Vlhké dříví netopí aneb postavte si přístřešek na dřevo

Vlhké dříví netopí aneb postavte si přístřešek na dřevo

Přechod na pevná paliva byl záležitostí let nedávných, kdy se trendem stávalo budování krbů a krbových kamen. S tím však souvisí i otázka, kam co nejlépe uložit dřevo, aby bylo po celou zimu v suchu a vždy připraveno k použití. Hromada dřeva na zahradě se sama nenaštípe a nenarovná do vzhedného tvaru, tak, aby bylo okamžitě použitelné. Proto vám přinášíme tipy, jak na to.

 


Vlhkost dřeva je velká nepříjemnost – výhřevnost dřeva je jejím vlivem snižována o tzv. výparné teplo, což rozhodně není žádoucí. Proto je důležité uskladnění – pokud máte k dispozici hospodářskou budovu, nepoužívaný chlév, kůlnu, npoužívanou garáž či třeba prádelnu, pak je celý problém vyřešen. Kdo však musí nechat dřevo venku napospas povětrnostním vlivům ten by měl zauvažovat o vybudování přístřešku na dřevo, který se při troše snahy stane ozdobou zahrady.

Jak správně uskladnit dřevo

Vlhkost dřeva je častým problémem. Hranice použitelnosti se pohybuje kolem 30% vlhkosti, jakmile hodnotu přesáhne, je třeba nechat jej vyschnout, aby bylo spalování efektní. Čím je vlhčí, tím více je ho potřeba. Vhodné je také pamatovat si průměrnou dobu vysychání jednotlivých druhů – například jehličnany potřebují kratší dobu (kolem jednoho roku), než listnáče (až 4 roky). Platí také, že čím měkčí dřevo, tím rychleji vyschne.

Jak skladovat dřevo

  • ideálně uvnitř budov
  • venku pod přístřešky
  • vždy je potřeba dovolit dřevu "dýchat"
  • musí být ochráněno před deštěm
  • nutná je i izolace od země

Přístřešek na dřevo – kreativitě se meze nekladou

Z chalup si možná mnozí pamatují tzv. dřevníky – přístřešky, které poskytly dřevu potřebnou ochranu. Dnes se dají sehnat už sestavené, ovšem cena není zrovna nejnižší. A přitom vyrobit je není nic složitého a proces zvládne snad každý.

Moderní designové přístřešky nejsou jen ze dřeva, ale konstrukce může být i kovová. Samozřejmostí je alespoň dvaceticentimetrová rezerva od země, což zabrání hnilobě, nasávání vlhkosti, plísním, i prorůstání plevele na jaře. Dno i stěny by měly mít otvory, skrze které bude moci proudit vzduch. Druhou nejdůležitější součástí je stříška – dostatečně velká, těsná a skloněná. Jestliže bude dřevník přilepen k budově, je třeba důkladně utěsnit spojnici, aby do něj nezatékalo.
Pro stavbu se dají použít latě, které doma zbyly po předchozích pracech, OSB desky, prkna, palubky a další.
Ve finále jej lze natřít jakoukoliv barvou, aby zapadl a sladil se s domem i zahradou

Fotolia_58407260_XS 

Další tipy na přístřešky

  • využít můžete zápraží, kde pouze vybudujete fochy
  • zajímavým řešením je kruhový dřevník se stříškou, tzv. ježek. Při skládání je potřeba dát si záležet, výsledek ale stojí za to. (Není potřeba žádná konstrukce, dřevo se jednoduše skládá na suché a pevné podloží - viz. foto)
  • díky europaletám pak budete mít přístřešek hotový během odpoledne – a poslouží také skvěle

Bez přístřešku na dřevo se neobejde nikdo, kdo jej využívá jako palivo pro topení. Nemusí se však jednat o nudnou součást dvorku nebo zahrady, ale o zajímavý prvek, který upoutá na první pohled a nebude tak trpěnou nutností.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...