Poradíme, jak postupovat při výběru stavebního míchadla

Jak vybrat stavební míchadlo, se kterým vám půjde práce od ruky?

Při stavebních úpravách se neobejdete mez pečlivého míchání malty, betonu, lepidel a dalších stavebních hmot. Ruční míchání přitom není zrovna pohodlné a o kvalitním promísení všech surovin nemůže být řeč. Praktickým pomocníkem každého stavebníka je elektrické stavební míchadlo, které udělá spoustu dřiny za vás. Podle čeho míchadla vybírat a na jaké parametry se zaměřit?

Výběr výkonu podle typu míchaných směsí

Zásadním kritériem při výběru míchadla je jeho výkon. Na trhu narazíte na různé typy nářadí o výkonu od 1000 po 1700 wattů. Samozřejmě platí, že čím výkonnější míchadlo pořídíte, tím hlouběji do kapsy budete muset sáhnout. Proto byste si hned na začátku výběru měli udělat jasno, jaké typy směsí a v jakém množství budete míchat.

Méně výkonný míchadla

Stavební míchadla o příkonu v rozmezí 1000 až 1200 W jsou vhodná pro mísení lehčích směsí, které nevyžadují velkou sílu a mnoho otáček. Kompaktní lehká míchadla jsou vhodná pro míchání lepidel, barev či omítek. Zajistí plynulost otáček motoru, protože na metlu nevyvíjí velký odpor. Při míchání těžkých směsí by však došlo k přetěžování nářadí a ke snížení počtu otáček. Doba mísení se tak výrazně prodloužuje.

Čtěte také:

Renovace starých obkladů – jak na nové obklady bez bourání?

Obklad betonového schodiště: dřevo je kvalitní, ale drahé. Jaké jsou alternativy?

Výběr a použití brusiva – brusné (smirkové) papíry

Výkonnější míchadla

Pro míchání těžkých směsí, které je často potřeba mísit ještě za sucha před přilitím vody, sáhněte po výkonnějším typu míchadla. Nářadí i příkonu 1200 až 1700 W zajistí perfektní promíchání cementu, malty, betonu i stěrky. Vyšší modely se bez problému poradí i se směsí, která obsahuji vyšší podíl kameniva. Nejde přitom jen o vysoký počet otáček, kterých jsou tyto stroje schopny dosáhnout, ale vysoký točivý moment. Ten zajistí i při míchání těžkých směsí, aniž by došlo k přetěžování nebo zpomalování procesu.

Profesionální stavební míchadlo

Míchadla s regulací otáček usnadní práci

Dalším důležitým parametrem je počet otáček za minutu. Ne vždy však potřebujete míchat směs při co největších otáčkách, proto doporučujeme zvolit nářadí s možností plynulé regulace. Levnější typy zvládnou pracovat rychlostí přes 400 otáček za minutu, ty lepší pak spolehlivě zvládnou 600 otáček.

Čím větším množství směsi, tím větší metla

Při srovnávání různých typů míchadel se zaměřte i na velikost metly. Opět záleží na způsobu používání nářadí. Pro rozmíchání menšího množství barvy nebo stěrky by velká metla mohla překážet, naopak míchání velkého množství materiálu by s malou metlo bylo pracné a nedokonalé. Nejmenší metly mají průměr kolem 100 mm, ty velké i 160 mm. Doporučujeme pořídit míchadlo v sadě s různými typy míchacích metel. Na nářadí pak vždy použijete takový typ, který budete potřebovat.

Kromě průměru metly se různé typy liší i svou délkou. Delší metly jsou vhodné pro časté a delší míchání, protože šetří záda (nemusíte se při práci příliš ohýbat). Pokud budete míchat jen krátkou dobu, spolehlivě si vystačíte s kratší 40cm metlou.

Míchací metly se vyrábí v různých průměrech a délkách

Občasné míchání zvládne i vrtačka

Potřebujete jen několikrát do roka promíchat stavební hmoty, a tak se vám do nákupu stavebního míchadla nechce investovat? Výkonnější vrtačky umožňují nasazení menší míchací metly přes nástavec, a tak poslouží stejně jako míchadlo. Počítejte však s tím, že účinnost vrtačky s míchací metlou se nikdy nevyrovná míchadlu, který je k tomuto účelu přímo stvořený. Míchání pomocí vrtačky je pak vhodné spíše jen k mísení lehčích směsí. Mícháním betonu nebo cementu byste snižovali životnost nářadí a nedosáhli požadované konzistence. Dobrým řešením je také zapůjčení profesionálního míchadla z půjčovny nářadí.

Přečtěte si i další články o nářadí a vybavení dílny:Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

5 tipů, jak zútulnit pokoj pro hosty

Také chcete, aby se návštěvy u vás cítily jako doma? Pokud máte samostatný pokoj pro hosty, čtěte dá. Připravili jsme pro vás 5 tipů na jednoduché proměny, díky kterým vytvoříte útulnou atmosféru Ale pozor, při...