Nábytek z europalet jako váš vlastní originál

Nábytek z europalet jako váš vlastní originál

Asi každý, kdo někdy řešil otázku zařizování vlastního domu, bytu nebo třeba jen pokoje, zatoužil po alespoň jednom nevšedním kousku nábytku či dekorace. Jednou z takovýchto originálních možností je v posledních letech čím dál oblíbenější nábytek z dřevěných europalet, který si doma zvládne vyrobit téměř opravdu každý.

 


Doby, kdy dřevěné palety patřily výhradně do špinavých skladů nebo na korby kamionů už jsou totiž dávno pryč. Dnes na nich můžete spát, ležet, snídat nebo do nich ukládat boty.

Originální pohovka, postel nebo konferenční stolek

Jednou z mnoha výhod europalet jako materiálu pro výrobu nábytku je právě jejich variabilita. Při troše zručnosti z nich lze vyrobit rám postele, stejně jako konferenční stolek, základ pro pohovku, botník nebo knihovnu.

Existuje přitom několik cest, jak takovýto nábytek získat. Samozřejmě si jej můžete u svého stolaře nechat vyrobit na zakázku nebo o něj poprosit kamaráda kutila. Levnější a hlavně mnohem zábavnější variantou však je, pustit se do výroby nábytku z europalet na vlastní pěst.

Výroba nábytku z palet vlastními silami

Základem jsou samozřejmě samotné europalety. Zcela nové jsou snadno dostupné ve specializovaných prodejnách obvykle do dvou set korun za kus, použité pak až o třetinu levněji. Vzhledem k váze europalet (30 kg) není například pro výrobu stolku potřeba palety k sobě ani nijak montovat, drží na sobě samy.

Pro výrobu rámu postele nebo sedacího nábytku už je pak vhodnější sbít nebo svázat jednotlivé kusy k sobě dohromady. Stolek pak zbývá zakrýt třeba bezpečnostním sklem, také doplněním o kolečka zdánlivě obyčejný nábytek získá další rozměr.

europalety_2

Upravte si povrch palet podle sebe

Fantazii se meze nekladou ani při povrchových úpravách dřeva nebo výběru matrací či polštářů. Europalety lze dle libosti obrousit a namořit do prakticky jakékoli barvy podle vašeho vkusu. Vzhledem k odolnosti materiálu europalet to ale není potřeba, ani pokud si z palet vyrábíme nábytek na zahradu nebo terasu, vydrží totiž prakticky všechny rozmary počasí. Jde tedy spíše o barevné sladění, nebo o to, aby si náhodou vaše dítě nezadřelo třísku.

Materiál palet je totiž poměrně drsný. Proto je v případě, že máte doma dřevěnou nebo plovoucí podlahu, vhodné sedací nábytek podlepit nebo podložit vrstvou měkké textilie, aby nedošlo k poškrábání podlahy.

 

Výhody a nevýhody nábytku z europalet

Proč ANO

 • nízká pořizovací cena
 • velká variabilita – z palet lze vyrobit téměř cokoli a v jakékoli barvě
 • životnost
 • odolnost (nosnost až 2000 kg)
 • každý výrobek je originál

 

S čím je potřeba počítat

 • hrubý povrch (vhodné jej obrousit, nalakovat)
 • sedací nábytek je potřeba zespodu opatřit textilií

 

Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

Diskuse k článku

 • Agnes

  16:11 10. 4. 2013 0
  Super věc, mít doma trochu prostoru, hned do toho jdu.
 • Barbora Nováková

  10:46 2. 4. 2013 0
  To je naprosto skvělý nápad! Mám ráda tyto opriginální kousky nábytku a zvláš´t, když se dají vyrobit z netradičních a třeba i zrecyklovaných materiálů. Viděla jsem také fotky různých gaučů a zajímavě řešených postelí, je to paráda.

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...