Vybíráme zábradlí na schodiště: Výhody a nevýhody jednotlivých materiálů

Vybíráme zábradlí na schodiště: Výhody a nevýhody jednotlivých materiálů

Pokud plánujete výstavbu nového schodiště, budete k němu muset vybrat i kvalitní zábradlí, díky kterému se budete cítit bezpečně a které podtrhne styl vašeho interiéru. Zábradlí ke schodišti patří stejně jako střecha k rodinnému domu. Musí splňovat bezpečnostní předpisy a dle norem musí být umístěno u všech schodišť vyšších než 50 cm. Na problematiku norem a bezpečnostních požadavků se tentokrát zaměřovat nebudeme, za to si představíme jednotlivé materiály a jejich výhody i nevýhody.

Zábradlí musí být pohodlné a bezpečné

Při výběru nového zábradlí byste se měli zaměřit na dva hlavní aspekty, a to na pohodlí a míru zabezpečení. Pokud se o zábradlí opřete, musíte mít jistotu, že vám zajistí dokonalou stabilitu. Zábradlí by mělo mít pohodlný úchop. Nemělo by při opření klouzat, stejně tak nesmí mít žádné ostré hrany, o které byste se mohly poranit. U starých dřevěných zábradlí může docházet o odírání povrchu nebo dokonce odštípnutí. Hrozí tak závažné poranění o dřevěnou třísku. Zábradlí ze dřeva by se proto mělo pravidelně udržovat, ošetřovat a případně i čas od času přebrousit.

Architekt by měl navrhnout zábradlí s ohledem na styl interiéru

Zábradlí není jen funkčním konstrukčním prvkem, ale také výrazným estetickým doplňkem interiérového prostoru. Pokud návrh interiéru svěříte do rukou zkušenému architektovi nebo projektantovi, měl by navrhnout takové schodiště se zábradlím, které nebude prostor opticky narušovat. V duchu jednotného styl by měly být použité i materiály pro výrobu schodiště. Rustikálním interiérům sluší klasické dřevěné zábradlí, naopak v moderních prostorách vynikne zábradlí s prvky skla nebo kovu.

Výběr zábradlí podle materiálu

Schodišťové zábradlí se vyrábí z různých materiálů. Nemusí být přitom zhotoveno jen z jednoho, materiály se mohou vzájemně kombinovat. Při výběru zábradlí pole materiálu zohledněte náročnost údržby, komfort při úchopu, odolnost, trvanlivost i míru stability. Pojďme se blíže zaměřit na jednotlivé typy zábradlí.

Materiály na zábradlí se mohou kombinovat

Hliníkové zábradlí

Mezi oblíbený typ zábradlí patří hliníkové. Vyniká nízkou hmotností, díky které není konstrukce schodiště přetěžována. Hliníkové zábradlí je dostupné v mnoha odstínech, protože se opatřuje povrchovou úpravou eloxováním. Zábradlí z hliníku se snadno udržuje a čistí, nemění barvu a nepotřebuje ošetřovat. Eloxované vrstva se však může mechanicky poškodit. Na zábradlí pak mohou být viditelné škrábance nebo vrypy.

Zábradlí z chromu nebo nerezu

Líbí se vám honosný lesklý vzhled kovu? Pak si pořiďte zábradlí z chromu nebo nerezu. Počítejte však s vyššími pořizovacími náklady a současně i s náročnější údržbou. Na lesklém povrchu totiž zůstávají otisky prstů, a tak je potřeba zábradlí často leštit. I přes vyšší hmotnost než u hliníkových zábradlí se hodí do interiéru. Je však zapotřebí přizpůsobit schodiště tak, aby sneslo větší zatížení.

Kovové pozinkované zábradlí

Kovové pozinkované zábradlí vyniká pevností a odolností, nepoužívá se však na schodiště v interiérech. Je totiž velmi těžké, a tak klade velké nároky na konstrukci stavby. Je náročné na dopravu i výrobu, což jeho cenu prodražuje. Pokud však hledáte kvalitní a velmi odolné zábradlí pro venkovní schodiště, bude kovové pozinkované dobrou volbou. 

Skleněné zábradlí

V moderních interiérech se skleněná zábradlí používají velmi často. Vypadají působivě a nepůsobí rušivým dojmem. Dobře vypadají v minimalisticky laděných interiérech, stejně tak i v moderních prostorách pracujících s kovem či betonem. Sklo vyžaduje častou údržbu. Vzhledem k tomu, že se skleněná zábradlí vyrábí z bezpečnostního tvrzeného skla, je riziko poranění v případě rozbití minimální.

Dřevěné zábradlí

Dřevěná zábradlí jsou naprostou klasikou, své pevné místo však mají i v současné architektuře. Jsou Dřevěné zábradlí je vhodné zejména tam, kde je i schodiště zhotovené ze dřeva. Tento typ zábradlí vyžaduje pravidelnou údržbu v podobě impregnace a lakování. Při správném zachování si však svůj honosný vzhled zachová po mnoho let.

Je na vás, pro jaký materiál se nakonec rozhodnete. Každý má své výhody i nevýhody, a tak nelze jednoznačně říct, který z nich je nejlepší. Při výběru myslete na pohodlí, bezpečnost i sladění se zbytkem prostoru. Přečtěte si i některý z dalších souvisejících článků:

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Sádrové obklady: kam se (ne)hodí a jaké jsou jejich vlastnosti

Existuje nespočet obkladových materiálů, po kterých můžete při rekonstrukci nebo realizaci novostavby sáhnout. Vedle oblíbených keramických či kamenných obkladů existují také obklady sádrové. Jsou cenově dostup...

Překlady stavebních otvorů: materiály a specifika

Důležitým konstrukčním prvkem všech staveb jsou překlady, které zajišťují stabilitu nad stavebními otvory. Nesmí chybět nad okny, dveřmi i vraty a musí se s nimi počítat už v projektové dokumentaci. Překlady se...

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Čištění betonové dlažby: Jak odstranit olej a další nečistoty

Beton patří mezi porézní materiály. Proto se na jeho povrchu mohou snadno vytvořit nevzhledné mapy od mastnoty, potravin nebo třeba bláta. Zatímco při čištění keramické dlažby stačí povrch omýt teplou vodou, u ...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...