Žehlení prádla: Jak postupovat při žehlení jednotlivých materiálů

Žehlení prádla: Jak postupovat při žehlení jednotlivých materiálů

Žehlení patří k těm méně oblíbeným domácím pracem, které jsou ale důležité. Vyžehlit tričko je snadné, pokud ale přijde na řadu nepříliš obvyklý materiál oblečení nebo ložního prádla, může nastat problém. Nesprávným žehlením totiž můžete textilii zničit. Přinášíme vám stručný návod, jak správně žehlit jednotlivé druhy materiálů. V závěru se pak zaměříme na to, jak správně vyžehlit košili, protože i v tom se často chybuje.

Zjistěte o jaký jde materiál, sledujte štítky

Abyste při žehlení neudělali chybu, musíte se informovat o použitém materiálu. Každý kus oblečení by měl být doplněn cedulkou, na které jsou kromě informací o způsobu praní také informace o správném žehlení. Pokud se budete řídit doporučenými postupy, chybu neuděláte.

Žehlení podle jednotlivých druhů materiálů

Každý materiál má jiné vlastnosti a na teplo reaguje rozdílným způsobem. Pokud nechcete své oblíbené oblečení, záclony nebo ložní prádlo zničit, řiďte se správným postupem žehlení. Důležité je naučit se správně manipulovat s žehličkou a nastavit ji. Důležitou roli hraje také samotný výběr žehličky. Dnes lze už za několik set korun pořídit kvalitní napařovací žehličky s pestrou škálou nastavení a tepelnou ochranou proti propálení. Čím kvalitnější žehličku pořídíte, tím bude žehlení snazší a rychlejší. A jak tedy postupovat při žehlení jednotlivých materiálů?

Žehlení kalhot

Žehlení bavlnyaby šlo oblečení z bavlny dokonale vyžehlit, musí se nastavit vyšší teploty. Bavlnu lze žehlit jak s funkcí napařování, tak bez ní. Můžete žehlit jak z lícní, tak rubové strany. U tmavších kusů oblečení doporučujeme žehlení na rubové straně, žehlením se totiž mohou vytvořit lesklé plochy.

Polyester a umělá vlákna při žehlení oblečení z umělých vláken je třeba postupovat s obezřetností. Je potřeba nastavit nižší teploty a řídit se doporučením na štítcích. Obezřetní buďte i u kombinací bavlny s polyesterem. Vysokou teplotou můžete látku nevratně poškodit. Žehlete vždy z vnitřní strany.

Žehlení pletenin obecně se žehlení svetrů a dalších pletenin příliš nedoporučuje, někdy se ale skrčí a je potřeba ji mírně narovnat. Nastavte žehličku na nižší teploty a po oblečení žehličkou rozhodně nepřejíždějte, došlo by ke ztrátě tvaru. Pleteniny také pomocí žehličky nikdy nevytahujte. Nejlepším řešením je pohybovat žehličkou několik milimetrů nad svetlem nebo ji jen na několik vteřin přiložit na pokrčené místo.

Samet, manšestrna žehlicí prkno položte silný ručníky a teprve na něj umístěte oblečení z manšestru nebo sametu. Žehlete po rubové straně, čímž zabráníte tvoření odlesků.

Krajky a výšivkymáte na oblečení výšivky či krajky? Pak postupujte opatrně, aby se dekorace neponičily. Žehlete jen pomocí páry nebo žehličkou přejíždějte několik milimetrů na výšivkou. Nikdy přímo nepřejíždějte před zdobení, nášivky se dokonce mohou obtisknout na spodní straně!

Flanel, tvíd vyžaduje velmi šetrné žehlení na nízké teploty. Žehličku opatrně přiložte na textilii a žehlete plynulými pohyby od dola nahoru.

Přečtěte si také zásady správného praní

Jak správně vyžehlit košili

Zatímco k žehlení některých materiálů (flanelu, namšestru, tvídu) se dostaneme jen zřídkakdy, košile budeme žehlit pravidelně. Správně vyžehlit košili ale není jen tak, spousta mužů i žen při tom postupuje špatně a košili nikdy dokonale nevyžehlí.

Jak správně vyžehlit košili? Začněte límečkem. Žehličkou po něm přejíždějte z rubové strany a postupujte od středu ke krajům a zpět. Následně pečlivě vyžehlete manžety, a to jak z rubové, tak lícní strany. Poté se přesuňte k žehlení rukávů. Je důležité látku vyrovnat a rukáv propnout, a to tak, že jej uchopíte za manžetu. Opět plynulým pohybem žehličky rukávy vyrovnáte.

Žehlení košile

Následně vyžehlete klín na ramenou, a to tak, že jej nasadíte na začátek žehlicího prkna. Nezapomínejte ne prostory mezi knoflíčky. Poté důkladně vyžehlete z vnitřní strany záda a nakonec přední část košile. V samotném závěru ještě jednou přežehlete vršek límečků a vyžehlenou košili prověste na ramínko. Doporučujeme zhlédnout tutoriály a podrobné videonávody, kterých je na internetu velké množství.

Žehlení je zkrátka věda. Kromě informací o nastavení žehličky a způsobu žehlení budete potřebovat praxi. Nachystejte si žehlicí prkno, koš s prádlem a pusťte se do trénování třeba hned!

Máte doma myčku? Pak si přečtěte, jaké nádobí do ní rozhodně nepatří.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

Korálová barva – jak ji využít v interiérovém designu

Korálová barva přináší do interiérů teplou a svěží atmosféru. Dokůže oživit snad každý prostor. I proto je v posledních letech mezi interiérovými designéry stále oblíbenější. V následujícím článku vám ukážeme, ...