Vlhkomilné rostliny, které jsou ideální pro vlhká místa na zahradě

Vlhkomilné rostliny, které jsou ideální pro vlhká místa na zahradě

I když má většina zahrádkářů problémy se suchem na zahradě, přesto se najdou tací, které trápí nadměrná vlhkost na některých stanovištích. Nadměrná vlhkost je způsobena buď přítomností povrchové, nebo spodní vody, které se jen tak nezbavíte. I v permanentně vlhkých částech zahrady ale můžete úspěšně pěstovat rostliny. Je však potřeba vybrat vlhkomilné druhy, kterým pobyt ve vlhké a kypré půdě bude prospívat. Přečtěte si, které rostliny do této kategorie patří.

Vlhká stanoviště mají i své výhody

Při výběru vhodný rostlin do vlhkých částí zahrady se možná zapotíte. Vězte však, že vlhká stanoviště přináší zahrádkářům i řadu výhod. Tou hlavní je rozhodně minimální potřeba zavlažování. Ve většině případů stačí vlhkomilné rostliny zalít ihned po výsadbě. Pokud nenastane období dlouhodobého sucha, zálivku rostlin ve vlhké půdě vůbec nebudete muset řešit.

Zaměřte se na kvalitu půdy

To, že je půda na zahradě vlhká, ještě neznamená, že je vhodná pro výsadbu všech vlhkomilných rostlin. Než se vydáte do zahradnictví a začnete nakupovat rostliny ve velkém, zjistěte co nejvíce informací o kvalitě půdy. Aby se v ní dařilo většině vlhkomilných rostlin, měla by být teplá, provzdušněná a vyživená. Pokud zjistíte, že kvalita půdy není nejlepší, nebojte se ji vylepšit kompostem nebo kvalitním substrátem. Příliš jílovité půdy se pro zlehčení často doplňují pískem.

Čtěte také: Okrasné trávy zpestří vaši zahradu

Jaké druhy rostliny mají rády vlhko?

Konečně se dostáváme k tomu hlavnímu – jaké druhy rostlin patří mezi vlhkomilné, a ve vlhké půdě se jim bude dařit? Pojďme se na některé z nich zaměřit podrobněji.

Ocúny

Mezi rostliny, které vás budou těšit hezkými květy, patří ocúny. Oblíbený je například ocún jesenní nebo ocún byzantský. Vysadit je můžete jak v jarním, tak podzimním období. Například ocún jesenní vás bude těšit hezkými růžovými nebo fialovými květy, které jsou k vidění zejména na přelomu léta a podzimu. Daří se jim právě ve vlhčích částech zahrad, kde tvoří krásné velké trsy.

Křivatec

Až se budete poohlížet po typicky jarní rostlině, které se bude ve vlhké půdě dařit, vzpomeňte si na křivatec žlutý. Patří do čeledi liliovitých a ve volné přírodě se nachází právě v okolí vlhkých luk. Dorůstá výšky až 30 cm a svými žlutými květy vás bude těšit během dubna a března.

Bledule jarní

Za zmínku rozhodně stojí i bledule jarní, která patří mezi jednu z nejčasnějších cibulovin. V ČR se bledule přirozeně vyskytují ve vlhkých lesích, stejně tak i na vlhkých loukách, a to jak v nížinách, tak na horách. Bledule jarní dorůstají výšky cca 15 až 30 cm a vypěstovat si je můžete i na své zahradě. Právě vlhčí stanoviště budou pro pěstování bledulí ideální.

Hajní rostliny

Ve vlhkých půdách, ideální pod stromy, můžete pěstovat tzv. hajní rostliny neboli hajničky. Zpravidla jde o vlhkomilné rostliny, které se přirozeně vyskytují na stanovištích bohatých na živiny. Větší přísun světla vyžadují jen na jaře v období růstu, jinak se jim dobře daří ve stínu. Většina hajniček je pro pěstování ve vlhkých částech zahrad ideální. Do této kategorie patří již zmíněný křivatec, dále hajní sasanky, plicník, terestrické orchideje nebo třeba kandík. Pokud hledáte mohutnější vlhkomilné rostliny, svými velkými listy vás určitě nadchnou bergénie.

Trávy a kapradiny

Při výběru vlhkomilných rostlin nezapomeňte ani na trávy a kapradiny, kterým vlhké prostředí opravdu prospívá. Nemusíte se bát, že by vypadaly nudně a jednotvárně. Zahradu s kapradím snadno oživíte vhodnou kombinací bohatě kvetoucích rostlin. Po jaké kapradinách sáhnout? Dobrou volbou do vlhkých částí zahrad může být například osladič obecný, perovník nebo kapraď královská. Z kategorie trav stojí za zmínku především oblíbené ostřice, které jsou k vidění v mnoha okrasných zahradách.

Pérovník pštrosí (Matteuccia struthiopteris)

Vidíte, že možností pěstování okrasných rostlin, kapradin a trav ve vlhkém prostředí je opravdu hodně. Kombinaci konkrétních druhů už necháme na vás. Přečtěte si i další související články, které jsme pro vás připravili:

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...