Výhody, nevýhody a možnosti využití dřevoplastu

Výhody, nevýhody a možnosti využití dřevoplastu

O možnostech výstavby venkovní terasy z dřevoplastu (WPC) jsme pro vás psali v předchozím článků. Terasy však nejsou jediným místem, kde tento v současnosti hojně vyhledávaný materiál najde své uplatnění. Pojďme se proto blíže zaměřit na to, kde všude mají prkna a desky z dřevoplastu své využití a hlavně jaké jsou výhody a nevýhody. Je pak na vás, sáhnete-li právě po tomto moderním materiálu, nebo zůstanete věrni dřevu nebo jiným přírodním materiálům.

DÁLE NA TÉMA: TERASY Z WPC JSOU STÁLE OBLÍBENĚJŠÍ

Možnosti využití WPC jsou širší, než se zdá

O dřevoplastu se nejčastěji mluví v souvislosti výstavby venkovních teras, které jsou odolné a v podstatě bezúdržbové. Možnosti využití materiálu složeného ze směsi dřevního prachu a plastu jsou však mnohem pestřejší, navíc se stále rozšiřují. Zatímco u nás je trend WPC teprve na vzestupu, v západních zemích včetně USA patří mezi naprostý standard. Se dřevoplastem se dá totiž pracovat v podstatě stejně jako s přírodním dřevem, a tak se dá různými způsobem opracovávat.

Vedle terasových systémů z WPC, které dnes nabízí řada výrobců, se z dřevoplastu vyrábí například obložení stěn a budov. Hodí se například na provětrávané fasády, kde se namontuje jednoduše, navíc dlouho nepodlehne zkáze působení vlivu deště a větru. Ze dřevoplastu se dají vyrobit také bednící desky, květináče, ploty, podlahy dodávek nebo karavanů, stejně tak i zahradní nábytek. Na rozdíl od plastového nábytku vydrží a z estetického hlediska do prostoru zahrady skvěle zapadne. Dřevoplast se s oblibou využívá také ve veřejném prostoru, například k výrobě laviček, stolků a dalších prvků mobiliáře.

Hlavní výhody dřevoplastu (WPC)

Ve srovnání se dřevem a dalšími materiály se dřevoplast pyšní řadou výhod, díky kterým jeho obliba stále roste. Mezi přednosti WPC patří:

Dlouhá životnost

Výrobci terasových prken a dalších výrobků z dřevoplastu na materiál často poskytují záruku i 20 a více let. Díky plastovým komponentům je totiž materiál extrémně odolný a nevadí mu ani přímý kontakt s vodou. Proto vám na zahradě nebo v jiném exteriérovém prostoru vydrží řadu let.

Bezúdržbovost

Na rozdíl od dřeva se WPC nemusí nijak zvlášť udržovat. Nemusí se lakovat ani impregnovat. Čištění se provádí s využitím vysokotlakého čističe, případně ručně pomocí kartáče. Právě díky bezúdržbovosti je oblíbenou volbou pro výrobu nábytku a mobiliáře na veřejných prostranstvích.

Protiskluzový povrch

Terasové prkna z dřevoplastu bývají opatřena protiskluzovým povrchem. Proto se hodí i v okolí bazénů nebo venkovních saun či zahradních sprch. U dřevoplastu navíc nehrozí ani vznik třísky, která by mohla představovat vážné bezpečnostní riziko.

Barevná i tvarová stálost

Prkna z WPC jsou chráněna proti UV záření. Svou původní barevnost a odstín si tak zachování i po letech na slunci. Navíc se neprohýbají a jsou tvarově stálé.

Odolnost vůči houbám a hmyzu

Zatímco přírodní dřevo je potřeba impregnovat proti houbám a dřevokaznému hmyzu, WPC má tuto ochranu už od výroby. Z červotoče nebo výskytu hub tak mít strach nemusíte.

Jednoduchá montáž

Terasová prkna se dají opracovávat stejným způsobem jak ta ze dřeva. Můžete je řezat, brousit, lepit i spojovat vruty. Montáž terasy nebo výrobu zahradního nábytku tak zvládnete i během jednoho odpoledne.

Nezapomeňte, že i dřevoplast má své nevýhody

I když je dřevoplast z mnoha ohledů jedinečným materiálem, přesto má řadu nevýhod, o kterých byste měli před realizací vědět. Hlavním neduhem je relativně velké riziko popraskání dutých profilů, ke kterému dochází zejména při nedodržení doporučeného montážního postupu. Pokud se voda dostane do vnitřních prostor profilů a zmrzne, také může způsobit popraskání desek. Z hlediska vzhledu pak WPC nikdy nenahradí přirozené dekory přírodního dřeva (i když je třeba podotknout, že výrobci dnes nabízí opravdu věrné imitace).

Nenechte si ujít další články z rubriky Domácí dílna:Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Město Dolní Bousov: turisticky atraktivní oblast Českého ráje
Turistika i kulturní a společenské vyžit…
Sušická lesní a obchodní s.r.o.
Komplexní služby v oblasti lesnictví…

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...