Jedovaté rostliny, na které narazíte v lese i na zahradě

Jedovaté rostliny, na které narazíte v lese i na zahradě

Při sběru lesních plodů nebo obyčejné procházce lesem můžeme narazit na řadu jedovatých rostlin, které při požití způsobí vážné zdravotní potíže. Jedovaté rostliny se ale běžně nachází i doma na zahrádce. Možná to nevíte, ale řada květin, které pěstujete, je jedovatá. Mohou ublížit vám, dětem i domácím zvířatům. Pojďme se blíže zaměřit na to, jaké jedovaté rostliny v našem prostředí můžeme objevit.

Jedovaté rostliny v přírodě

Při procházce přírodou na jedovaté rostliny běžně narazíme, obvykle by nás ale nenapadlo je konzumovat. Problém ale nastává především u rostlin, které mají bobulové plody připomínající běžné lesní ovoce. Jejich konzumace bývá často fatální, protože se plodů sní nemalé množství.

Rostliny mají ale jedovatá i semena a listy, dávejte si tak pozor na přenášení jedovatých látek z rukou do úst. Při procházkách buďte na pozoru a hlídejte především své děti. Psy ani jiné domácí mazlíčky nekrmte rostlinami a nedovolte to ani svým ratolestem. Pojďme si nyní popsat několik rozšířených jedovatých rostlin.

Konvalinka vonná

Konvalinka vonná je známá jedovatá rostlina z čeledi chřestovitých. Je rozšířená po celé Evropě a oblíbená i u nás. Otravy konvalinkou nejsou příliš časté. K otravě dochází při žvýkání stonku či listů i pojídání červených plodů. Přiotrávit se můžete dokonce i vodou z vázy, ve které byly konvalinky uloženy! Otrava se projeví nevolností, zažívacími potížemi, omámeností a zvýšeným pocením.

Konvalinka

Rulík zlomocný

Prudce jedovatá rostlina, která roste v nížinách i pahorkatinách v polostínech. Rulík zlomocný má fialové květy, z nichž se stávají krásné černé plody. Ty se bohužel podobají třešním a mohou se s nimi zaměnit. Rulík zlomocný se považuje za jednu z nejjedovatějších rostlin ve střední Evropě. Podle statistik je celá polovin otrav na území ČR způsobena právě rulíkem, tak si na něj dávejte pozor. Pro malé dítě může být smrtelnou dávkou 3 bobule, pro dospělého i pouhých 10 bobulí.

Ruhttps://www.chytre-bydleni.cz/w/chytrebydleni/files/belladonna-1547692_640.jpglík

Vraní oko čtyřlisté

Vraní oko je další lesní rostlinou, které se může splést s lesními plody. Bobule vypadá podobně jako krásná velká borůvka. Vraní oko je prudce jedovaté, bobulí se ale nedá příliš mnoho sníst, protože je jejich chuť odporná a rostlina zapáchá. I přes jedovatost tak nejsou otravy příliš časté.

Tis červený

Jedním z oblíbených keřů či stromů, které se objevují v parcích, na hřbitovech a dalších veřejných místech, je tis červený. I on patří mezi jedovaté rostliny. Jedná se o nejjedovatější strom, který u nás roste. V jehlicích, kůře i semenech má jed taxin, který způsobuje křeče, zvracení, nevolnost a poruchy srdce i zástavu dechu. Nicméně růžové plody tisu nejsou jedovaté a používají se k výrobě vína a dalších potravin.

Tis červený

Durman obecný

Další známou jedovatou rostlinou, která v našich oblastech roste, je durman obecný. Vyskytuje se kolem plotů a cest a také na rumištích. Může se v plodinách objevit také jako plevel, některé druhy se pěstují na zahradě jako okrasné rostliny. Durman obsahuje jedovaté alkaloidy. Je silně toxický. Je známý také díky halucinogenním účinkům, během kterých se může člověk i zranit. K otravě dochází i při inhalaci výparů při vypalování roslin.

Durman

Bolehlav plamatý

Rostlina hojně rozšířená v Evropě, v Asii i Africe. U nás se hojně vyskytuje a snadno se zamění s petrželem či anýzem. Rostlina je silně jedovatá, v minulosti se dokonce používala k popravám. Rostlina obsahuje ve všech svých částech alkaloid koniin.

bolehlav

Další jedovaté rostliny

Mezi další jedovaté rostliny, na které můžete narazit, patří například oměj, náprstník, blín, ocún či rozpuk nebo hlaváček.

Jedovaté rostliny na zahradě

Pozor si dávejte také na jedovaté rostliny na zahradě. Spousta okrasných rostlin obsahuje jedy, které mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Do skupiny jedovatých rostlin na zahradě patří například lekníny, narcisy, mahonie, pěnišníky, azalky, zimostráz, kokořík, jmelí, kapradě či pryskyřníky a břečťany.

Největší riziko otravy hrozí samozřejmě u rostlin, které připomínají jedlé plody a které člověk zkonzumuje záměrně. Před konzumací lesních plodů si dobře prohlédněte celou rostlinu a nenechte se zmást podobností samotných plodů. Pozor si dejte i na své zahrádce a hlídejte své děti. Nenechte je, aby krmily zvířata rostlinami, i psi a kočky se totiž mohou otrávit.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

Překlady stavebních otvorů: materiály a specifika

Důležitým konstrukčním prvkem všech staveb jsou překlady, které zajišťují stabilitu nad stavebními otvory. Nesmí chybět nad okny, dveřmi i vraty a musí se s nimi počítat už v projektové dokumentaci. Překlady se...

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...