Jak připravit balkon na jaro a nadcházející sezónu

Jak připravit balkon na jaro a nadcházející sezónu

Sluneční paprsky, které pomalu pronikají do našich domácností, nás upozorňují, že se jaro blíží. Pokud jste už na podzim ze svého balkonu sklidili veškerý nábytek, rostliny i dekorace, je nejvyšší čas připravit jej zase na nadcházející sezónu. Větší práce vás čeká zejména v případě, že jste během zimy používali balkon spíše jako skladiště. Máme pro vás několik tipů, jak připravit balkon na jaro a na co všechno se nejen při úklidu zaměřit.

Ukliďte podlahu a v případě potřeby ji zrenovujte

Během zimního období dostává na balkoně nejvíce zabrat podlaha. Závisí především na typu materiálu, ze kterého je vyrobena. Minimální údržbu vyžadují betonové podlahy na balkonech, které stačí obvykle zamést, případně opláchnout nebo vyčistit wapkou. I betonová podlaha se může po několika letech poškodit, což se projeví zejména oprýskaným nátěrem a vznikajícími prasklinami. Pokud tak na podlaze nějaké závady odhalíte, podlahu zrenovujte. Praskliny vyplňte speciální maltou a povrch důkladně vyhlaďte. Jednou za čas ji přetřete barvou na beton. Podlaha pak bude nejen hezky vypadat, ale vydrží vám delší dobu.

Na podlahu se zaměřte i v případě, používáte-li jiný typ podlahové krytiny. Zejména v příkladě plovoucích podlah nebo umělé zeleně je třeba jednou za čas podlahu rozebrat a vyčistit podklad. U umělého trávníku dochází často k výskytu plísní a srážení vlhkosti, a tak je nejlepší jej po letech vyhodit a pořídit nový. Čistá podlaha bez viditelných závad je zkrátka základem každého balkonu.

Ukliďte a ošetřete parapety a zábradlí

Po zimě je namístě zkontrolovat i kvalitu zábradlí. V případě kovového typu ověřte jeho pevnost a jsou-li spoje připevněny šrouby, přitáhněte je. Kovové zábradlí si také zaslouží jednou za čas renovaci v podobě nového nátěru. Máte-li zábradlí z nerezové oceli, povrchovou úpravu řešit nemusíte. Vždy však konstrukci očistěte od všech nečistot a nánosů.

Nezapomeňte ani na úklid parapetů, na kterých se během několika měsíců usadila vrstva prachu, písku, hlíny a jiných poletujících nečistot. Kovové parapety můžete také přelakovat, případně popřemýšlet nad jejich kompletní výměnou.

Poškozená konstrukce zábradlí může být nebezpečná!

Vybavte balkon zahradním nábytkem

Ve chvíli, kdy budete mít prosto balkonu vyčištěný a jednotlivé konstrukční prvky opravené či zrenovované, můžete se konečně pustit do zařizování venkovního prostoru. Je jen na vás, pro jaké vybavení se rozhodnete v závislosti na možnostech daného prostoru. Na balkony doporučujeme používat kvalitní zahradní nábytek.

Dobrou volbou je například nábytek z umělého ratanu, který se snadno udržuje a vypadá podstatně lépe než klasický plastový. Kromě zahradních židlí nezapomeňte na venkovní stůl. V posledních letech jsou obzvláště oblíbená houpací křesla typu „vajíčko“, která se připevňují buď do stropu, nebo mají samostatnou nosnou konstrukci. Při instalaci na strop si vždy zjistěte informace i nosnosti a možnostech stavebních úprav a váš záměr nahlaste SVJ nebo družstvu.

Rostliny a dekorace

Nedílnou součástí balkonu jsou rostliny, které vnesou kus přírody i do městské zástavby. O výběru a pěstování balkonových rostlin jsme psali už několikrát, přečtěte si proto některý z předchozích článků:

Kromě rostlin mají na balkoně své místo i dekorace, které prostor zútulní. Může se jednat například o nádoby, koše, svícny, lampy a podobně. Snažte se i v exteriérovém prostoru držet jednotného konceptu a nepřežeňte to s kombinací mnoha barev a materiálů. Na balkonech skvěle vypadají dekorace z přírodních materiálů, volte však takové, které odolají i dešti. Současně by měly být dostatečně těžké, aby z balkonu neodlétly ani při silnějších větru.

Chcete si svůj balkon zvelebit a hledáte dobrý zdroj inspirace? Nenechte si ujít náš minulý článek, ve kterém jsme představili 8 tipů na inspirativní balkony, které vám vyrazí dech.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Sádrové obklady: kam se (ne)hodí a jaké jsou jejich vlastnosti

Existuje nespočet obkladových materiálů, po kterých můžete při rekonstrukci nebo realizaci novostavby sáhnout. Vedle oblíbených keramických či kamenných obkladů existují také obklady sádrové. Jsou cenově dostup...

Překlady stavebních otvorů: materiály a specifika

Důležitým konstrukčním prvkem všech staveb jsou překlady, které zajišťují stabilitu nad stavebními otvory. Nesmí chybět nad okny, dveřmi i vraty a musí se s nimi počítat už v projektové dokumentaci. Překlady se...

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...