Připravte se na chřipkové období. Pěstujte bylinky, které pomáhají proti kašli i nachlazení

Připravte se na chřipkové období. Pěstujte bylinky, které pomáhají proti kašli i nachlazení

Také vás každý podzim nebo zimu skolí chřipka nebo nachlazení? Možností, jak se na chřipkové období preventivně připravit, je řada. Příjem vitamínových doplňků nebo očkování proti chřipce riziko onemocnění minimalizují. Proti nemocem však můžeme preventivně bojovat i užíváním bylinek, které si snadno vypěstujeme na zahrádce i v květináči na okenním parapetu. Mnohé byliny působí léčebné i v průběhu nachlazení a zmírní kašel, vysoké teploty a další příznaky chřipky a nachlazení. Vybrali jsme pro vás 5 různých bylinek, které si snadno doma vypěstujete i vy.

Tymián

Tymián obecný se hojně využívá v gastronomii, díky svým léčivým účinkům je vhodný i v oblasti přírodní medicíny. Tymián je nízký polokeř dorůstající výšky 20 až 30 cm a kvete od května až do září. Aby nezvadl, je třeba pravidelně ostříhávat odumřelé listy. Tymián působí proti průjmu a nadýmání, ale také mírní kašel a působí protizánětlivě. Je dobrým pomocníkem i pří léčení infekcí močových cest a močového měchýře.

Jak užívat tymián: Ze sušených lístků tymiánů si připravte odvar a při bolestech v krku jej kloktejte. Z kvetoucích lístků tymiánu si můžete připravit i čaj, který pomáhá při nachlazení i trávicích potížích. Čaj z tymiánu pomáhá také při bolestech hlavy.

Jak pěstovat tymián: Tymián můžete pěstovat ze sazenic nebo ze semen. Tymián je nenáročný na pěstování a dobře se mu daří i v květináči. Daří se mu v suché dobře propustné půdě. Květináč umístěte na slunné místo bez přímého působení větru.

Rýmovník

Rýmovník pochází z Austrálie, kde roste jako keř. Dnes se však pěstuje na všech kontinentech a u nás je oblíbenou pokojovou rostlinou. Listy rýmovníku obsahují silice, které uvolňují dýchací cesty. Proto je ideální bylinou při boji s rýmou a nachlazením. Rýmovník se rychle rozrůstá a snadno se rozmnožuje řízkováním. Po několika měsících tak budete mít dostatek listů rýmovníku, které využijete v domácí přírodní léčbě.

Jak užívat rýmovník: Listy rýmovníku lze zpracovávat různými způsoby. Dají se sušit a použít k přípravě bylinného čaje. Stejně tak se dají použít pro výrobu bylinného sirupu, tinktury nebo léčivé masti. Odvar z rýmovníku můžete používat ke kloktání i pro použití na obklady při nachlazení a zvýšené teplotě.

Jak pěstovat rýmovník: Rýmovník je nenáročnou bylinou na pěstování, vyžaduje však dostatek slunečního záření. Proto se bylinám daří na okenních parapetech, kde během dne svítí dostatek slunce. Denní teploty pro pěstování by měly být v rozmezí od 22 do 28 °C. Rýmovník pravidelně přihnojujte pomocí tyčinkových hnojiv na bylinky. Rostliny snadno rozmnožíte řízkováním.

Šalvěj

Šalvěj lékařská je aromatická rostlina s přímou lodyhou a vstřícnými řapíkatými listy. Jako koření a cenná léčivka je šalvěj známá už od dob starověkého Řecka. Šalvěj má dezinfekční účinky, urychluje hojení a působí proti krvácení z dásní. Pomůže vám však i během podzimních a zimních dnů, protože ulevuje při chřipce a nachlazení. Ve vyšších dávkách však působí toxicky, proto je třeba hlídat užívané množství. Šalvěj se nesmí užívat těhotné a kojící ženy.

Jak užívat šalvěj: Díky silnému aroma se šalvěj hodí pro použití v aromaterapii i k inhalaci. Uvolňuje dýchací cesty. Z šalvěje si také můžete připravit odvar, který budete následně několikrát denně kloktat. Kloktání šalvěje je vhodné v případě, že vás trápí škrábání v krku nebo chrapot.

Jak pěstovat šalvěj: Šalvěj se nejčastěji pěstuje na zahradě, bude se jí však dařit i v květináči. Bylinka má ráda slunné stanoviště a dobře propustný substrát, který je vhodné provzdušnit dílem perlitu. Šalvěj je náročná na živiny a zavlažování, proto by půda neměla nikdy vyschnout. Během letního období doporučujeme šalvěj jednou za 14 dní přihnojovat. Bylinu můžete rozmnožovat řízkováním.

Meduňka

Meduňka lékařská je vytrvalá rostlina, která dorůstá výšky až 150 cm. Má řapíkaté listy, které příjemně voní po citrónu. Nať z meduňky je možné využívat také jako koření. A jakými účinky se tato bylina pyšní? Snižuje stres, zlepšuje kvalitu spánku, má protivirové účinky a ulevuje od bolestí hlavy. Pokud se potýkáte s podzimními depresemi a výkyvy nálad, účinky meduňky jistě oceníte.

Jak užívat meduňku: Z listů meduňky si můžete připravit meduňkový čaj. V některých regionech má tradici příprava léčivého bylinkového likéru.

Jak pěstovat meduňku: Vzhledem ke své velikosti se meduňka nejčastěji pěstuje na záhonu, bude se jí však dařit třeba i na balkóně v truhlíku. Rostlinu umístěte na slunné stanoviště, protože intenzita slunečního svitu ovlivňuje sílu aroma listů. Meduňku nevystavujte průvanu. Při pěstování v květináči použijte dostatečně velkou a hlubokou nádobu, proto koření až ve 30 cm. Pěstování je možné ze semen i sazenic. Lístky meduňky se sklízí ještě před rozkvětem, kdy obsahují největší množství silic.

Aloe vera

Aloe vera je svými léčivými účinky známá už několik tisíců let. Dnes se používá po celém světě a bez problémů roste i v našich klimatických podmínkách. Používá se pro urychlení hojení ran, snižování hladiny krevního cukru i jako projímadlo. Pomáhá však zlepšovat obranyschopnost imunitního systému a bránit organismus proti infekcím, proto byste měli mít aloe po ruce i během podzimu a zimy.

Jak užívat aloe vera: Aloe vera lze užívat zevně i vnitřně. Z listů rostliny se připravují čaje, likéry, bylinné gely a masti, nálevy, odvary a podobně. Hojně se využívá i v komerčním odvětví pro přípravu potravinových doplňků či kosmetických přípravků.

Jak pěstovat aloe vera: I když má aloe vera exotický původ, pěstování v našich podmínkách není nijak náročné. Jde o sukulentní rostlina, která pochází z pouštních oblastí. Proto potřebuje lehkou dobře propustnou půdu a nevyžaduje nadmíru zálivky. Naopak přehnaná zálivka jí může uškodit. Přihnojovat můžete rostlinu až do začátku zimy. Pro rychlý růst potřebuje dostatek slunce, a to ve všech ročních obdobích. Rostlinu si snadno namnožíte řízkováním.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Zatočte se zaschlými kapkami na skle sprchového koutu

Máte v koupelně sprchový kout a už vás přestávají bavit nevzhledné bílé skvrnky, které se tvoří po zaschnutí kapek vody? Poradíme vám, jak proti nim preventivně bojovat a jak je odstranit, když už se na skle sp...

Čeká vás zateplení domu? Nepodceňujte tloušťku izolace

Moderní izolační materiály dokážou výrazně snížit tepelné ztráty budovy. Aby však byl jejich účinek dostatečný, musí být zvolena odpovídající tloušťka izolantu. A právě v tom mnozí ve snaze ušetřit chybují. Poj...

7 tipů, jak ušetřit za energie chytrým zařízením domácnosti

Provoz domácnosti tvoří podstatnou položku ve výdajích a každým rokem se tato částka zvyšuje. S blížícím se významným zdražením je každá úspora energií vítaná. Podělíme se s vámi o 7 tipů, které vás mohou inspi...

Byt

Tipy, jak pěstovat chilli doma v květináči

Pěstování pálivých chilli papriček je opět v kurzu. Protože se jim daří i doma v květináči, můžete s pěstováním začít kdykoliv. Za pár měsíců sklidíte první plody a až nasbíráte zkušenosti, s klidem se pustíte ...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...