Jak se zbavit mravenců bez použití chemie

Jak se zbavit mravenců bez použití chemie

Zabydleli se u vás doma mravenci a začali řádit v kuchyni, spižírně i dalších obytných místnostech? Až budete řešit otázku, jak se zbavit mravenců, pokuste se s nimi nejprve bojovat bez použití chemie. Pokud vaše snahy selžou, až poté se vydejte do obchodu pro prostředky na hubení hmyzu. Možností, jak se zbavit mravenců s využitím domácích prostředků, je spousta. Mravenci totiž mají citlivý čich, existuje řada pachů, které je odpudí a přesunout se z vašeho obydlí raději jinak. Přinášíme vám několik tipů, které jsme si sami vyzkoušeli a které nám dobře zafungovaly.

Zkuste vysledovat, odkud mravenci přichází

Mravenci se do bytů a rodinných domů stahují ve dvou vlnách. Před zimou se v domácnostech objevují mravenci faraoni (Monomorium pharaonis), na jaře zase černí mravenci, nejčastěji mravenci obecní (Lasius niger). Ti se v České republice vyskytují v největší míře. Někdy je těžké zjistit, odkud tento drobný hmyz do bytu či domu přichází, jindy je to naopak zřejmé.

Pokud se vám podaří vysledovat cestičku z venkovního prostředí domů, máte částečně vyhráno. Mravenci se do vnitřních prostorů nejčastěji dostávají přes fasády, ale také okna a dveře. Jednou z možností, jak se zbavit mravenců bez použití chemie, je vytvořit jim přirozenou bariéru, která je od pokračování v cestě odradí. Nejlepší pomůckou jsou aromatické byliny a další domácí přípravky.

mravenci v bytě - provázek

Aromatické byliny mravence z bytu vypudí

Mravenci mají velmi citlivý čich a špatně snáší některé typy pachů. Obecně je známé, že mravencům nevyhovuje vůně bazalky, levandule, máty či eukalyptu. Pokud k vám mravenci putují přes okno, začněte pěstovat v truhlíku na okenním parapetu některou z uvedených rostlin. Mravenci se začnou vašim oknům vyhýbat velkým obloukem. Lístky máte, sušenou levandule či eukalyptus můžete také položit přímo do cesty, po které mravenci putují. Po několika hodinách změní směr a vašemu obydlí se vyhnou.

Problém však spočívá v tom, že jakmile aromatické rostliny z vašeho bytu odstraníte, mravenci s velkou pravděpodobností zase brzy přijdou. Jedná se tak o funkční, ale krátkodobé řešení. Pokud se u vás doma objevují mravenci třeba jen několik měsíců na jaře, umístění aromatických látek může být dostačující.

mravenci v bytě - máta

Přírodní prostředky na hubení hmyzu

Pokud se nespokojíte s vypuzením mravenců, ale chcete se jich nadobro zbavit a vyhubit je, ani v takovém případě nemusíte sahat hned po chemických přípravcích. Je několik možností, jak se zbavit mravenců bez chemie.

Sladidlo a kvasnice

Jednoduchý prostředek na hubení mravenců si snadno vyrobíte i doma. Stačí smíchat kvasnice s medem, cukrem, sirupem či jiným sladidlem. Směs přendejte na malou misku či papír a umístěte ji v blízkosti výskytu mravenců. Mravenci se do kvasnic se sladidlem okamžitě pustí, kvasnice jim však způsobí smrt.

Výtažek z kopretiny a spinosad

Přírodní prostředky pro hubení hmyzu najdete i ve specializovaných obchodech s drogistickým zbožím. Jedním z nejúčinnějších insekticidních přípravků na přírodní bázi jsou výtažky z kopretiny a spinosad. Spinosad je přírodní produkt, který se vyrábí fermentací bakterie spinosa běžně obsažené v půdě. Spinosad si mravenci odnášejí do svého hnízda, kde po pozření následně umírají.

Čtěte také: Nástrahy proti mravencům a jejich typy

Známe další tipy, jak se zbavit mravenců bez chemie

Výše uvedené způsoby boje proti mravencům jsme si sami vyzkoušeli a fungovali nám. Existuje však mnohem více babských rad a postupů, které si můžete vyzkoušet. Patří mezi ně například tyto:

  • Mravence v bytě vypudíte i skořicí, hřebíčkem, cibulí či česnekem.
  • Potírejte prahy dveří a rámy oken roztokem slané vody.
  • Chcete vypudit mravence? Nasypte jim do cesty kávovou sedlinu.
  • Pokud jste objevily otvory ve zdi, kterými mravenci vylézají, nastříkejte do nich vodu s jarem.
  • Cestu mravencům přerušíte umístěním zubní pasty.
  • Na neutěsněná okna a dveře používejte hřebíčkový olej, kterému se budou velkým obloukem vyhýbat.

Bojujete s mravenci? Pak si rozhodně přečtěte i náš starší úspěšný článek o boji s mravenci v bytě. Cenné rady a tipy najdete i v článku o boji proti mravencům na zahradě a ve skleníku.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

5 tipů, jak zútulnit pokoj pro hosty

Také chcete, aby se návštěvy u vás cítily jako doma? Pokud máte samostatný pokoj pro hosty, čtěte dá. Připravili jsme pro vás 5 tipů na jednoduché proměny, díky kterým vytvoříte útulnou atmosféru Ale pozor, při...