Jak na krtka na zahradě

Jak na krtka na zahradě

Zničit udržovanou zahradu i úrodu na ní může celá řada činitelů. Jedním z nich je i krtek, který svými hromádkami a chodbami v půdě může během několika málo hodin naprosto znehodnotit celý trávník a záhony. Pohled na rozrytou zeminu je pro mnohé majitele pozemku stále se opakující nepříjemností, proti níž lze často bojovat jen marně. Někdy totiž nezbývá nic jiného, než vyčkat, až se krtek přesídlí někam jinam. Jaké známe metody, jimiž se lze humánně krtka zbavit?

Krtek sám o sobě nikterak lidem neškodí, dalo by se říci, že právě naopak. Jeho potravou jsou žížaly, červy, larvy či hlemýždi, zkrátka živočichové, kteří znehodnocují úrodu. Jenže s čím na jedné straně dokáže krtek pomoci, to na druhé straně sám zničí. I když nepoškodí například záhony se zeleninou, postará se o lividaci kořenů okrasných květin a keřů. Tvoří si totiž v půdě spleť chodbiček a povrch rozrývá krtinci. Nejlepším způsobem je krtka ze zahrady vypudit. Nebude-li se to dařit, nezbyde nic jiného než ho chytit a následně vypustit třeba na louce za městem. Krtek obecný patří dle Ministerstva životního prostředí mezi chráněné živočichy, i když ne přímo mezi ohrožené druhy. I tak ho ale nesmíte zabít či ohrozit žádným způsobem.

Kde krtci hrabou nejčastěji a proč?

Krtince jsou zeminou, která vzniká při prohrabávání chodeb v půdě. Jelikož ji nemají kam jinam tito živočichové odložit, vyhrabou se s ní na povrch, a tak zničí třeba pěstěný trávník nebo záhon okrasných květin. Vůbec nejčastěji se krtci objevují v čerstvě obdělané půdě, obvykle neponičí kořínky již dospělých rostlin, protože jim přivádí vzduch. I když jsou krtince na zahradě spíše důvodem ke špatné náladě, pamatujte na to, že přítomnost krtka vám dává vědět, že půda je zdravá a „živá“. Mnozí lidé si také neuvědomují, že krtek je na jednu stranu i pomocníkem, protože půdu svým hrabáním provzdušňuje. Jakmile krtinec zadupete nebo jinak zničíte, bude se krtek co nejdříve snažit o vytvoření nových hromádek. Boj s krtincemi je tak trochu bojem s větrnými mlýny. Proto se vyplatí veškerou snahu soustředit do vyhnání krtka z vaší zahrady, škody likvidujte až poté.

5204453631_d2b00a6b52

Nejmodernější způsob, jak na krtka = plašiče a odpuzovače

Krtek je živočich s výborně vyvinutým sluchem a čichem. Od této informace by se následně měly odvíjet vaše pokusy o jeho vyhnání z pozemku. Často se proto využívá zařízení, která vydávají pro krtka nepříjemný zvuk, vibrace nebo ho odpuzují pachem. Pamatujte ale na to, že obdobně jako kuna, o které jsme psali ZDE, i on si může na nepříjemnosti zvyknout. Vyplatí se proto kombinovat několik způsobů a vytrvalost. Je obtížné zbavit se krtka třeba na zahradě u chaty, kam jezdíte jednou za měsíc.

Za moderní a humánní jsou považovány v boji s krtkem různé plašiče a odpuzovače vysílající ultrazvukový signál, co je krtkovi nepříjemný, a tak by ho měl donutit změnit své pole působnosti. Na trhu je k dostání spousta druhů těchto přístrojů, liší se nejen konstrukcí, ale i dosahem vysílání. Dejte si pozor na to, že ne všechny nabízené typy jsou vodotěsné. Většinou se zastrkávají do země na strategickém místě, kde signál pokryje většinu zahrady. Poté do půdy vysílají různé ultrazvukové vlny s přestávkami, aby se co nejvíce předešlo situaci, kdy si krtek zvykne. Některá zařízení mohou fungovat na solární pohon, jiná na běžné akumulátory.

Základní odpuzovače (s nízkofrekvenčními vibracemi) krtků seženete od 200 Kč.

Chcete-li raději využít možnosti krtka chytit a odnést pryč, prodávají se pasti (ve tvaru delší trubky), do kterých krtek vleze a pak se z obou stran uzavřou. Jejich problémem ovšem bývá, že se do nich živočich nemusí vůbec dostat, případně je podhrabe nebo vypudí na povrch společně s krtincem. Další možností, jak se zbavit krtka vypuzením, je koupě speciální směsi v prášku (okolo 100 Kč), ta se sype přímo do hromádky a odhání krtka pachem.

5819291210_e20a221f59Další rady a tipy, jak se zbavit krtka

Mimo výše uvedené postupy se samozřejmě nabízí i různé další, především tzv. babské rady, které si lidé předávají mezi sebou už generace. I ty využívají toho, že má krtek výborný sluch a čich. V následujícím přehledu uvádíme ty nejběžnější lidové tipy, jak na krtka:

 • sekejte trávu každý den, hluk sekačky je krtkovi nepříjemný
 • osázejte zahradu květinami, jejichž pach krtek nesnese – afrikány, řepčík královský
 • do chodeb vložte aromatické látky – např.: citronovou kúru, psí srst, zrající sýr, pepř, benzín na kusu papíru apod.
 • zabodněte do země lešenářskou trubku a na ní namontujte větrník
 • na menších zahrádkách můžete využít zpětný chod vysavače a pouštět na krtka průvan

Při vyhánění krtka musíte být trpěliví. Dokáže se totiž vyhýbat místům, kde mu něco vadí. A tak se může stát, že se z jednoho konce zahrady přesídlí na druhý. Ať už zvolíte jakoukoliv metodu, realizujte ji tak, aby zasahovala po celém pozemku. V případě, že budete do země zahrabávat zakoupené plašiče, zakreslete si do improvizované mapy, kde všude jste je umístili. Po čase byste mohli zapomenout a ve chvíli, kdy byste měli vyměnit baterie, byste si zahradu museli rozrýt, takže by veškeré vaše úsilí bylo zbytečné.

 Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!Diskuse k článku

 • Soňa Dvořáková

  10:12 3. 10. 2016 0
  Tak to my máme na zahradě asi bráchu toho vašeho krtka.Zkoušeli a pořád zkoušíme osvědčené recepty,včetně pastí a elektrických odpuzovačů a na trávníku už není skoro žádná tráva.Tak už nevím,jestli se tomu smát a nebo brečet.Vypadá to hrozně a ten hajzl ryje vesele dál...a to trvá už několik měsíců
 • venca

  09:02 25. 8. 2016 0
  Ja nevim- nafta, pasti, gely atd. U me se moc neosvedcilo, asi mame na zahrade nejakeho inteligentniho super krtka. Premyslim, jestli to take nebude nasim sousedem, ktery picha do zeme odpuzovace krtku, on tam nema nic a my invazi?
 • Jaroslav Žák

  08:27 2. 5. 2013 0
  Článek je zavádějící. Krtek je pouze obecně chráněným živočichem: To znamená, že se nesmí plošně hubit. Pokud ho zabijete na své zahrádce nic se vám nemůže stát. Tzv. humánní odchycení živého krtka - pokud krtka chytíte do trubkové pasti cca. do 1 hodiny zahyne vlivem stresu. Takže musíte být poblíž a stále kontrolovat. Pokud chcete krtka usmrtit, nejlepší je tzv. expanzní likvidátor, který krtka usmrtí okamžitě na rozdíl od klešťových a podobných pastí.

Dobrý kontakt k tématu

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...