Mravenci ve skleníku a na zahradě: Jak se jich zbavit rychle a ekologicky

Mravenci ve skleníku a na zahradě: Jak se jich zbavit rychle a ekologicky

Mravenci na zahradě a ve skleníku nejsou zejména v jarních měsících ničím neobvyklým. Pokud jste přišli do svého skleníku a narazili jste na velká mraveniště, pusťte se do jejich likvidace co nejdříve. Pokud totiž mravence ve skleníku nebo na zahradě necháte, můžou vám totálně zdevastovat úrodu. Tito tvorové totiž rádi chrání další škůdce včetně mšic, které jsou postrachem nejednoho zahrádkáře. Co udělat, aby se mravenci na zahradě a ve skleníku už dál neobjevovali?

Kde jsou mravenci, tam bývají mšice. Žijí v symbióze

Je důležité si uvědomit, že mravenci na zahradě nejsou sami o sobě velkým problémem. Ano, pobyt na zahradě a ve skleníku mohou znepříjemnit, je ale dobré naučit se s nimi žít a nedělat si starosti s každým malým mraveništěm, který se objeví. Problémem však jsou velká mraveniště, ve kterých se mravenci kamarádí s jiným hmyzem, konkrétně se škůdci.

Bohužel, mravenci žijí v symbióze se mšicemi. Starají se o ně, chrání je před predátory, dokonce je přenáší na místa, kde mají mšice dostatek potravy. Mravenci ve skleníku i na zahradě mšice chovají, protože ty produkují tzv. medovici. Jedná se o sladkou látku, která je bohatým zdrojem energie. Chcete-li se vyvarovat zbytečnému poškození úrody, které mají mšice velmi často na svědomí, vypuďte ze svého skleníku i mravence. Mšice nebude mít kdo chránit a jejich počet se sníží.

Zbavte se mravenců bez použití chemie

Mraveniště neničte, mravence raději vypuďte

Možná vás napadlo nově vytvořené mraveniště jednoduše rozhrabat, rozkopat, zkrátka srovnat se zemí. Toto řešení ale není nejmoudřejší. Mravenci ve skleníku a na zahradě zůstanou, jen je upozorníte na hrozící nebezpečí a oni se okamžitě přesunou na skrytější a často méně vhodné místo. Zničením mraveniště se mravenců nikdy nezbavíte. Uvědomte si, že vašim úkolem není mravence zničit, ale vypudit. Pokud se budou vašemu skleníku a zahradě sami vyhýbat, nebudete muset řešit problémy s jejich likvidací.

Čtěte také: Nástrahy proti mravencům a jejich typy

Mravenci ve skleníku? Použijte chemické přípravky

Pokud se vám nechce experimentovat a nebojíte se sáhnout po chemii, pořiďte si jednu z mnoha přípravků pro likvidací mravenců a mravenišť. Mnohé přípravky se vyrábí také na přírodní bázi, takže po jejich aplikaci nebrání volnému pohybu lidí a zvířat. Insekticidy se prodávají v podobě roztoků i prášků, obvykle působí dotykově. Aplikují se buď přímo na hmyz, nebo do jejich hnízd.

Mravenci žijí v mraveništích společně s královnou, larvami a vajíčky. Pokud mravencům nachystáte jedovatou potravu, přinesou je do hnízda, dají královně, nakonec uhyne celá kolonie. Pro hubení mravenců se stále častěji používají přírodní látky, které mravence vypudí i bez kontaminace půdy i plodin. Vyhýbejte se agresivním prostředkům, které jsou velmi nešetrné vůči životnímu prostředí a ve výsledku mohou ohrozit i vaše zdraví.

Máte mravence ve skleníku? Vypuďte je co nejdříve!

5 tipů, díky kterým vás mravenci na zahradě už nebudou trápit

Kromě komerčně podávaných přípravků se mravenci ve skleníku a na zahradě likvidují i s využitím běžně dostupných prostředků, které máme po ruce. Přinášíme vám 5 vyzkoušených tipů, díky kterým vás mravenci na zahradě už nebudou zbytečně obtěžovat:

  1. Použijte látky, které mravence odpuzují – mravenci jsou velmi citliví na pachy. Některé látky a potraviny jim natolik zapáchají, že si v jejich okolí mraveniště rozhodně nepostaví. Některé potraviny můžete položit i kolem již vzniklých mravenišť. Mravenci se pak často přesunou na jiné místo bez jakéhokoliv fyzického zásahu. Použijte červenou papriku, skořici, majoránku, levanduli nebo bazalku.
  2. Hnojte lógrem od kávy – lógr od kávy rozhodně nemusíte vyhazovat. Je skvělým hnojivem pro některé typy květin a současně pomáhá chránit rostliny před množením mravenců. Mravenci některé vůně prostě nestrpí a kávová sedlina mezi ně patří.
  3. mravenec ve skleníkuPoužijte rybí šupiny – spousta lidí nemůže vystát rybinu a mravenci jsou na tom podobně. Máte k dispozici rybí šupiny? Nechejte je vcelku nebo rozdrťte a posypte do mravenčích cestiček. Mravenci si brzy vyberou jinou trasu, protože rybí odér nemohou vystát.
  4. Přemístěte celé mraveniště – pokud si mravenci vytvořili mraveniště na nešťastném místě, můžete se pokusit jej přesunout. Ve skutečnosti budete usilovat o to, aby se přesunuli sami. Mravenci ve skleníku uvítají, pokud nad jejich mraveniště položíte větší květináč se zakrytými odtokovými otvory. Pokud bude květináč suchý, prostorný a uvnitř temný, bude se jim líbit a mraveniště si vytvoří přímo v něm. Jednoduše ho pak přesunete na přijatelnější místo.
  5. Vyzkoušejte další domácí přípravky, které máte po ruce – mravenci na zahradě i ve skleníků dlouho nevydrží, pokud nebudou mít ideální podmínky pro život. Neusnadňujte jim to a vyzkoušejte i další přípravky pro vypuzení – ocet, pastu, citron, celer, sůl a další.

Snažte se s mravenci ve skleníku a na zahradě bojovat s přírodními prostředky a na chemii sahejte až v nejhorších případech. Stačí udělat vše pro to, aby se mravencům u vás nelíbilo, oni pak sami odejdou. Prostředí pro život jim komplikujte a jejich vyhánění budete mít o to jednodušší.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...