Sponkovačky a hřebíčkovačky – podle čeho vybírat?

Sponkovačky a hřebíčkovačky – podle čeho vybírat?

Pouštíte se do domácího čalounění nebo potřebuje občas zatlouct větší počet hřebíků pro výrobu beden, palet nebo dřevěných konstrukcí? Pak si do dílny pořiďte nastřelovací pistoli, která vám ušetří spoustu času a úsilí. Na trhu najdete mechanické, elektrické i pneumatické typy, se kterými pohodlně nastřelíte sponky nebo hřebíky. Některé modely si poradí jen se sponkami, nebo hřebíky, jiné jsou univerzálnější a spolehlivě zvládnou práci s obojím spojovacím materiálem. Pojďme se podrobněji zaměřit na to, podle čeho novou nastřelovací pistoli vybírat.

K čemu se hodí sponkovačky a hřebíkovačky

Při výběru nastřelovací pistole se musíte v první řadě rozhodnout, jaký typ spojovacího materiálu budete chtít nastřelovat. Nejuniverzálnějším pomocníkem do dílny jsou sponkovačky a hřebíčkovačky v jednom, které však také patří do kategorie dražšího nářadí. Naopak jednoúčelové nářadí je cenově dostupnější a mnoha kutilům i profesionálním řemeslníkům bude dostačovat. Konkrétní typ tak vybírejte podle způsobu využití:

Sponkovačky – pro kotvení používají klasické sponky ve tvaru písmene „U“. S oblibou se používají k čalounění, svůj účel však splní i při kotvení fólií k paletám nebo výrobě včelařských rámečků.

Hřebíčkovačky – postarají se o zatloukání hřebíků bez použití kladiva. Hřebíčkovačky s oblibou využívají všichni řemeslníci, kteří často pracují se dřevem. Svůj účel splní při výrobě palet, dřevěných domků, bubnů pro kabely, beden různých typů, ale třeba i přitloukání sádrokartonových desek nebo ocelových konstrukcí. Levnější typy hřebíčkovaček si poradí s měkčími materiály menší tloušťky, ty dražší z kategorie poloprofesionálního a profesnionálního nářadí spolehlivě přibijí hřebíky i do tvrdých materiálů.

Nastřelovací pistole – mechanické, elektrické i pneumatické

Podle způsobu přenosu síly se nastřelovací pistole dělí na mechanické, elektrické a pneumatické. Mechanické připomínají klasické kancelářské sešívačky a jsou určené pro použití jen do velmi měkkých materiálů. Elektrické sponkovačky a hřebíčkovačky patří mezi nejrozšířenější, protože je stačí jen zapojit do zásuvky a po naplnění zásobníku začít používat. Jsou dostatečně výkonné, aby zvládly spojování různých materiálů, navíc jsou dostupné v různých cenových hladinách.

Profesionálové často sahají po pneumatických nastřelovacích pistolích, které mají největší životnost a vynikají velkým výkonem. Pro jejich zprovoznění je potřeba zapojení na zdroj vzduchu. Máte-li v dílně dostatečně výkonný kompresor, pneumatickému nářadí včetně nastřelovaček se rozhodně nemusíte vyhýbat. Samostatnou kategorii pak tvoří akumulátorové nastřelovačky, případně plynové nebo nábojkové, které však nachází uplatnění jen v profesionální sféře.

Výběr podle typu spony a hřebíků

Konkrétní typ nastřelovací pistole, volte podle možnosti využití různých druhů spon a hřebíků. Nejlevnější nastřelovačky zvládnou práci jen s menšími typy spojovacího materiálu, ty dražší jsou naopak univerzální a bez problémů zvládnou i zatloukání delších hřebíků. Chcete-li nářadí používat k čalounění, zajímejte se o rozsah sponek. Zjistěte si, jak velké sponky lze do zásobníku vložit a kolik se jich do něj vejde.

Totéž platí v případě hřebíků, které jsou vzájemně spojené páskou, drátkem nebo lepidlem. Hřebíkovačka by měla umožňovat použití nejrůznějších typů hřebíků, ať už kotevních, podlahářských, stavebních či pokrývačských. Na rozsah kompatibilního stavebního materiálu se zaměřte před nákupem nastřelovačky. Mohli byste později zjistit, že většinu typů hřebíků a sponek, které potřebujete pro kotvení použít, nelze s daným modelem používat.

Na co dalšího se zaměřit

Nastřelovací pistole by měla dobře sedět v ruce a neměla by být příliš těžká, aby se s ní snadno manipulovala. Mnohé typy nastřelovacích pistolí umožňují nastavení síly úderu, díky kterému můžete regulovat hloubku nastřelení. Některé modely jsou vybaveny i řadou doplňujících funkcí, ať už jde optickou signalizaci stavu zásobníku, bezpečnostní uzamknutí nářadí nebo izolování rukojeti pro komfortnější práci.

S kvalitní sponkovačkou nebo hřebíkovačkou vám půjde práce v dílně snadno od ruky. Máte-li v plánu ji používat často, příliš na ni nešetřete a zvolte výkonnější a univerzálnější typ, který vám usnadní spoustu práce. Nenechte si ujít další články věnované výběru nářadí:

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Zatočte se zaschlými kapkami na skle sprchového koutu

Máte v koupelně sprchový kout a už vás přestávají bavit nevzhledné bílé skvrnky, které se tvoří po zaschnutí kapek vody? Poradíme vám, jak proti nim preventivně bojovat a jak je odstranit, když už se na skle sp...

Čeká vás zateplení domu? Nepodceňujte tloušťku izolace

Moderní izolační materiály dokážou výrazně snížit tepelné ztráty budovy. Aby však byl jejich účinek dostatečný, musí být zvolena odpovídající tloušťka izolantu. A právě v tom mnozí ve snaze ušetřit chybují. Poj...

7 tipů, jak ušetřit za energie chytrým zařízením domácnosti

Provoz domácnosti tvoří podstatnou položku ve výdajích a každým rokem se tato částka zvyšuje. S blížícím se významným zdražením je každá úspora energií vítaná. Podělíme se s vámi o 7 tipů, které vás mohou inspi...

Byt

Tipy, jak pěstovat chilli doma v květináči

Pěstování pálivých chilli papriček je opět v kurzu. Protože se jim daří i doma v květináči, můžete s pěstováním začít kdykoliv. Za pár měsíců sklidíte první plody a až nasbíráte zkušenosti, s klidem se pustíte ...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...