Terasy z dřevoplastu jsou stále oblíbenější. Lákají na bezúdržbovost

Terasy z dřevoplastu jsou stále oblíbenější. Lákají na bezúdržbovost

Plánujete realizaci venkovní terasy, která propojí vnitřní prostory domu s exteriérem poskytne zázemí pro odpočinek i setkávání s přáteli? Ve hře je hned několik materiálů, po kterých můžete sáhnout. Vedle klasických teras ze dřeva nebo kamenné dlažby roste zájem o terasy z dřevoplastu, které vynikají poutavým vzhledem a minimální údržbou. Přečtěte si, jaké jsou hlavní přednosti terasy z dřevoplastu (WPC) a jak provést jejich pokládku.

Co je to dřevoplast?

V první řadě si musíme objasnit, co to dřevoplast vlastně je a jakým způsobem se vyrábí. Dřevoplast neboli WPC materiál (wood-plastic composite) se vyrábí ze rozemletého dřeva a z polymeru. Tyto složky se mohou kombinovat v různém poměru, většina výrobců se přiklání k poměru 1:1. Kombinací dřeva a plastu vznikne pevný a odolný materiál, u kterého se eliminuje většina nevýhod typických pro přírodní dřevo. Dřevoplast je na pohled podobný běžnému dřevu, a to i díky pokročilým technologiím povrchových úprav. Proto se velmi často používá právě pro terasy, u kterých je důležitý jak vzhled, tak funkčnost a odolnost.

Prkna na terasy z WPC v mnoha ohledech předčí dřevo

Moderní terasy se vyrábí pokládkou prken z WPC, které vyniknou svými vlastnostmi a v mnoha ohledem předčí klasická dřevěná prkna na terasy. Jednou z hlavních výhod WPC prken je tvarová i rozměrová stálost. Zatímco u dlouhých dřevěných prken hrozí při působení vlhkosti kroucení materiálu, v případě dřevoplastu se nic takového nemůže stát.

WPC materiál odolává vůči vlhkosti, nepraská, snadno se čistí, je barevně stálý a odolává i napadení plísněmi nebo dřevokazným hmyzem. Dřevoplast je zkrátka bezúdržbový materiál, který bez problémů snese i častý kontakt s vodou a vlhkostí. Proto je pro použití na venkovní terasy ideální. Musíme však zmínit i některé nevýhody ve srovnání se dřevem. Patří mezi ně například vyšší hořlavost, vyšší cena nebo riziko změny konzistence při působení velmi vysokých teplot.

Terasy z dřevoplastu zaujmou svou bezúdržbovostí

Pokud se chcete vyhnout pravidelnému olejování, impregnování a přelakování terasových prken, sáhněte právě pro těch z dřevoplastu. Díky minimálním nárokům na údržbu se na terasách objevují stále častěji, a to nejen u rodinných domů, ale také v restauracích, hotelech či jiných komerčních prostorách. Terasu z dřevoplastu snadno vyčistíte například použitím vysokotlakého čističe. Běžné nečistoty pak odstraníte pomocí vlažné vody, kartáče, smetáku či hadru.


Ekologický materiál, který zaujme i vzhledem

Výrobní technologie během několika let výrazně pokročily, a tak většina kvalitních prken z WPC zaujme věrnou imitací dřeva, kterou na první pohled nerozeznáte od čistě přírodního materiálu. Dřevoplast se navíc považuje za materiál ekologický, který příliš nezatěžuje životní prostředí. K jeho výrobě se totiž používá dřevní odpad, který by v opačném případě neměl žádné využití. Díky absenci ochranných nátěrů a impregnací se navíc vyhnete použití chemikálií, který by měly na životní prostředí taktéž negativní dopady.

Čtěte také: Návod na realizaci dřevěné podlahy na terase

Pokládka terasy z dřevoplastu ve 4 krocích

Přesvědčily jsme vás, že je dřevoplast ideálním materiálem pro výrobu venkovní terasy? Pak nezbývá, než nakoupit dostatečné množství prken z WPC a pustit se do pokládky. Abychom vám proces realizace přiblížili, popíšeme jej ve čtyřech základních krocích:

1. Příprava základů

Stejně jako u všech typů teras je třeba nejprve připravit základovou plochu pro pokládku prken. Základy se zpravidla realizují vykopáním jámy, zabetonováním obrubníků a vyplněním štěrkem. Je důležité, aby měly základy rovnoměrný sklon a byly dostatečně zhutněné.

2. Pokládka betonových desek

Terasová prkna z dřevoplastu se zpravidla pokládají na spodní nosnou konstrukci, která se musí položit na desky z betonu. Ty je třeba na připravený základ rovnoměrně rozmístit.

3. Umístění nosné konstrukce

Po pokládce betonových desek se instaluje samotná nosná konstrukce pro prkna z dřevoplastu. Konstrukce se k betonovým deskám kotví pomocí hmoždinek a nerezových šroubů. Mezi nosnou konstrukcí a betonem umísťujte podložky, které zajistí ochranu proti prostupu vlhkosti.

4. Pokládka WPC prken

Na nosnou konstrukce se umísťují samotná prkna z dřevoplastu. V závislosti na směru pokládky je třeba okraje prken olemovat vhodným typem profilových lišt. Jednotlivá prkna se na nosnou konstrukci upevňují pomocí speciálních úchytů. V případě realizace velkých teras nezapomeňte na dilatační spáry.

Realizace terasy z dřevoplastu vám zabere v průměru 2 až 3 dny včetně vytvoření základů. S trochou šikovnosti zvládne její zhotovení i průměrný kutil. Chcete se o dřevoplastu dozvědět více informací? Přečtěte si pokračování článku, ve kterém se zaměříme na výhody, nevýhody a další možnosti využití tohoto materiálu.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

VÝHODY, NEVÝHODY A MOŽNOSTI VYUŽITÍ WPC

Nenechte si ujít další články z rubriky Domácí dílna:Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Jak odstranit graffiti z fasády vašeho domu?

Dobrý popis možností. Zaujalo mě také ekologické čištění a postupy na různých povrchách.

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...