete sušit. Uvědomte si, že mokrý textil (zejména ručníky, župany, povlečení) je velmi těžký. Nejlevnější typy sušáků proto velkou zátěž nemusí dlouho ustát a po čase se pod náporem váhy prolomí.

Různé konstrukce sušáků na prádlo

Podle množství sušeného prádla i prostorech v interiéru vybírejte konkrétní konstrukci sušáku. Hojně rozšířené jsou vertikální sušáky prádla s bočnicemi, které se dají vyklápět, nebo vysouvat. V panelákových bytech jsou pak oblíbené věžové nebo patrové sušáky, které nezaberou příliš místa. Zamyslete se také nad tím, jak často budete se sušákem manipulovat a kam jej bude ukládat.

Při častém skládání zvolte kvalitní konstrukci, u které vám složení a uložení na požadované místo nezabere víc než pár vteřin. Zaměřte se také na zpracování a povrchové úpravy materiálů. Sušáky jsou často opatřené bílým lakem. U levnějších modelů však může po nějaké době dojít k odlupování barvy. Oblečení pak nikdy nepokládejte na zrezivělé části konstrukce, mohlo by dojít k nevratnému poškození textilu. Máte zrezivělý sušák? Raději si pořiďte nový.

Při sušení v interiéru se zvyšuje vlhkost vzduchu

Zřejmě největším problémem při zimním sušení prádla v interiéru je vysoká vlhkost vzduchu, ke které dochází při odpařování vody. Bohužel, v domech i bytech s vysokou vlhkostí se mohou po nějaké době začít tvořit nevzhledné plísně, které představují zdravotní riziko. Proto je třeba při sušení postupovat tak, aby k nadměrnému zvyšování vlhkosti vzduchu nedocházelo.

Nejlepší je umístit sušák prádla do nejméně vlhké místnosti, která je vytápěná a dobře větraná. Problematické může být i sušení v koupelně, která je sice na vysokou vlhkost zvyklá, ale odvětrávání a vytápění je často nedostatečné. Nejlepší je umístit sušák do technické místnosti nebo prádelny.

Zejména v menších bytech však budete muset sušit prádlo i v obýváku nebo ložnici. V takovém případě je důležité umístit sušák co nejdále od stěn a oken, aby se vlhkost nesrážela v těchto místech. Kontrolujte vlhkost a dosáhne-li kritické úrovně, pořiďte si do domácnosti odvlhčovač vzduchu, který problém alespoň částečně vyřeší.

Sušička je užitečná, ale není samospásná

Velkou oblibu si získaly kondenzační sušičky prádla, které řeší problém s nedostatkem prostoru i nadměrnou vlhkostí vzduchu. Sušička nepotřebuje přívod vody, a tak ji můžete umístit kamkoliv, kde máte vybudovanou elektrickou zásuvku.

Sušička je užitečným pomocníkem do domácnosti, přesto se v ní nedají sušit všechny druhy textilu. Proto by měli mít i majitelé sušičky po ruce alespoň malý sušák. Je třeba si uvědomit, že i samotná sušička „vyfukuje“ vlhký vzduch, proto by měla být umístěna v teplé a dobře větrané místnosti. Pro maximální účinek by kolem ní měl být volný prostor, aby mohl vzduch volně proudit. Výběr konkrétního modelu podle účinnosti, úspornosti, kapacitě i nabízených programech je pak jen na nás.

Zvažujete pořízení sušičky prádla? Přečtěte si některý ze starších článků:Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...