Obklad betonového schodiště: dřevo je kvalitní, ale drahé. Jaké jsou alternativy?

Obklad betonového schodiště: dřevo je kvalitní, ale drahé. Jaké jsou alternativy?

Čeká vás rekonstrukce starého betonového schodiště nebo přemýšlíte, čím obložit betonové schody v novostavbě? Možností je hned několik, a to v různých cenových relacích. Pokud obklad schodiště zadáte profesionální firmě, počítejte s kvalitní prací, za kterou ale zaplatíte nemalé částky. Obložení schodů přitom zvládne zkušený kutil i sám, důležitý je především správný výběr materiálu a pečlivé pokládání nebo lepení.

Dřevo je drahé, investice se však dlouhodobě vyplatí

Pokud chcete obložit betonové schodiště a je pro vás důležitá kvalita a dlouholetá životnost, neváhejte a zainvestujte do masivního dřeva. Schody jsou zatěžované a dřevo zvládne každodenní zátěž po desítky let bez jakýchkoliv zásahů. Masivní dřevo je jedním z nejdražších obkladových materiálů vůbec.

Pokud se obrátíte na firmu, která obklad schodiště provádí, počítejte s cenou v řádech desetitisíců. Obložení standardních betonových schodů dřevem běžně stojí 60 až 70 tisíc. Na dřevěný obklad schodiště se pak nanáší olej, lak by totiž zvyšoval kluznost povrchu.

TIP: Chcete ušetřit, přesto vás pořízení dřevěného obložení láká? Použijte jen dřevěné nášlapy a boky obložte jiným materiálem.

schodiste2

Dlažba na schody

Dlažba na schody se nejčastěji montuje na venkovní schodiště, své místo má ale i v interiérech. Keramická nebo kamenná dlažba na schody je odolná a díky svému vzhledu se hodí spíše do rustikálních objektů. Díky pestrému výběru na trhu je dlažba na schody dostupná v mnoha typech barevných odstínů a struktur.

Snadno se udržuje, je voděodolná, často i mrazuvzdorná a pevná. Počítejte s tím, že při kontaktu s chodidly působí spíš chladně, což mnohé od jejich montáže v interiérech odrazuje. K sehnání jsou i speciální schodovky, které se na betonové schody snadno nanáší.

schodiste3

Obklad schodiště laminátem

Pokud je pro vás naopak důležitá nízká cena při dostatečné kvalitě a životnosti, obložte betonové schodiště laminátem. Máte-li v interiérech plovoucí podlahu, s laminátem se bude skvěle doplňovat. Laminát se na betonové schodiště lepí, musí se však nanést na dokonale rovnou podlahu.

Z toho důvodu se před montáží laminátového schodiště beton vyrovnává samonivelační stěrkou. Následně se se na beton nanáší lepidlo a na něj se pokládají laminátové desky. Na hranách schodiště se používají lišty, které skrývají přechody mezi jednotlivými deskami.

Koberec na schody se dnes už příliš nenosí

Zatímco v minulosti bylo použití koberce na schody poměrně oblíbeným řešením, dnes se od něj obvykle ustupuje. Koberec na schodech zkrátka neodpovídá současným trendům interiérového designu, i přesto má v některých domech a bytech své místo. Koberec je cenově dostupný, příjemný na dotek a zabraňuje riziku uklouznutí, na druhé straně se musí pravidelně vysávat a tepovat.

Vinyl nebo PVC na obklad schodiště

Dalším levným řešením je obklad schodiště z betonu pomocí vinylové podlahové krytiny nebo PVC. Na trhu jsou k sehnání speciální vinylové dílce, které jsou přímo určeny k pokládce na schodiště. Jejich údržba je snadná, jsou odolné a jednoduše se montují. Obložení schodů s vinylem nebo PVC zvládne i zkušený kutil.

Každý materiál má svá pro a proti. Masivní dřevo vyniká svou stabilitou a dlouhou životností, jeho mínusem je ale vysoká cena. Dlažba na schody je také odolná, přitom je cenově dostupnější, mnohé však odrazuje studený pocit při kontaktu s chodidly. Konkrétní výběr je na vás, obklad schodiště ale považujte za dlouhodobou investici a vyhněte se nejlevnějším řešením.

Přečtěte si i další články z rubriky „domácí dílna“:

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Zatočte se zaschlými kapkami na skle sprchového koutu

Máte v koupelně sprchový kout a už vás přestávají bavit nevzhledné bílé skvrnky, které se tvoří po zaschnutí kapek vody? Poradíme vám, jak proti nim preventivně bojovat a jak je odstranit, když už se na skle sp...

Čeká vás zateplení domu? Nepodceňujte tloušťku izolace

Moderní izolační materiály dokážou výrazně snížit tepelné ztráty budovy. Aby však byl jejich účinek dostatečný, musí být zvolena odpovídající tloušťka izolantu. A právě v tom mnozí ve snaze ušetřit chybují. Poj...

7 tipů, jak ušetřit za energie chytrým zařízením domácnosti

Provoz domácnosti tvoří podstatnou položku ve výdajích a každým rokem se tato částka zvyšuje. S blížícím se významným zdražením je každá úspora energií vítaná. Podělíme se s vámi o 7 tipů, které vás mohou inspi...

Byt

Tipy, jak pěstovat chilli doma v květináči

Pěstování pálivých chilli papriček je opět v kurzu. Protože se jim daří i doma v květináči, můžete s pěstováním začít kdykoliv. Za pár měsíců sklidíte první plody a až nasbíráte zkušenosti, s klidem se pustíte ...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...