Sázení česneku se vyplatí, získáte chutné přírodní antibiotikum

Sázení česneku se vyplatí, získáte chutné přírodní antibiotikum

Kuchyň bez česneku, to si snad nejde ani představit. Česnek vám bude dělat celoroční společnost – nejdřív při výsadbě, pak při sklizni a nakonec v zimě jako nejlepší přísada do spousty jídel. Česnečka vás postaví na nohy, stroužek přidaný k masu jej zase bezkonkurenčnš provoní. Nejen kvůli jeho aroma se vám budou vyhýbat nemoci. Jedná se totiž o silné přírodní antibiotikum.


Jeho pěstování není obtížné, a tak se pěstuje od brzkého jara. Sklízení probíhá zase až do pozdního podzimu, kdy s jeho pomocí můžete čelit všudypřítomným bacilům.

Sázení česneku na podzim i na jaře

První vhodné období pro výsadbu česneku přichází v listopadu a prosinci, protože je schopný odolat i nízkým teplotám. Druhou šanci pak máte brzy na jaře, hned, jak bude možné pracovat po zimě s půdou. Brzké vysazení zajistí hustý kořenový systém a dobrou výživu.

Příprava půdy pro sázení česneku

Půdu vyčištěnou od plevele prokypřete a obohaťte o přírodní hnojiva. Nehodí se mokrá půda, ale zase je potřeba vlhkost – tedy tak akorát.

Jak na moření česneku

Před výsadbou je vhodné česnek namořit, aby lépe vzdoroval chorovám, škůdcům nebo hnilobě. Kvalitních stroužků docílíte právě namořením. K tomuto účelu se používají dva přípravky – Sulko či Rovral. Koncentraci mořidla připravte podle pokynů na obalu. Samotný proces pak může probíhat přes noc, kdy namočené stroužky dostatečně absorbují všechny látky.

Sázení česneku na jaře

Vysazování probíhá po jejich oschnutí. Zasazené stroužky je pak možno chránit ještě proti jednomu častému škůdci – háďátku. Používá se tzv. Afrikán (aksamitník). Sází se do hloubky 5 – 10cm ve vzdálenosti alespoň 10cm.

Mezi jednotlivými řádky česneku nechte kolem 30cm. Místo jeho výsadby pravidelně vyměňujte a několik let ho nesaďte ani po cibuli nebo pórku.

Pokud se vám nepodaří vypěstovat pěkný česnek, nezoufekte, protože chyba možná nebude na vaší straně. Špatnou úrodu mívá na svědomí nekvalitní setba, proto důvěřujte jen spolehlivým zdrojům. Pokud se budete snažit vypěstovat úrodu z všudypřítomného čínského česneku, pak pravděpodobně nebudete mít úspěch.

  • Česnek má rád slunná místa, dařit se mu ale bude i v mírném stínu
  • Ideální je lehká písčitá půda s dostatkem živin (obohacená kompostem), naopak půdy s vysokým obsahem jílou česneku nevyhovují
  • Vhodné pH půdy se pohybuje mezi hodnotami 6-7
  • Pro úspěšné pěstpvání jakýchkoliv plodin nezapomeňte na každoroční střídání druhů, aby nebyla půda vysílená
  • Pěstování česneku v nádobě není ideální, ale je možné; prostor pro jednu rostlinu by měl být alespoň 20x20 cm
  • Mělké kořeny jsou citlivé na sucho, proto je někdy potřeba pomoci přírodě a zalévat
  • Není záruka, že vám poroste česnek zakoupený v zelenině (často bývá ošetřován i po sběru)

Sklízení a správné uskladnění česneku

Čas pro sklizeň česneku poznáte podle uvadajících listů. U některých odrůd přicjhází čas už v červenci. Stav česneku si ověříte i podle paličky, kterou rozpůlíte, a pokud budou jednotlivé stroužky pěkně plné, správný čas je tady.
Dobu v půdě zbytečně neprotahujte, protože stroužek by se mohl rozpadnout.
Při sklizni dejte pozor na poškození stroužků a vyrývejte jej opatrně.

Sázení česneku na podzim

Očištěný česnek svažte po několika kusech a zavěste na suché a dobře větrané místo. Ponechte je tam 2-3 týdny dokud neseschne obal. Zkraťte paličky a uložte na suché místo.
Stroužky k další výsadbě zatím neoddělujte, na to přijde čas až před mořením.

Paličák versus nepaličák

Druhy česneku se liší podle květenství s květy a pacibulkami. Pokud se neodstraní, snižuje se výnos. Pro pěstování jsou výhodnější spíše nepaličáky, které jsou spolehlivější a je možno delší skladování. Vyjma České republiky, je oblíbenější druh, který paličky netvoří. Liší se i výraznější vůní a tím, že nevytváří květenství. Veškerá jeho energie tak směřuje do cibule. (Často se proto květenství odstraňuje)
Narazíte na zastánce obou druhů, kteří dokáží horlivě obhajovat ten nebo onen česnek. Zkuste si pěstování obou a pak sami rozhodněte, který vám vyhovuje víc. Není nad osobní zkušenost.

Co s naklíčeným česnekem


Česnek patří mezi rostliny, které dokáží opakovaně vyklíčit. Takový stroužek ale získává hořkou chuť a není vhodný ke konzumaci. To však neznamená, že byste jej měli zahodit na kompost. Právě naopak – zkuste ho umístit do skleněné nádoby s trochou vody pro kořeny a sledujte, co se stane. Klíčky pak můžete použít ke zdobení pokrmů. Jsou velmi jemné chuti a na čerstvém pečivu fenomenální.

Příprava půdy pro sázení česneku

Chutné přírodní antibiotikum

Čerstvý česnek má sílu. Ještě aby ne, když zvládne podpořit imunitu jako málokterý jiný přírodní produkt. Chrání před rakovinou žaludku nebo tlustého střeva. 
Patří k nejúčinnějším přírodním antibiotikům (společně s cibulí, kurkumou, zázvorem, kari, kardamonem a skořicí). 

Kuchařka Alice May Brock říká, že rajčata a oregano udělají jídlo italským, pelyněk a víno francouzským, smetana ruským, citron a skořice řeckým, sojová omáčka čínským, ale česnek – ten udělá jídlo dobrým. Dá se jen souhlasit.
Jediný česnek, který má vadu, je česnek čínský. V porovnání s chutným a aromatickým českým česnekem zkrátka propadá na celé čáře. A když už někam česnek patří, je třeba, aby tam byl znát. Proto si ho vypěstujte sami. Nepotřebuje moc pozornosti a určitě si ho v jídle vychutnáte.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...