Střechu čeká přes zimu zápřah, nenechte nic náhodě

Střechu čeká přes zimu zápřah, nenechte nic náhodě

Jestliže u vás podzimní úklid na zahradě neznamenal i pravidelnou kontrolu okapů, pak to rychle napravte. Spadané listí a větvičky v okapech by mohly v kombinaci s deštěm a sněhem napáchat pěknou neplechu. Před první sněhovou nadílkou to už nestihnete, před tuhými mrazy však ano.
 

Mohlo by se zdát, že problémy se sněhovými příděly budou řešit hlavně v horských oblastech. Ovšem není tomu tak. Na sníh tam jsou dobře připraveni, takže tomu odpovídají i konstrukce střech. Nepříjemnosti mohou nastat spíše u domů v nižších polohách, kde se sněhová nadílka nebývá tolik častá.

Bezpečnostní prvky pro střechy 

Ať už žijete v horách nebo v nížině, pak by na vaší střeše neměly před zimou chybět zábrany proti sněhu, kterých existuje několik druhů. Mezi ty nejčastěji používané patří tzv. tyčové zábrany tvořené dvěma nebo třemi trubkami nad sebou. Zamezí tomu, aby se těžký a mokrý sníh nekontrolovaně sunul přes hranu střechy. Zároveň slouží v případě potřeby i k bezpečnějšímu pohybu po střeše.
Zábrany mohou mít i podobu perforovaných desek či roštů, díky nimž se sníh při sesunu rozdělí na malé části. Stejnou úlohu mají i speciální háky a krytina s hroty.
Aby bezpečnostní prvky pro střechy plnily svůj účel, pak je nutné správné rozmístění. Logicky platí, že čím více sněhu, tím je třeba více zábran. Umístit by se měly minimálně nad chodníky, dveře a garáže. V místech, kde sesun sněhu nevadí, nechte volno, aby nebylo třeba shazovat sníh manuálně. 

Kdy shazovat sníh

Jaké je maximální zatížení střechy bývá uvedeno ve stavebních dokumentech. Záleží na sklonu střechy i zatížení větrem. Pokud si nejste jisti výdrží vaší střechy, pak obecně by nemělo být zatížení vyšší, než 50kg na metr čtvereční. Pokud masa sněhu na střeše nestačí odtávat, pak je nutno pomocí jí dolů a nečekat na oblevu, kdy hrozí sesun celé vrstvy najednou. 
Místo, kam budete sníh shazovat, viditelně označte, aby do něj nevstupovali chodci či neparkovala auta. Také dávejte pozor na námrazu pod sněhem, jedná se totiž o velmi častý jev.

 4260255033_8bcaa59548

Vytápění okapových systémů

Své řešení má dokonce i zamrzající voda v okapech. S ledem na okrajích střech a v okapech si snadno poradí vytápění. Do žlabu se však musí umístit ještě před mrazy, s již vzniklou krustou si totiž neporadí. Kabely se připevní mrazuvzdornými úchytkami blíže ke střeše, s horských oblastech je možné jejich použití i na konce střech. Aby nebyly náklady příliš vysoké, lze pořídit dálkový ovladač pro spouštění, ještě hospodárnější jsou ale teplotní a vlhkostní čidla. Cenově lze sadu pořídit přibližně za šest tisíc korun.
Velkou nevýhodou takového systému je však následné zadržování nepořádku a zvýšený výskyt lišejníků a mechu v jarních měsících a na podzim.

Pečlivý podzimní úklid vám ušetří práci v chladných zimních dnech a hlavně i vrásky. Pokud byste se sami necítili na odklízení sněhu ze střechu, můžete tuto záležitost přenechat profesionálům, kteří jsou vybavení potřebnou technikou. Za takové práce zaplatíte u rodinného domu od tisícikoruny výše. 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...