Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Eternitové střechy už vyšly z kurzu a nahradily je jiné modernější střešní krytiny. V České republice se však stále nachází velké množství budov se střechou z eternitu. Pokud se rozhodnete takovou střechu rekonstruovat a nahradit modernější krytinou, musíte dodržet přísné normou stanovené postupy. Eternit totiž obsahuje karcinogenní azbest, který se při špatné manipulaci uvolňuje do ovzduší. Bez odborné pomoci byste se podle zákona do likvidace eternitu neměli sami pouštět.

Bez stavebního dozoru se do likvidace eternitu nepouštějte

Eternit patří mezi stavební materiály s obsahem azbestu, který se při nesprávné manipulaci uvolňuje do ovzduší a může způsobit vážné zdravotní problémy. Proto je důležité řídit se při likvidaci přísnými normami a pravidly. Pokud nejste specialista v oboru stavebnictví, správný postup likvidace eternitu pravděpodobně neznáte.

Máte-li doma kůlnu, malou zahradní chatku či jinou nevelkou stavbu s eternitovou střechou, kterou byste chtěli zlikvidovat svépomocí, musíte požádat o stavební povolení a plánované práce s azbestem musíte ohlásit na pracoviště Krajské hygienické stanice. Při likvidaci eternitu svépomocí se však musíte vždy obrátit na kvalifikovaného stavbyvedoucího, který vám zajistí odborný dozor a dohlédne na to, že veškeré práce s nebezpečným odpadem proběhnou podle norem a předpisů.

Stará střecha z eternitu

Odstranění eternitové střechy přenechte profesionálům

Bezpečnější a jednodušší volbou je využití služeb specializované firmy, která se na profesionální odstraňování azbestových materiálů zaměřuje. Vyhnete se tak zdravotním rizikům i možným finančním postihům souvisejícím s neodborným odstraněním eternitu. Při likvidace střech na větších stavbách (rodinných domech, stodolách, halách apod.) je povolání stavební firmy nejlepší volbou.

Odborná firma se postará o kompletní zařízení veškeré potřebné dokumentace a povolení, vymezí v místě likvidace eternitu ochranné pásmo, použije správné pomůcky a ochranné prvky proti unikání azbestu do ovzduší, zajistí bezpečné uložení eternitových desek do neprodyšných obalů a následný odvoz na skládku nebezpečného odpadu.

Jak probíhá likvidace eternitu

Ať už se o likvidaci eternitu postará odborná firma, nebo ji budete provádět svépomocí za odborném stavebního dozoru, vždy se musí postupovat podle stanovených pravidel. Prostor, kde dochází k odstraňování eternitu, musí být vymezen ochranným pásmem, ve kterém se musí dodržovat přísná režimová opatření. V tomto pásmu se nesmí jíst, pít ani kouřit, pracovníci musí být vybaveni ochrannou maskou a pracovními oděvy. Odpady a materiály, které obsahují azbest, musí být opatrně odstraňovány bez zbytečného poškození.

Prasknutím eternitové desky totiž dochází k uvolňování nebezpečného azbestu. Eternitové desky se následně umísťují do speciálních neprodyšných obalů, které musí být označeny tak, aby bylo jasné, že je v nich uložený materiál s azbestem. Obaly s eternitem s následně odvezou na skládku určenou k uložení nebezpečného odpadu. Na skládce se musí materiál okamžitě zakrýt, provozovatel pak musí zajistit, aby se azbestová vlákna nemohla uvolňovat do ovzduší.

Vyvarujte se neodborné manipulaci s eternitem, můžete ohrozit sebe i své okolí. Pokud se obrátíte na specializovanou firmu s dobrými referencemi, budete mít mnohem méně starostí. Víte, co je to vlastně eternit a proč se musí odborně likvidovat? Na to se zaměříme v pokračování našeho článku.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

CO JE TO ETERNIT A PROČ JE MANIPULACE S NÍM NEBEZPEČNÁDiskuse k článku

 • Doubravka

  22:38 11. 9. 2023 0
  Soused mění střechu a staré eternitové desky složil za domem těsně vedle mého pozemku, cca 5 metrů od mého domů. Nevím, co s nimi zamýšlí. Může takto uložený eternit škodit nám, co by sousedům? Můžeme otevírat okna?
  • Redakce Chytré bydlení

   14:12 13. 9. 2023 0
   Dobrý den,

   pokud soused likvidoval eternit svépomocí, bez stavebního dozoru a povolení, porušil zákon a hrozí mu pokuta (pokud by jej někdo nahlásil). S eternitem by měla pracovat odborná firma, která zajistí i likvidaci.

   Položený eternit sám o sobě však nepředstavuje zásadní riziko - nebude-li docházet je jeho narušení. Pokud z eternitu neodlétají úlomky a už se s ním nijak nemanipuluje (nebo na něj nic nepadá), okna můžete dle mého názoru klidně otevírat. Na střechách se používal desítky let a riziko nepředstavoval, problematická je právě jen manipulace s ním. Nebezpečná jsou azbestová vlákna, která můžete vdechnout při odlomení.

   Radek, Redakce Chytré bydlení.
   • Doubravka

    14:53 13. 9. 2023 +2
    Děkuji za vyjádření, které mne uklidnilo.
    • Akeygon

     19:32 29. 5. 2024 0
     Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však evidentně neměla certifikaci ani schválenou žádost od Krajské hygienické stanice, neboť eternit strhávali ze střechy pomocí žebříku a lopat, vše lítalo dolů a lámalo se po dopadu. Ani nám to neoznámili, my měli otevřená okna a vítr vane obvykle právě do nich, a ráno nás to nějakou dobu, odkdy s tím začali, vzbudilo. Po několika dnech naložili hromady kolem domu na otevřený vozík, dál co se dělo již nevím. Říkali jsme jim to, ale brali to dost na lehkou váhu. Stalo se to minulý rok na podzim. Lze to ještě dodatečně někde nahlásit (ČIŽP, stavební odbor místního úřadu), a jaké jsou asi pokuty či sankce, jak pro majitele domu tak pro "odbornou" firmu? Co kdyby u nás po několika letech se objevila rakovina plic či azbestóza? Děkuji za radu.
     • Redakce Chytré bydlení

      14:05 30. 5. 2024 0
      Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kterou popisujete, je opravdu znepokojivá z hlediska ohrožení zdraví a porušování legislativy.

      Možnosti nahlášení:

      Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP): Můžete kontaktovat pobočku ČIŽP ve vašem kraji a sdělit jim podrobnosti o incidentu. ČIŽP je povinna prošetřit podněty a v případě zjištění porušení zákona zahájit sankční řízení. https://www.cizp.cz/
      Stavební úřad místního úřadu: Pokud máte podezření, že firma, která eternit odstraňovala, neměla potřebná povolení, můžete se obrátit na stavební úřad ve vašem městě. Ten má pravomoc kontrolovat dodržování stavebních předpisů a v případě zjištění pochybení uložit sankce.

      Sankce:

      Výše pokut: Výše pokut za porušení legislativy v oblasti odstraňování eternitu se liší v závislosti na závažnosti prohřešku. ČIŽP může uložit pokutu až do výše několika milionů Kč, stavební úřad až do výše několika set tisíc Kč.
      Trestní odpovědnost: V případě hrubého porušení povinností, které ohrozilo zdraví osob, hrozí firmě i zodpovědným osobám i trestní stíhání.

      Uvedené informace mají informativní charakter a vychází z našich zkušeností a informací. Doporučujeme si je ověřit u odborníků. Právě ČIŽP vám poradí víc a zodpoví všechny dotazy.

Dobrý kontakt k tématu

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...