Na okřídlené mravence možná narazíte i na své zahradě

Okřídlení mravenci: kde se berou a jak proti nim bojovat

Snad každý rok se během července a srpna vyrojí velké množství létajících mravenců, které dokážou znepříjemnit den na zahradě i doma. Víte, proč se okřídlení mravenci rojí v jednu chvíli a jak je ze svých zahrad a domácností dostat? Čtěte dál.

Mravenci s křídly zajišťují další silnou generaci jedinců

Okřídlení mravenci, kteří se během července a srpna rojí, jsou mladé královny a samci běžných mravenců. Protože jsou schopni létat v rojích, má královna možnost výběru jedince vhodného pro spáření. Mravenci se také míchají z různých mravenišť, a tak vzájemně vytváří nové geneticky silné generace mravenců. Z hlediska přírody je rojení okřídlených mravenců pozoruhodné. Pokud se však objevují v místech, kde bydlíme a trávíme volný čas, mohou nám být na obtíž. Mravence nemusíte hned hubit. Platí na ně podobné triky jako na běžné mravence a dají se i snadno odlákat.

Létající mravence vyženete z bytu kořením

Asi nejnepříjemnější situace nastane, když se létající mravenci v době rojení zatoulají přímo do vašeho bytu nebo rodinného domu. Už tak se v létě musíte vypořádat s nálety broučků, much, komárů nebo vos, teď vám k tomu ještě přibyli mravenci. Účinnou ochranou jsou samozřejmě sítě proti hmyzu, odlákat je však můžete i různými druhy aromatického koření.

Čtěte také:

Kuna v domě – boj s hlodavcem pomocí babských rad i moderních odpuzovačů

Myši, švábi, štěnice... Jak se zbavit domácích škůdců jednou provždy?

Chcete se zbavit hryzce? Zjistěte si o něm co nejvíce informací

Pokud kolem oken a dveří rozmístíte skořici, hřebíček nebo badyán, měli by se vašemu domovu vyhnout velkým obloukem. Mravenci nemají rádi silné vůně a koření je zpravidla odežene.

TIP: na okřídlené mravence fungují dobře také bylinky. Vyzkoušejte mátu, levanduli či eukalyptus. Použít můžete sušené byliny nebo třeba přírodní oleje nebo esence.

Proti okřídleným mravencům pomůže levandule - sušená i ve formě oleje

Okřídlení mravenci na zahradě či terase

Častěji se s okřídlenými mravenci setkáte na vašich zahradách, balkonech či terasách. Nemusí být na obtíž, na druhé straně létání opravdu velkého roje není dvakrát příjemné. Je však třeba říci, že jde o záležitost spíše krátkodobou, protože po spáření mladé královně křídla odpadnou. Po pár dnech tak už létající mravence nenarazíte. Hrozí však také riziko, že se na vaší zahradě rozšíří a budou tvořit větší a rozsáhlejší mraveniště.

S mravenci bojujte jen tam, kde vás nejvíce obtěžují

S mravenci nemá význam bojovat na celém území vaší zahrady. Smiřte se s tím, že budou její součástí. Pěstováním aromatických bylin však můžete vytyčit oblasti, ve kterých by se neměli zdržovat. Mravenci nemají rádi zmíněnou bazalku či levanduli, poletovat a lézt pak nebudou ani kolem cibule nebo česneku. Vytvořte si kolem terasy bylinkovou zahradu, vysázejte aromatické rostliny kolem chodníčků nebo si postavte vyvýšené záhony. Výskyt mravenců se zřejmě výrazně omezí. Přesunou se do jiné části zahrady, kde se aromatické byliny a rostliny nebudou vyskytovat. Tam vám překážet nebudou.

TIP: proti mravencům skvěle funguje i medvědí česnek, pelyněk nebo citronová tráva.

Poslední záchrana – celer posypaný skořicí

Vyzkoušeli jste různé druhy aromatických bylin, ale mravenci stále létají ve velkém? Členům naší redakce se dobře osvědčil celer nakrájený na plátky a posypaný solí a skořicí. Celer má intenzivní aroma sám o sobě, skořice ji znásobí. Sůl se pak postará o rychlý odvod vody. Při jejím odpařování se budou uvolňovat i kýžená aromata. Celer umístěte tam, kde vás přítomnost létajících mravenců nejvíce obtěžuje.

Celer posypaný solí a skořicí je silně aromatický

Přečtěte si další články zaměřené na problematiku mravenců:Diskuse k článku

 • David Baierle

  14:32 25. 8. 2023 -1
  Autor by si mohl článek po sobě alespoň jednou přečíst, aby se čtenář nemusel setkávat s výrazy jako citronový tráva nebo kýžený aromata.
  • Redakce Chytré-bydlení.cz

   09:56 29. 8. 2023 0
   Dobrý den, Davide,

   děkujeme za upozornění, překlepy jsme upravili. Věřte, že členové naší redakce věnují přípravě, sběru podkladů, předávání zkušeností a samotné tvorbě článků spoustu času a texty opakovaně čtou. Může se přesto stát, že nám něco unikne, jako v tomto případě. Za upozornění jsme proto rádi, přejeme hezký den

   Redakce Chytré bydlení

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

5 tipů, jak zútulnit pokoj pro hosty

Také chcete, aby se návštěvy u vás cítily jako doma? Pokud máte samostatný pokoj pro hosty, čtěte dá. Připravili jsme pro vás 5 tipů na jednoduché proměny, díky kterým vytvoříte útulnou atmosféru Ale pozor, při...