Stavíte základy? Nezapomeňte na drenážní potrubí

Stavíte základy? Nezapomeňte na drenážní potrubí

Stavíte základovou desku pro rodinný dům, zděnou garáž nebo jinou stavbu? Nezapomeňte na pečlivou realizaci drenážního potrubí, které se umísťuje kolem základových pásů. Cílem drenážního systému je zajistit odvod vody, která se může v okolí základů stavby hromadit a narušit celou konstrukci. Přinášíme vám důležité informace o tom, k čemu drenážní potrubí nebo žlaby slouží a jak správně postupovat při jejich realizaci.

Kvalitní drenážní systém vyřeší problémy s vlhkostí

V okolí jakékoliv základové konstrukce hrozí riziko hromadění vody, které je častým zdrojem problémů s nadměrnou vlhkostí. Správný návrh drenážního systému, který se nejčastěji realizuje umístěním drenážního potrubí, je důležitý nejen u novostaveb. Uplatňuje se také u starších domů, u kterých dochází k nadměrnému pronikání vlhkosti do konstrukce. V případě odvlhčování starých domů totiž samotná drenáž v kombinaci s podřezáním zdiva nebo injektáží jde o efektivní způsob boje s nadměrnou vlhkostí.

Venkovní vlhkost se do stavební konstrukce může dostat poměrně snadno. Problém nastává zejména v lokalitách s nadměrným výskytem srážek. Na pozoru by také měli být ti, kteří plánují realizaci domu nebo jiné stavby v místě se zvýšenou hladinou podzemní vody.

Čtěte také: Jak využít stavební suť

Drenážní potrubí odvede vodu ze základové konstrukce

Drenáž základových pásů se nejčastěji provádí instalací tzv. drenážního potrubí. Jedná se o systém složený z PVC-U drenážních trubek, které jsou zpravidla ohebné a snadné se přizpůsobí tvaru základových pásů. Trubky mají zpravidla žlutou nebo černou barvu a vyznačují se štěrbinami o průměru kolem jednoho milimetru.

Do štěrbin se dostane voda, která se bude udržovat v bezprostředním okolí základů, a tak se zajistí její odvod, aniž by vlhkost pronikla do základové konstrukce. Na trhu narazíte na drenážní potrubí různého průměru od 5 do 16 cm. S návrhem funkčního drenážního systému by se mělo počítat už při plánování projektu stavby. Ta by měla zahrnovat výběr konkrétního systému a vhodného potrubí, které zajistí adekvátní odvod vody.

Na co si dát pozor při návrhu drenážního systému

Aby byl drenážní systém tvořený systémem trubek se štěrbinami funkční, musí být správně navržený. Důležité je zejména potrubí položit rovnoměrně a tak, aby mělo spád alespoň 0,5 %. Pokládka drenážního potrubí se provádí od nejvyššího bodu k nejnižšímu. Někteří odborníci upřednostňují použití drenážních trubek v podobě tyčí před ohebným potrubím, u kterého je rovnoměrná a přímočará pokládka náročnější.

Typ drenážních trubek je třeba zvolit s ohledem na extrémní zátěž. Nestačí tak počítat s běžnou mírou nahromaděné vody. Projektant by měl doporučit takový drenážní systém, který bez problémů zvládne zajistit odvod vody od základových konstrukcí i při velmi silných přívalových deštích. Nezapomínejte také na to, že pro zajištění bezproblémové funkčnosti drenážního systému je třeba potrubí kontrolovat a proplachovat, a to prostřednictvím kontrolních šachet (viz níže).

Kromě potrubí se drenáž skládá i z dalších prvků

Drenážní systém pro odvod vody z okolí základových konstrukcí se kromě tyčových nebo flexibilních trubek skládá i z dalších konstrukčních prvků. Patří mezi ně především:

Nopová folie

Do výkopu kolem základových pásů se před uložení drenážního potrubí instaluje nopová folie. Díky ní bude moct proudit vzduch mezi fólií a základovou konstrukcí, a tak se podpoří funkce odvětrávání.

Filtrační geotextilie

Doporučujeme pod drenážní potrubí umístit speciální typ geotextilie. Na drenáž se pak umísťuje vrstva kameniva, která se následně obaluje další vrstvou geotextilie, která zabrání ucpávání štěrbin zeminou.

Drenážní šachty

Nedílnou součástí drenážního systému jsou šachty, které slouží ke kontrole a proplachování jednotlivých drenáží. Kontrolních šachet by mělo být hned několik. Měly by se instalovat alespoň v nejnižším a nejvyšším bodě. Odborníci však doporučují použít drenážní šachtu ve všech místech, kde dochází ke směně směru potrubí.

S návrhem a realizací drenážního systému vám pomůže zkušený projektant i stavební firma. Pokud se pouštíte do výstavby svépomocí, na funkční drenáž rozhodně nezapomínejte a navrhněte ji tak, aby bez problémů zvládla odvod vody i při nadměrných srážkách.

Zajímají vás tipy, návody a doporučení v oblasti stavebnictví? Pak si nenechte ujít některý ze souvisejících článků:

 

Zdroj obr.: Wikipedia.org, autor Edisteewr, CC



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...