Pračka v kuchyni - řešení nedostatku místa v koupelně

Zařídit malý byt tak, aby byl praktický, ale zachoval si svou útulnost, to vyžaduje spoustu rozhodnutí, kterým bude povětšinou vévodit kompromis. Ten se často týká i umístění nezbytného vybavení. A tak se může stát, že pračka se nevejde jinam než do kuchyně, kde se zakomponuje do linky. Před takovým rozhodnutím je ale nutné konečné řešení dobře promyslet. Co je tedy potřeba brát v potaz?

Pračka v kuchyni není ojedinělým řešením. V případě panelákových bytů je často jediným možným, protože v malé koupelně se pro ni místo nenajde, v předsíni by překážela a v obývacím pokoji nebo ložnici by její umístěné zkrátka nebylo vhodné. Vždy je však potřeba dopředu zvážit, zda pračka v kuchyni nezabere příliš volného prostoru a celkově do konceptu kuchyně zapadne, a to jak svým vzhledem, tak dalšími vlastnostmi.

Příliš hlučná pračka se v kuchyni neosvědčí

Výběr pračky, co bude umístěna v kuchyni, pod kuchyňskou deskou, by se měl odvíjet nejen od stěžejních rozměrů, tedy především hloubky, ale také od způsobu chodu přístroje. Ten by neměl být moc hlučný, protože v kuchyni by zbytečně rušil. Výrobci jednotlivých praček uvádí, že tento problém se snaží vyřešit technologie vestavěných typů, u nichž by hluk ani vibrace při ždímání neměly být v takové míře jako u pračky volně stojící.

Přívod vody i odpad musí být dostupný

Budete-li do kuchyně umisťovat volně stojící pračku, kterou jste měli dosud jinde, pamatujte na přívod vody a odpad. Povětšinou se hadice vedou uvnitř kuchyňské linky, pokud se tato místnost nachází například vedle koupelny, je možné provrtat otvor a napojit se do původního nebo standardně připraveného řešení. Jelikož je voda zpracovávána čerpadlem, je možné umístit v tomto ohledu pračku téměř kamkoliv.

Pračka musí mít kolem sebe volný prostor

Pračka v kuchyni také vyžaduje, aby kolem sebe měla volný prostor, minimálně 5 cm na každé straně. Není proto možné mít pro ni připraven otvor, kam dosedne úplně akorát. Při chodu a zejména již zmiňovaném ždímání pračka vibruje, a tak se její konstrukce nepatrně naklání do různých stran. Kdyby kolem sebe neměla dostatek místa, mohla by se po čase zničit.

Další tipy pro umístění pračky

Nejen kuchyň vyřeší problém, kdy je marné najít v domácnosti pro pračku místo. Dobré zázemí může nabídnout i komora, velká skříň nebo zasklená lodžie, ve které samozřejmě musí být dostatečná teplota, aby pračku nepoškodily případné mrazy a další nepřízeň počasí.

Když se pračka nevejde do koupelny, není nutné zoufat. Každý byt nabízí několik možností řešení. Kuchyň se nabízí jako jedno z nich, které je poměrně praktické. Někomu však představa zabudování pračky do kuchyňské linky může připadat nepřirozená a rušivá. V takových případech je dobré postavit pračku do nějakého koutu, kde kompozici interiéru narušovat nebude. Prostor se dá navíc nábytkem či stěnami opticky oddělit.

 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...